ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Aby sa dobre učili. Pomôže feng shui?

 Anna Veselá   12.09.2016   0

Feng shui, východná filozofia stará najmenej päťtisíc rokov, učí o harmónii života a bývania a jej využívaní v prospech človeka. Môže byť nápomocná aj pre školákov, ktorí majú problém s učením.

Ingimage

 

Najlepšie miesto na učenie

Deti, ktoré sa ťažko učia, najčastejšie sedia chrbtom obráteným k dverám. Náš prastarý inštinkt nám hovorí, že chrbát nie je chránený pred „nečakanými útokmi.“ Aj my dospelí máme sťaženú koncentráciu, ak sedíme na takom mieste.

Najlepšie miesto na učenie je také, kde dieťa sedí chrbtom obráteným k stene, s výhľadom na dvere aj okno. Nesmie však sedieť v prievane medzi dvermi a oknom.

Aby sa nezasnívalo

Na čo sa pozerá dieťa smerom dopredu? Ak má výhľad cez okno, bude mať tendenciu zasnívať sa a nebude sa sústrediť na učenie.

Ak sa však dieťa pozerá na náprotivnú stenu, môže ho povzbudiť, motivovať k učeniu. Je dôležité, aby bola vyzdobená alebo zariadená tak, akoby symbolizovala „budúcnosť,“ to, k čomu dieťa smeruje.

Miesto na učenie by malo mať dostatok denného svetla, do izby nech svieti z ľavej strany (u ľavákov z pravej).

Stôl, ktorý rastie s dieťaťom

Zaobstarajte vášmu školákovi pracovný stôl, ktorý sa ľahko prenesie a v izbe ho môžete postaviť na rôzne miesta.

Veľkosť stola je dôležitá. Príliš veľký stôl - dieťa sa môže cítiť akoby privalené povinnosťami. Primalý stôl - dieťa môže mať problém s opakovaním učiva.

Presvedčte sa, či je stôl stabilný, lebo aj dieťa môže byť neisté pri získavaní nových vedomostí, ak sa pod ním stôl kolíše.

Kupujte stôl primeraný veku/výške dieťaťa alebo si zaobstarajte rastúci (ergonomický) nábytok.

Ingimage

 

Prebytok hračiek a vecí vadí

Na koncentráciu pri učení negatívne vplýva, ak je izba zaprataná vecami. Z detskej izby by sa nemalo stať skladisko, ani smetisko. Zbavte sa zbytočných vecí: pokazené, rozbité veci a knihy vyhoďte, hračky, z ktorých vyrástlo, niekomu darujte.

Každý večer by malo dieťa izbu upratať, aby nič nerušilo pozitívnu energiu. Malé krabice, boxy umiestnené na poličkách, či skrinkách, visiace koše na hračky, sú praktickým aj estetickým riešením, ako mať vo veciach poriadok. Nemusíme sa zdržovať hľadaním všetkých potrebností, keď už si raz vyhrnieme rukávy pri domácich úlohách.

Dobre sa sústredím, keď mám kvalitný spánok

Posteľ je potrebné umiestniť čo najďalej od dverí a okna. Ani pozícia v strede izby sa neodporúča. Najlepšie je dať záhlavie postele k stene tak, aby z nej dieťa mohlo vidieť na vchod do izby, na dvere.

Všetko, čo sa nachádza nad hlavou dieťaťa, ako napríklad poličky alebo skrinky, môže negatívne vplývať na kvalitu spánku dieťaťa. Aj priestor pod posteľou je najvhodnejšie nechať prázdny.

Vo všeobecnosti sa neodporúča v detských izbách ťažký, masívny nábytok tmavej farby, pretože spomaľuje energiu. Detská izba by mala byť plná svetlých farieb. Biela, krémová, modrá, ak sa dieťa narodilo na jar alebo v lete, ak sa narodilo dieťa na jeseň alebo v zime, ideálne sú farby zelená, ružová a žltá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.