Pred/ŠkolákPredškolák

Tablety NIE, farbičky ÁNO

 PaedDr. Adriana Havrilayová   28.07.2017   5

Dnes som mala možnosť sa rozprávať s jednou veľmi milou pani psychologičkou. Okrem iného sme preberali aj dnešné deti, keďže som učiteľka a vidím zmenu v správaní sa detí. Ona sama potvrdila, že toľko detí, ktoré potrebujú terapiu, ešte nemala.

Shutterstock

 

Je to problém alebo nie?

Dnešná doba je iná, pokročilá a veľmi rýchla. Všetko chceme hneď a zaraz. Nielen dospelí, ale aj deti strácajú trpezlivosť. Kde sú tie časy, keď chlapček mal jednou autíčko a dievčatko malo jednu bábiku a dokázali sa s nimi zahrať celý deň.

Deti často prichádzajú do prvého ročníka a nemajú poriadne vyvinutú jemnú motoriku. Tablet vedia držať, vedia s ním pracovať, ale správne držať pero alebo ceruzku je problém.

Áno, mnoho rodičov si teraz povie, že no a čo. Veď dieťa bude musieť vedieť pracovať ci s mobilom, či s PC, keď príde do školy. Pani psychologička ale tvrdí, že deti sú pripravené na počítač až vo veku 9 rokov. A že to, že nekreslia čiarky, necvičia slučky, nehrajú sa s normálnymi hračkami, spomaľuje a poškodzuje ich vývin.

Takže ruku na srdce.

Koľkí z vás teraz sedia pri internete a vaše deti sú ticho, neotravujú vás, lebo majú váš mobil, tablet, či zapnutú telku? Koľkí z vás sledujú, ako dlho sa vaše deti s touto "hračkou" hrajú? Viete porovnať čas, ktorý trávia s tabletom a naopak, kreslením?

A že je to LEN kreslenie? Omyl. Tým, že dieťa vyberá farebné guličky a triedi ich do misky, precvičuje si motoriku a zároveň si rozvíja kognitívne schopnosti. Veď všetko, čo robíme, začína v mozgu. Aj krasopis, taký zatracovaný, je znakom toho, že, laicky povedané, dieťa má všetko v hlave v poriadku.

Shutterstock

 

A tu je niekoľko cvikov, ktoré by ste mali robiť pravidelne aj niekoľko mesiacov.

1. deň v týždni:  zmiešajte hrach a šošovicu, prípadne farebné guličky rôznej veľkosti. Dieťa ich triedi do dvoch misiek. Musí vyberať vždy po jeden kus. Ak je dieťa malé, dávajte pozor, aby si ich nepchalo do nosa či uší.

2. deň v týždni:  nacvičujte listovanie. Smejete sa? Skúste sa pozrieť, či vaše dieťa správne listuje. Pripravte si zošit A5. Ľavú rúčku dieťa položí na ľavú stranu, pravý palec položí pod pravý vrchný roh pravej strany a ukazovákom sa snaží otočiť list papiera tak, že ukazovák dostane pod list papiera a spoločne drží tú stranu medzi palcom a ukazovákom a tak ju pretočí.

3. deň v týždni:  Dieťa si nakreslí nejaký obrázok na list papiera a ten potom vystrihne.

4. deň v týždni:  nakreslite obrázok a dieťa ho prekreslí na iný list papiera.

5., 6. a 7. deň v týždni je prestávka.

Zároveň je veľmi dobré, ak čítate dieťaťu knihu alebo príbeh a dieťa má chronologicky dej prerozprávať. Samozrejme, treba dbať na vek dieťaťa. Čím je mladšie, tým kratšiu časť ho nechajte prerozprávať.

Učte dieťa, aby malo vždy rozrobenú len jednu činnosť. Keď sa hrá s autíčkami, nech nevyťahuje knihy. Najprv nech tu prvú činnosť dokončí a autíčka odloží.

Shutterstock

 

Nechajte dieťa, nech sa hrá, hrá, hrá.

Učte ho rozprávať za hračky rôznymi hlasmi, čo najsmiešnejšími. Keď kreslí, dbajte na to, aby držal farbičky správne. Nerobte veci za neho. Ak sa chce sám oblieť, nechajte ho. Trávte čas na čerstvom vzduchu.

Držte sa týchto rád a z vášho dieťaťa vyrastie emociálne aj rozumovo zdravý človek. A to chceme, či nie?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 27 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
jedinečná janka napísané 23.02.2014 17:33

Váš komentár

dúfam, alenka, že si mu z tej múky zarobila cesto, ktoré mohol miesiť prstami, gúľať valčekom, vykrajovať s formičkami,

to sa dá robiť aj s plastelínou alebo hlinou, sú to tiež dobré veci na rozvoj jemnej motoriky smile

Anča z ranča napísané 19.02.2014 23:23

Pani učiteľka, a čo listovanie ľavákov?

V princípe súhlasím, v bode, že deťom chýba tréning ruky pred nástupom do školy.

Ale myslím, že cvičiť sa dáaj inak, než podľa uvedenej schémy ... že to nemusí byť také striktné.

Adriana napísané 20.02.2014 12:36

A nie je to tak, ze lavaci robia to iste, ale zrkadlovo?

 

A ano, cvicit sa da aj inymi cviceniami, ale psychologicka mi vysvetlovalal, ze tu ide o to, ako do postupne spracuva mozog a vysiela signaly do celeho tela. A preto je dolezite, aby to bolo v tom poradi plus aby bola aj prestavka.

čínska matka napísané 18.02.2014 17:27

čínska matka by deťom nikdy nedala voľno, čo len jeden deň.

Alenka z rise Divov napísané 18.02.2014 09:45

Išla som zmiešať synovi šošovicu z fazulou, akoze bude preberat do misiek podla tohoto pekneho navodu , a on ze:

Niééé, daj mi múku, chcem radšej robiť koláč. smile))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.