ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Aby sa dobre učili. Pomôže feng shui?

 Anna Veselá   12.09.2016   0

Feng shui, východná filozofia stará najmenej päťtisíc rokov, učí o harmónii života a bývania a jej využívaní v prospech človeka. Môže byť nápomocná aj pre školákov, ktorí majú problém s učením.

Ingimage

 

Najlepšie miesto na učenie

Deti, ktoré sa ťažko učia, najčastejšie sedia chrbtom obráteným k dverám. Náš prastarý inštinkt nám hovorí, že chrbát nie je chránený pred „nečakanými útokmi.“ Aj my dospelí máme sťaženú koncentráciu, ak sedíme na takom mieste.

Najlepšie miesto na učenie je také, kde dieťa sedí chrbtom obráteným k stene, s výhľadom na dvere aj okno. Nesmie však sedieť v prievane medzi dvermi a oknom.

Aby sa nezasnívalo

Na čo sa pozerá dieťa smerom dopredu? Ak má výhľad cez okno, bude mať tendenciu zasnívať sa a nebude sa sústrediť na učenie.

Ak sa však dieťa pozerá na náprotivnú stenu, môže ho povzbudiť, motivovať k učeniu. Je dôležité, aby bola vyzdobená alebo zariadená tak, akoby symbolizovala „budúcnosť,“ to, k čomu dieťa smeruje.

Miesto na učenie by malo mať dostatok denného svetla, do izby nech svieti z ľavej strany (u ľavákov z pravej).

Stôl, ktorý rastie s dieťaťom

Zaobstarajte vášmu školákovi pracovný stôl, ktorý sa ľahko prenesie a v izbe ho môžete postaviť na rôzne miesta.

Veľkosť stola je dôležitá. Príliš veľký stôl - dieťa sa môže cítiť akoby privalené povinnosťami. Primalý stôl - dieťa môže mať problém s opakovaním učiva.

Presvedčte sa, či je stôl stabilný, lebo aj dieťa môže byť neisté pri získavaní nových vedomostí, ak sa pod ním stôl kolíše.

Kupujte stôl primeraný veku/výške dieťaťa alebo si zaobstarajte rastúci (ergonomický) nábytok.

Ingimage

 

Prebytok hračiek a vecí vadí

Na koncentráciu pri učení negatívne vplýva, ak je izba zaprataná vecami. Z detskej izby by sa nemalo stať skladisko, ani smetisko. Zbavte sa zbytočných vecí: pokazené, rozbité veci a knihy vyhoďte, hračky, z ktorých vyrástlo, niekomu darujte.

Každý večer by malo dieťa izbu upratať, aby nič nerušilo pozitívnu energiu. Malé krabice, boxy umiestnené na poličkách, či skrinkách, visiace koše na hračky, sú praktickým aj estetickým riešením, ako mať vo veciach poriadok. Nemusíme sa zdržovať hľadaním všetkých potrebností, keď už si raz vyhrnieme rukávy pri domácich úlohách.

Dobre sa sústredím, keď mám kvalitný spánok

Posteľ je potrebné umiestniť čo najďalej od dverí a okna. Ani pozícia v strede izby sa neodporúča. Najlepšie je dať záhlavie postele k stene tak, aby z nej dieťa mohlo vidieť na vchod do izby, na dvere.

Všetko, čo sa nachádza nad hlavou dieťaťa, ako napríklad poličky alebo skrinky, môže negatívne vplývať na kvalitu spánku dieťaťa. Aj priestor pod posteľou je najvhodnejšie nechať prázdny.

Vo všeobecnosti sa neodporúča v detských izbách ťažký, masívny nábytok tmavej farby, pretože spomaľuje energiu. Detská izba by mala byť plná svetlých farieb. Biela, krémová, modrá, ak sa dieťa narodilo na jar alebo v lete, ak sa narodilo dieťa na jeseň alebo v zime, ideálne sú farby zelená, ružová a žltá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.