Pred/ŠkolákPrváčik

Dnešné deti nezvládajú ani držanie ceruzky, robí im problém písať rukou

 Anna Veselá   06.03.2020   0

Opýtajte sa učiteliek prváčikov, koľko detí dnes nevie poriadne držať ceruzku. Koľko detí má „tuhú“ rúčku, ktorá sa hneď unaví. Koľko detí nestíha tempo od začiatku, ešte len sa začnú nacvičovať prvé čiary, oblúky, lastovičky...ani po polroku ich neposlúchajú písmenká.

Shutterstock

 

Písanie je pre mnohé deti naozaj veľký problém. Aby zvládli ťahy ceruzkou, či perom, potrebujú mať vyvinutú jemnú aj hrubú motoriku - všetky svaly na rukách, ktoré potrebujeme na písanie.

A tie posilňujeme výtvarnými aktivitami, kreslením, maľovaním, hraním sa v piesku, či s plastelínou, stavaním kociek, na preliezkach na ihrisku...

Tieto obyčajné aktivity patrili k nášmu detstvu a nikomu by nenapadlo velebiť ich ako „edukačné,“ lebo rozvíjajú motoriku a intelekt.

Je smutné, že treba vôbec rodičom pripomínať, prečo by ich deti mali robiť, aby mysleli na to, že by bolo fajn občas ich prevádzkovať, keďže trávia viac a viac času pri obrazovkách ako vonku na ihriskách.

Slabé deti, slabé svaly

Ak sa deti venujú mobilom a tabletom, svaly na rukách, ktoré potrebujeme pri písaní, sa nevyvíjajú a zakrpatievajú, ako všetky svaly, ktoré sa nepoužívajú.

Druhá vec, ktorú potrebujeme pri písaní, je schopnosť sústrediť sa. Dnešným deťom robí pozornosť problém. Súvisí to s tým, že mozog dieťaťa je zvyknutý na vysoký stupeň stimulácie z obrazoviek. Ich zmyslové vnemy sú neustále atakované. Aktivita ako je písanie, nie je pre mozog dostatočne stimulujúca. Preto s písaním zápasia.

Treba si tiež uvedomiť, že písanie nie je izolovaná zručnosť. Súvisí s čítaním, s matematickým vnímaním. Rozhoduje o našich neskorších úspechoch či neúspechoch v škole.

Tipy na aktivity

Čo by ste mali robiť s deťmi, aby boli ich svaly dostatočne vyvinuté na zvládnutie písania:

Denne urobte nejakú papierovú/ceruzkovú aktivitu primeranú veku: kreslite, maľujte, vyfarbujte, vystrihujte, lepte, modelujte, plastelínujte...

Choďte s nimi von: choďte na korčule, skáčte v gumákoch po mlákach, vylezte na strom alebo zdolajte lezeckú stenu, zahrajte si tenis, basketbal, futbal (hlavne im zaobstarajte hocijaké lopty a dohliadnite na to, aby ich vedeli chytať), kreslite na chodník kriedami, hrajte sa v piesku tak, že budete schovávať do neho predmety, ktoré treba hľadať, hádžte spolu kamienky do vody (pokúste sa urobiť žabky), choďte po múrikoch, skúšajte stáť na jednej nohe, skáčte „škôlku,“

Hrajte sa: schovajte mince do plastelíny, aby ich deti našli a vložili naspäť do „prasiatka,“ nakrájajte plastelínu nožom, vystrihujte s nožnicami do kartónu, robte dierky s dierkovačom, spravte si origami, papierové lietadlá, mozaiku, koláž, vyrobte si modelovaciu hmotu, sliz..., postavte si vežu zo všetkých kociek, čo máte doma, navliekajte koráliky alebo cestovinové rúrky na špagát

Nechajte ich robiť domáce práce: nech si ustelú posteľ, poumývajú stôl (a použijú pri tom hubku, ktorú postláčajú), tlačia nákupný vozík, nosia nákup, vyložia umývačku riadu, preložia oblečenie z práčky do sušičky, pomôžu pri varení (rezať, miešať, naberať), polejú kvety, pomôžu umyť auto, popracujú v záhradke...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.