Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Riaditeľ školy – statočný plavec v kalných vodách

 redakcia   09.12.2014   0

Boli hodení do kalnej, temnej vody predpisov, nariadení a povinností a nútení plávať v nej. No nie rekreačne, pomaly a pokojne, ale vrcholovo, na výkon a čas. Ich pozícia je nebezpečná a nezávideniahodná.

Vlastnosť, ktorá ich azda najlepšie vystihuje je statočnosť. Reč je o riaditeľoch škôl. Riaditeľoch, ktorí udávajú smer rozvoja školy.

 

Práve im bola venovaná odborná konferencia ŠKOLA 2014/2015 s názvom Manažment školy a personálny rozvoj pedagogických zamestnancov, ktorá sa konala 27. novembra v Bratislave a 2.decembra v Košiciach.

 

Raabe pre riaditeľov

Podujatie pre riaditeľov materských, základných, stredných škôl a základno-umeleckých škôl už siedmy rok organizuje odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko – člen vydavateľskej skupiny Klett, ktorá je lídrom v oblasti vzdelávania v Európe.

,,Naša filozofia je postavená na podpore vzdelávania. Podrobne poznáme problémy školstva a školských systémov v rôznych krajinách, pričom mnoho z nich je podobných, ba rovnakých a všetky súvisia predovšetkým so snahou o skvalitňovanie vzdelávania. To je poslaním našej spoločnosti aj na Slovensku," uviedla konateľka nakladateľstva RAABE Mgr. Miroslava Schrimpelová.


Konferencia v Bratislave , aj Košiciach

Na konferencii v Bratislave a následne aj v Košiciach sa zúčastnilo viac ako 200 riaditeľov a zástupcov riaditeľov škôl z celého Slovenska. Vystúpili na nej renomovaní odborníci z oblasti manažmentu, personalistiky a vzdelávania.

 „Všetky odborné prednášky boli zamerané na praktické témy, s ktorými sa títo vedúci zamestnanci škôl denne stretávajú a riešia ich popri svojej náročnej a zodpovednej práci," priblížila program konferencie Monika Oravská, riaditeľka nakladateľstva RAABE. Ako povedala:

 „Rešpektujúc zložitosť riaditeľskej pozície, sme preto program tohtoročnej konferencie rozdelili na tri tematické časti, ktoré predstavujú kľúčové funkcie vedenia školy, t.j.: manažérsku, personálnu a pedagogickú".

 

Riaditeľ: manažér, personalista alebo pedagóg?

Z medzinárodného prieskumu o autonómii škôl vyplýva, že riaditelia škôl venujú viac ako 50 % zo svojho pracovného času výkonom manažérskych (exekutívnych) úloh, personálne úlohy zaberajú ďalších 20 % času, a úlohy finančného manažmentu ďalších 20 % času. Zvyšných 10 % času venuje riaditeľ školy výkonu pedagogickej funkcie.

Ponúka sa otázka:

Ako je možné riadiť inštitúciu, ktorá má výchovno-vzdelávaciu funkciu a výkonu pedagogickej funkcie venovať najmenej sily a času? 

„Škola je inštitúcia a potrebuje kvalifikované vedenie. Je živým organizmom, ktorý potrebuje dohľad. No v prvom rade je vzdelávacou inštitúciou, ktorá musí mať pedagogický koncept. Riaditeľ školy, vedenie školy v širšom kontexte, je tvorcom vízie pedagogického rozvoja školy. Neriadi „akúkoľvek štátnu firmu", ale školu, ktorej funkciou je vzdelávať," zdôraznila Miroslava Schrimpelová.

Na konferencii vystúpila desiatka odborných lektorov. Riaditelia v Bratislave aj v Košiaciach škôl diskutovali s prednášajúcimi až do večera. „Naším dlhodobým cieľom je podpora kvality vzdelávania na Slovensku. Chceme byť profesionálnym a spoľahlivým partnerom v riešení špecifických i každodenných potrieb manažmentu škôl a v tomto ruchu sa nesie aj konferencia ŠKOLA 2014/2015," povedala Monika Oravská.

Dodajme, že nakladateľstvo RAABE priblíži v najbližších dňoch témy jednotlivých prednášok v podobe online zborníku  na stránke www.raabe.sk, aj www.skolskyportal.sk

Fotogalériu z bratislavskej konferencie ŠKOLA 2014/2015 si môžete pozrieť tu.

Partneri konferencie:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?