ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Pred/ŠkolákPredškolák

Výber školy a zápis do prvého ročníka

 redakcia   20.11.2014   0

Niektoré školy vás ako rodičov oslovia príjemnou a na informácie bohatou webovou stránkou. Iné vás presviedčajú zahraničnými lektormi alebo novou telocvičňou. Tie ďalšie zase počtom krúžkov alebo alternatívnym spôsobom vyučovania (napr. alternatívne školy ako Waldorf alebo Montessori, školy pre nadané deti, využitie daltonského plánu).

Ako rodič určite budete zvažovať pre vás dôležité aspekty. Zoznámiť sa s fungovaním a možnosťami konkrétnej školy môžete osobne, telefonicky alebo počas Dňa otvorených dverí (ak si zdáte do vyhľadávača heslo "den otvorenych dveri zs", tak vám ponúkne veľa možností na aktuálne prebiehajúce DOD).

Pýtajte sa na to, čo je pre vás dôležité:

 • vyučujúci/a - kto bude vyučovať prvákov (využite možnosť osobného stretnutia sa),
 • koľko žiakov maximálne bude v jednej triede, koľko prvých tried sa otvorí, resp. je škola ochotná otvoriť,
 • či v treťom ročníku zlučujú triedy (a z 22 žiakov je zrazu 35),
 • či sa striedajú učitelia na predmety už prvom ročníku (pozor na kvalifikáciu - môžu sa striedať vyučujúci na jazyky, informatickú výchovu, hudobnú výchovu),
 • koľko domácich úloh deti dostávajú (tu sa školy veľmi líšia), či majú aj stanovený deň bez domácich úloh, 
 • kde sú šatne, jedáleň, telocvičňa a záchody a v akom sú stave (mnohé školy rekonštruovali),
 • aká je ponuka mimoškolskej činnosti, teda záujmové krúžky, doplnkové jazykové kurzy (napr. vyťaženým rodičom pomôže krúžok priamo v budove školy) a či sa na škole tieto krúžky dajú uhradiť vzdelávacími poukazmi.
 • kde je najbližšia ľudová škola umenia, či nejako spolupracujú zo ZŠ,
 • kto vyučuje cudzí jazyk a na akej úrovni, delia sa deti do menších skupín, majú k dispozícii jazykové laboratórium?,
 • od ktorého ročníka majú deti k dispozícii počítač, internet, alebo či priamo prebieha výučba niektorých predmetov s pomocou internetu, od ktorého ročníka majú informatickú výchovu a kto ju vyučuje, 
 • koľko žiakov sa dostalo z danej školy na 8-ročné gymnázium, gymnázium, SŠ s maturitou, atď. (napovie to o úrovni školy),  
 • či spolupracuje škola so psychológom, liečebným pedagógom (dôležité pri prípadnom podozrení na poruchy učenia),
 • či ponúka plavecký, korčuliarsky, lyžiarsky výcvik, školu v prírode,
 • či má škola „družbu“, teda prípadnú možnosť výmenných (zahraničných) pobytov,
 • aké projekty na škole bežia (napr. „Zdravá škola“, preventívny protidrogový, športový...),
 • na čo všetko treba ročne doplácať - koľko sa platí školský klub, koľko sa prispieva združeniu rodičov, tiredny fond ...

 

Zápisy do štátnych, cirkevných a súkromných škôl prebiehajú

od 15. januára do 15. februára 2015.

(s výnimkou alternatívnych škôl, tie môžu mať neštandardné postupy a požiadavky, napr. predložiť testy IQ).

Ako prebieha zápis do ZŠ

Počas zápisu na väčšine škôl pedagóg chvíľu hravou formou pracuje s dieťaťom (či rozozná farby, základné geometrické tvary, pomerové množstvo, veľkosť, prípadne kreslí obrázok alebo rozpráva podľa obrázku, recituje básničku alebo spieva pesničku). Ide o orientačné posúdenie spôsobilosti dieťaťa na školu.

Rodič vyplní potrebné tlačivá s údajmi o dieťati a dostane základné informácie, čo je potrebné v septembri prváčikovi zakúpiť, prípadne zaplatí príspevok na učebné pomôcky.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.