ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPrváčik

Uvoľňovacie grafomotorické cviky

  15.10.2015   1

Deti majú často problém s uvoľnením celého tela. Dobrou pomôckou na uvedomenie si svalového napätia je hra na handrového panáčika.

Hra na handrového panáčika

Pomôžte dieťaťu pochopiť, o čo pri uvoľnení ide, ukážte mu sami na sebe, ako vám padne ruka, keď ju neovládate silou. Položte dieťa na zem, povedzte mu, aby sa na chvíľu stalo tou handrovou bábikou a pokúsilo sa úplne uvoľniť a potom vyskúšajte uvoľnenie na jeho rukách a nohách.

Zdroj: istockphoto.com

 

Na porovnanie potom cvičte „ťažké“ ruky, na ktorých virtuálne nesiete 100 kíl železa...

Pokiaľ počas kreslenia alebo písania zbadáte nadmerný tlak, dieťa silne zviera ceruzku v ruke, robí na papieri hlboké ryhy, upozornite ho. Nechajte, nech si ruku voľne zvesí pozdĺž tela, vytrasie ju, môžete mu pomôcť jemnou masážou.

Čo a ako deti píšu v prvej triede. Píšu veľa a rýchlo ... >> >>

 

Uvoľňovacie grafomotorické cviky

Ich cieľom je uvoľnenie ruky pred kreslením alebo písaním a zlepšenie koordinácie oko – ruka.

  Dieťa ma stanovené, kadiaľ vedie stopa. Nepremýšľa nad smerom vedenia čiary, nemusí analyzovať jednotlivé časti obrázku.Týmto sa podporuje zautomatizovanie pracovných návykov – držanie ceruzky, postavenie ruky a papiera.

Cviky môžu byť vykonávané aj v stoji, kreslením na tabuľu alebo na papier na stene, prípadne v kľaku na zemi a nakoniec v sede za stolom.

 

Najjednoduchšie cviky môžete nazvať pretekárske dráhy. Vedenie dráhy medzi dvomi líniami, čiarami, nekladie príliš veľké nároky na koordináciu pohybov. Náročnosť sa zvyšuje rôznymi záhybmi dráhy. Pohyb vedieme vždy zľava doprava, podľa možnosti by línia nemala byť prerušená a dieťa by nemalo zdvíhať ruku z podložky.

Cviky náročnejšie na koordináciu sú obťahovacie cviky jedným ťahom. Treba sa pokúšať o neprerušovaný pohyb, pričom presnosť čiary nie je dôležitá, potrebná je plynulosť.

 

Medzi rozcvičovacie cviky môžeme zaradiť aj kruhy – tie sa však stanú uvoľňovacími až vtedy, keď ich kreslenie je dobre zvládnuté a zautomatizované. Aby to bolo pre dieťa zábavnejšie, vytvorte mu z kruhov postavičky alebo zvieratká (napr. stonožku).

Prečítajte si viacej o jednotlivých grafomotorických prvkoch. >> >>

Foto uvoľňovacích cvikov: M.K. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
MonY napísané 05.05.2016 23:01

Nám sa osvedčili kreatívne zošity pre deturence z egmontu, kde majú spájačky, malovanky a logické úlohy ktoré ich oslovia zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   1
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Mať mamu iba pre seba
14.12.2018   0
Vždy ma fascinovalo, ako moje dieťa takmer priadlo od radosti, keď som s ním čo len na chvíľu vybehla z domu, zatiaľ čo ocinko strážil malé bábätko. Ako med, natrieť na chleba. Naozaj mu stačilo len toto: mať mamu iba pre seba.
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
detské choroby
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
zvery
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.
Nevraživý škrečok
28.11.2018   0
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.