Pred/ŠkolákPrváčik

Uvoľňovacie grafomotorické cviky

  15.10.2015   1

Deti majú často problém s uvoľnením celého tela. Dobrou pomôckou na uvedomenie si svalového napätia je hra na handrového panáčika.

Hra na handrového panáčika

Pomôžte dieťaťu pochopiť, o čo pri uvoľnení ide, ukážte mu sami na sebe, ako vám padne ruka, keď ju neovládate silou. Položte dieťa na zem, povedzte mu, aby sa na chvíľu stalo tou handrovou bábikou a pokúsilo sa úplne uvoľniť a potom vyskúšajte uvoľnenie na jeho rukách a nohách.

Zdroj: istockphoto.com

 

Na porovnanie potom cvičte „ťažké“ ruky, na ktorých virtuálne nesiete 100 kíl železa...

Pokiaľ počas kreslenia alebo písania zbadáte nadmerný tlak, dieťa silne zviera ceruzku v ruke, robí na papieri hlboké ryhy, upozornite ho. Nechajte, nech si ruku voľne zvesí pozdĺž tela, vytrasie ju, môžete mu pomôcť jemnou masážou.

Čo a ako deti píšu v prvej triede. Píšu veľa a rýchlo ... >> >>

 

Uvoľňovacie grafomotorické cviky

Ich cieľom je uvoľnenie ruky pred kreslením alebo písaním a zlepšenie koordinácie oko – ruka.

  Dieťa ma stanovené, kadiaľ vedie stopa. Nepremýšľa nad smerom vedenia čiary, nemusí analyzovať jednotlivé časti obrázku.Týmto sa podporuje zautomatizovanie pracovných návykov – držanie ceruzky, postavenie ruky a papiera.

Cviky môžu byť vykonávané aj v stoji, kreslením na tabuľu alebo na papier na stene, prípadne v kľaku na zemi a nakoniec v sede za stolom.

 

Najjednoduchšie cviky môžete nazvať pretekárske dráhy. Vedenie dráhy medzi dvomi líniami, čiarami, nekladie príliš veľké nároky na koordináciu pohybov. Náročnosť sa zvyšuje rôznymi záhybmi dráhy. Pohyb vedieme vždy zľava doprava, podľa možnosti by línia nemala byť prerušená a dieťa by nemalo zdvíhať ruku z podložky.

Cviky náročnejšie na koordináciu sú obťahovacie cviky jedným ťahom. Treba sa pokúšať o neprerušovaný pohyb, pričom presnosť čiary nie je dôležitá, potrebná je plynulosť.

 

Medzi rozcvičovacie cviky môžeme zaradiť aj kruhy – tie sa však stanú uvoľňovacími až vtedy, keď ich kreslenie je dobre zvládnuté a zautomatizované. Aby to bolo pre dieťa zábavnejšie, vytvorte mu z kruhov postavičky alebo zvieratká (napr. stonožku).

Prečítajte si viacej o jednotlivých grafomotorických prvkoch. >> >>

Foto uvoľňovacích cvikov: M.K. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
MonY napísané 05.05.2016 23:01

Nám sa osvedčili kreatívne zošity pre deturence z egmontu, kde majú spájačky, malovanky a logické úlohy ktoré ich oslovia zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?