6 tipov, ako udržať poriadok na pracovnom stole vášho školáka

Klára Grafová 0

Deti sú bordelári. Teda aspoň tak si to s mnohými kolegami rodičmi hovoríme. Možno k tomu prispievame aj my samotní, pretože ich v rámci podpory ich tvorivosti zahlcujeme množstvom materiálov, farbičiek, papierov, tvorivých sád a neviem čoho ešte.

Shutterstock

Potom sa hneváme, ak vo svojej izbe majú neporiadok a na pracovnom stole … výbuch, mrdník, bodrel (každý máme nejaký svoj výraz).

Miesto pre všetko a všetko na svoje miesto

Túto mantru by sme sa niekedy potrebovali naučiť aj my dospelí, ale nutne ju potrebujeme naučiť naše deti 🙂 

Niekde na pozadí šedej kôry mozgovej nám beží, že poriadok na pracovnom stole prispieva (aspoň z časti) k poriadku v živote. Nemusíme nútiť naše deti, aby si pozreli odporúčania Zdeňka Svěráka z katedry duševnej hygieny o desiatich pracovných sektoroch.

Úplne by stačilo, keby sa medzi farbičkami neváľali ohryzky od jablka, pravítko by netrčalo zo smetného koša a na pravoboku a ľavoboku pracovnej dosky by sa nevŕšili kopy výkresov a pracovných zošitov.

Niektoré deti sú úsporné a stačí im na stole miesta málo. Iné sa zase potrebujú rozťahovať, naozaj takmer denne tvoria rôzne projekty a neporiadok je takmer kontinuálny. Nemusia ho upratovať denne, ale aspoň raz za týždeň pretriediť veci, vyradiť nepíšuce, nelepiace, nestrihajúce komodity by sa hodilo. Tiež to napomáha udržať poriadok v pracovnom priestore.

Čo môže pomôcť pre lepšiu prehľadnosť a organizáciu detského pracovného priestoru?

Použite závesné systémy

 

Aby sa perá, farbičky, nožnice nepovaľovali len tak po stole, vyrobte či kúpte nejaké závesné systémy – nádobky, kapsáre.

Do nich dokáže aj váš malý školák prehľadne uložiť potrebné. Minimálne to tam pod hrozbou odňatia dokáže aspoň narvať, ak už to aj nebude roztriedené podľa farby, či účelu použitia.

Využitie dierované panely

 

Nespornou výhodou dierovaného panelu je to, že časom môžete variabilne prispôsobovať jeho využitie, či už pre zavesenie nádobiek, alebo umiestnenie držiakov pre rôzne potreby.

Na zavesenie použite klince, či drobné vešiačiky.

Použite nástenku

 

Na ňu nech si študent pripevňuje najdôležitejšie dokumenty, rozvrhy, poznačí si významné dátumy, udalosti (napr. prehľad dátumov koncoročných previerok). Aby sa mu po stole nepovaľovali drobné papieriky s rôznymi poznámkami.

Zvážte nástenný organizér

 

Šikovný domáci kutil pre dietko vyrobí. Menej zručný zakúpi. Inšpirovať sa môžete aj našim obrázkom.

Využite šuplíky a zásuvky

 

Najmä tam, kde pri jednom pracovisku má fungovať viacero detí a príliš veľa miesta nemáte, určite využijete šuplíky pod stolom a rôzne zásuvky (napr. za papiera na stole) alebo zásuvky v okolitých  policiach. Do nich nech si deti ukladajú pracovné zošity, učebnice.

Pre jednoduchšiu identifikáciu sa potom šuplíky môžu označiť farebne alebo pri väčšie deti priamo nápisom, čo v danom šuplíku je.

Pridajte čiernu tabuľu

Shutterstock

 

Ak máte priestor na stene za pracovným stolom, natrite jej časť tabuľovou farbou alebo na stenu priamo nainštalujte tabuľu.

Na nej si dieťa môže vytvoriť napr. svoj rozvrh alebo ju môže využívať na rôzne poznámky, aby na niečo nezabudlo.

A keď nič iné, aspoň ste sa pokúsili …

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár