Pred/ŠkolákŠkolák

Čo si cez prázdniny zopakuješ, v septembri akoby si našiel

 Andrea Horka, RAABE   10.08.2022   0

Prázdniny sa nám prehupli do druhej polovice. Užívajú si ich vaše deti plným priehrštím alebo už párkrát padlo aj slovo „škola“? Sme za polovicou a zábava je v plnom prúde. No prázdniny nemusia byť len o zábave a zrýchlenom kolotoči aktivít.

 

Niečo pokojné

Do ktorej skupiny patrí vaše dieťa? Neposedí, stále niečo vymýšľa a unavilo rodičov aj starých rodičov všakovakými programami a výletmi už počas júla? Alebo máte pokojnejší typ, ktorý vie zobrať do ruky knihu či sústrediť sa na spoločenskú hru? Psychológovia upozorňujú na dôležitosť striedania aktivít s pokojnejšími činnosťami, na to, aké dôležité je po fyzicky náročných aktivitách odpočinúť si a zregenerovať telo aj myseľ pri niečom pokojnom. Trebárs aj knihe či kreslení alebo inej relaxačnej činnosti.

Učíme ich v praxi

Uvedomili ste si, že prázdniny sú pre deti skvelým obdobím pre zážitkové učenie? Všetko, čo nasali počas roka v školských laviciach, sa zrazu presúva do reálneho života. Rozvíjajú si v praxi sociálne zručnosti, spoznávajú miesta, o ktorých sa učili, sú v oveľa užšom kontakte s prírodou a okolím než počas školského roka. Skúste sa preto sústrediť na každý aktuálny moment a zážitok a tieto chvíle si naplno vychutnať. Voľné prázdninové dni sú vhodným obdobím na zážitky, na ktoré nie je cez rok čas. Napríklad taká návšteva múzeí, hradov či zámkov, alebo zoologická záhrada, ktorú túžili navštíviť už dlhšie.

Učme ich aj pre život

A keď sa už nasýtia zážitkami, príde vám esemeska: „Mami, pridáš my čas na mobile prosím? To sirové ryzoto mi moc nechutilo, ale chcela by som ísť na zmrzku z kamoškami. Možem?“
Koľko chýb ste našli? Aj takto môže vyzerať prázdninová slovenčina v praxi. A aby sa tie naše deti neučili len pred diktátom či písomkou, ale aby bezchybne písali aj v reálnom živote, treba vedomosti precvičovať, opakovať a utvrdzovať. Cez prázdniny nevynímajúc.

Opakovanie je matka múdrosti

Žiadne mučenie a prehnané učenie. Nenásilne, hravo a zábavne. Na to by mohli počúvnuť aj tí menej chtiví. Ak chcete dostať dieťa k opakovaniu slovenčiny, máme dobrý tip. Tenký pracovný zošit zameraný na vybrané slová, ktoré si dieťa zopakuje v tvorivých úlohách a cvičeniach je opakovaním vybraných slov z tretieho a štvrtého ročníka.

Pomocník Vybrané slová je plnofarebný pracovný zošit  na zopakovanie všetkých vybraných aj príbuzných slov. Dieťa si v úlohách cibrí zručnosti aplikovať ich v písomnom prejave. Zošit pozostáva z obrázkovo-slovnej vyvodzovacej časti, na ktorú nadväzuje obrázkovo-písomné precvičovanie, aplikácia vedomostí, upevnenie a kontrola. Pri osvojovaní a opakovaní dodržiava dôležitú postupnosť – vnímanie krátkej a dlhej slabiky v slove, zmenu tvaru slova, príbuzné slová, slovo ako slovný druh, slovo vo vzťahoch a v súvislom celku. Pri jeho tvorbe bola dodržaná postupnosť stupňovania náročnosti, takže dieťa vždy začína od jednoduchšieho zadania po zložitejšie a ponúka priestor aj pre talentované deti.

Ukážky z pracovného zošita:

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.