ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPrváčik

Ako deťom nepokaziť začiatok školy

 Anna Veselá   15.09.2018   0

Možno poznáte tie dobre myslené motivačné reči na začiatku školy – povedzte deťom, že sa im v škole bude páčiť, nájdu si tam nových kamarátov, veľa nového sa naučia...

Aj my by sme tomu chceli veriť a potajme dúfame, že im to pôjde hladko. Namiesto toho ich môže čakať sklamanie a pocit, že to nezvládli, ako sa od nich očakávalo.

Začiatky nebývajú vždy jednoduché, tak by sme namiesto obligátnych optimistických fráz mohli s deťmi prebrať, aké budú ich prvé dni a týždne, čo sa od nich v škole očakáva, okrem toho, že musia každé ráno vstávať a vychystať sa do školy tak, aby stihli prísť včas.

Shutterstock

 

Deti si musia osvojiť nové pravidlá:

Deti by mali vydržať sedieť na mieste 45 minút, kým trvá školská hodina.

V triede je niekoľko detí, ale pani učiteľka iba jedna. Je to iné, ako doma, kde sa deťom takmer vždy dostane pozornosti a vždy ich niekto vypočuje. V škole sa dieťa nemôže iba tak hlásiť o slovo, nedostane priestor zakaždým, keď na to príde.

V škole sa očakáva, že dieťa vie odložiť niektoré svoje fyziologické potreby, resp. sú naplánované na čas prestávky po hodine. Nemôže len tak kedykoľvek vytiahnuť desiatu alebo sa hrať.

Deti majú nové povinnosti na doma – domáce úlohy:

V každej škole panuje iný systém, pokiaľ ide o domáce úlohy. Možno sa vám bude ako rodičovi zdať, že ich dieťa dostáva veľa a budete sklamaní, koľko času vám písanie domácich úloh zaberá a že nemáte čas na nič iné.

Budete si musieť nájsť systém, ktorý vám bude vyhovovať. Snažte sa nečakať zázraky na počkanie, lebo niekedy to zabehnutie môže trvať naozaj dlhšie, ako sú naše zbožné očakávania. Nevytvárajme zbytočný tlak. Každé dieťa má svoje tempo.

K zautomatizovaniu návykov pomáha, keď si dieťa po návrate domov vyloží všetky veci z tašky na stôl a prejdete si spolu zošit po zošite, čo v ten deň preberali a čo im ostalo na domácu úlohu.

V každom prípade, dieťa by malo vedieť, že jeho úlohy sú jeho práca, nie vaša, vy ste už do školy chodili. Je rozdiel medzi pomocou pri úlohách a kompletným prevzatím zodpovednosti za dieťa.

To sa týka aj zbalenia školskej tašky na ďalší deň, vrátane prípravy peračníku a zastrúhaných ceruziek. Krok za krokom trénujte od začiatku, odmenou vám bude školák, ktorý sa vás ďalšie roky nebude pýtať: "A zbalila si mi...?"

Shutterstock

 

Na čo by sme ešte mali myslieť, aby sme deťom uľahčili prvé dni v škole:

1/ Deti nedokážu len tak „preskočiť“ z letného režimu na školský. Teplé septembrové dni a lenivé slnko bude ešte veľa zvádzať, aby sme s deťmi nešli domov z ihriska a čo najviac využili krásny čas.

Ale škola je tu, musíme do nej prísť načas a to sa nám podarí bez veľkých drám iba vtedy, keď nám nebude robiť ráno problém budíček. Pokojne to deťom zopakujte každý raz, keď budú protestovať, že chcú byť ešte vonku alebo budú mrzutí, že im rušíte hru: začala škola, treba ísť spať.

2/ Na ráno sa prichystajte večer. Deťom sledovanie času nič nehovorí. Kým ich to nenaučíte, pravdepodobne ešte dosť dlho nebudú ovládať hodinky, na to im slúžia rodičia. Majú svoje tempo, či už je to prezliekanie, raňajkovanie, obúvanie a ráno to môže trvať príšerne dlho.

Dieťa nevie nájsť ponožky, do toho mu balíte desiatu a tesne pred odchodom si spomenie, že ešte chcelo ísť na wc a chýba mu zošit na hudobnú. Nervy v tekutom stave sú zaručené.

Prichystajte sa na ráno večer predtým. Naučte deti, aby si pripravili oblečenie, priniesli tašku k dverám, desiatu vytiahnite hotovú z chladničky – šetrí to veľa času ráno.

3/ Vyhraďte si každý deň čas na rozhovor. Dajte deťom najavo, že vás zaujíma, ako prežili deň, ako sa im darilo. Nech vždy vedia, že ste tu pre nich, že s vami môžu počítať. Samozrejme, nie tak, že za nich budete robiť domáce úlohy. Učte deti už od začiatku samostatnosti a nerobte veci namiesto nich.

4/ Zbavte sa nereálnych očakávaní, že to musí ísť hladko, lebo nemusí. Spomeňte si, aké to bolo, keď ste začali chodiť do školy vy, ako vám určite chýbal čas na hru. Presne tak sa cítia aj vaše deti.

Mnohé dnešné deti sú navyše zavalené aktivitami a krúžkami, na ktoré ich rodičia dávajú aj preto, že sami také možnosti nemali a chcú to najlepšie pre svoje dieťa, ale prispievajú tak k ich preťaženiu. Zamyslite sa skôr nad možnosťami, ako si spolu ako rodina oddýchnete, povinností máte určite bez tak nad hlavu.

5/ Nepokazte im radosť zo školy. Deti sa spravidla do školy tešia. Skúste urobiť všetko preto, aby ste ich entuziazmus nezabili, nech im radosť vydrží čo najdlhšie. Nech vás namiesto toho, aké dostávajú v škole známky, zaujíma radšej to, ako rozvíjajú svoj intelektuálny, emocionálny a sociálny potenciál. Zamerajte sa na prednosti a talenty vašich detí a neporovnávajte ich s druhými.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
25.09.2018   0
Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   1
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
babetko
7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
25.09.2018   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
Saunou proti detským chorobám
24.09.2018   0
Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   2
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
detské choroby
10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
24.09.2018   3
Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.