Pred/ŠkolákŠkolák

Aby sa dobre učili. Pomôže feng shui?

 Anna Veselá   12.09.2016   0

Feng shui, východná filozofia stará najmenej päťtisíc rokov, učí o harmónii života a bývania a jej využívaní v prospech človeka. Môže byť nápomocná aj pre školákov, ktorí majú problém s učením.

Ingimage

 

Najlepšie miesto na učenie

Deti, ktoré sa ťažko učia, najčastejšie sedia chrbtom obráteným k dverám. Náš prastarý inštinkt nám hovorí, že chrbát nie je chránený pred „nečakanými útokmi.“ Aj my dospelí máme sťaženú koncentráciu, ak sedíme na takom mieste.

Najlepšie miesto na učenie je také, kde dieťa sedí chrbtom obráteným k stene, s výhľadom na dvere aj okno. Nesmie však sedieť v prievane medzi dvermi a oknom.

Aby sa nezasnívalo

Na čo sa pozerá dieťa smerom dopredu? Ak má výhľad cez okno, bude mať tendenciu zasnívať sa a nebude sa sústrediť na učenie.

Ak sa však dieťa pozerá na náprotivnú stenu, môže ho povzbudiť, motivovať k učeniu. Je dôležité, aby bola vyzdobená alebo zariadená tak, akoby symbolizovala „budúcnosť,“ to, k čomu dieťa smeruje.

Miesto na učenie by malo mať dostatok denného svetla, do izby nech svieti z ľavej strany (u ľavákov z pravej).

Stôl, ktorý rastie s dieťaťom

Zaobstarajte vášmu školákovi pracovný stôl, ktorý sa ľahko prenesie a v izbe ho môžete postaviť na rôzne miesta.

Veľkosť stola je dôležitá. Príliš veľký stôl - dieťa sa môže cítiť akoby privalené povinnosťami. Primalý stôl - dieťa môže mať problém s opakovaním učiva.

Presvedčte sa, či je stôl stabilný, lebo aj dieťa môže byť neisté pri získavaní nových vedomostí, ak sa pod ním stôl kolíše.

Kupujte stôl primeraný veku/výške dieťaťa alebo si zaobstarajte rastúci (ergonomický) nábytok.

Ingimage

 

Prebytok hračiek a vecí vadí

Na koncentráciu pri učení negatívne vplýva, ak je izba zaprataná vecami. Z detskej izby by sa nemalo stať skladisko, ani smetisko. Zbavte sa zbytočných vecí: pokazené, rozbité veci a knihy vyhoďte, hračky, z ktorých vyrástlo, niekomu darujte.

Každý večer by malo dieťa izbu upratať, aby nič nerušilo pozitívnu energiu. Malé krabice, boxy umiestnené na poličkách, či skrinkách, visiace koše na hračky, sú praktickým aj estetickým riešením, ako mať vo veciach poriadok. Nemusíme sa zdržovať hľadaním všetkých potrebností, keď už si raz vyhrnieme rukávy pri domácich úlohách.

Dobre sa sústredím, keď mám kvalitný spánok

Posteľ je potrebné umiestniť čo najďalej od dverí a okna. Ani pozícia v strede izby sa neodporúča. Najlepšie je dať záhlavie postele k stene tak, aby z nej dieťa mohlo vidieť na vchod do izby, na dvere.

Všetko, čo sa nachádza nad hlavou dieťaťa, ako napríklad poličky alebo skrinky, môže negatívne vplývať na kvalitu spánku dieťaťa. Aj priestor pod posteľou je najvhodnejšie nechať prázdny.

Vo všeobecnosti sa neodporúča v detských izbách ťažký, masívny nábytok tmavej farby, pretože spomaľuje energiu. Detská izba by mala byť plná svetlých farieb. Biela, krémová, modrá, ak sa dieťa narodilo na jar alebo v lete, ak sa narodilo dieťa na jeseň alebo v zime, ideálne sú farby zelená, ružová a žltá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.