ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPredškolák

Predčitateľská gramotnosť – čo to vlastne je?

 Raabe   13.11.2016   0

Predškolský vek je jedno z najdôležitejších období pre celkový vývin osobnosti dieťaťa. Podstatnou súčasťou tohto obdobia je rozvoj predčitateľskej gramotnosti, preto sme sa rozhodli priblížiť vám túto oblasť.

ingimage

 

Predčitateľská gramotnosť sa v uplynulých rokoch stala predmetom záujmu širokého okruhu ľudí, vrátane rodičov. Čo to vlastne je a akým spôsobom ju môžete u svojho dieťaťa podporiť?

Čo hovorí teória o predčitateľskej gramotnosti

Predčitateľskú gramotnosť môžeme definovať ako komplex jazykových spôsobilostí – kultúrnych nástrojov, ktoré dieťaťu umožnia používať, využívať a spoluvytvárať kultúrne hodnoty. Predčitateľskú gramotnosť môžeme vnímať ako súbor schopností, vedomostí a poznatkov, ktoré sa u dieťaťa rozvíjajú ako základ jeho schopnosti vyvodzovať význam z textov rôzneho charakteru.

V praxi to znamená, že dieťa by malo vnímať a pochopiť, že prostredníctvom čítania a písania môže spoznávať okolitý svet a text mu prináša informácie, ktoré sú pre neho zaujímavé a dôležité.

Ako dieťa rozvíja svoju predčitateľskú gramotnosť?

Dieťa prejavuje svoj spontánny záujem o čítanie a písanie pri každodenných činnostiach. Čítanie a písanie využíva, aj keď nekonvenčným spôsobom, ako spôsob komunikácie v rôznych hrách a aktivitách napriek tomu, že ešte nemá v danej oblasti dostatočné znalosti.

ingimage

 

O písanej reči si vytvára vlastné predstavy, to však nevadí. Aktívnou prácou s jazykom získava dieťa pozitívne skúsenosti s používaním čítania a písania ako nástroja komunikácie, získavania informácií a formovania vlastných myšlienok.

Ako sa môže rodič podieľať na rozvoji predčitateľskej gramotnosti?

Dieťaťu môžete pomôcť v nasledujúcich oblastiach: 

  • vytvorte „gramotne podnetné prostredie“ - motivujúce a poskytujúce dostatočné množstvo prvkov podnecujúcich predčitateľskú gramotnosť,
  • snažte sa vytvárať situácie, ktoré dieťaťu umožnia poznávať hovorenú aj písanú reč,
  • dbajte na to, aby dieťa porozumelo funkcii čítania a písania ako každodennej aktivite,
  • umožnite dieťaťu získať skúsenosti s rôznymi typmi textu, ako nositeľmi informácií spôsobom, ktorý pre neho bude zároveň hrou a bude ju aktívne vyhľadávať,
  • buďte dieťaťu 

Inšpirujte sa: Ako podporiť rozvoj predčitateľskej gramotnosti.

Zdroj: RAABE, Sprievodca triedneho učiteľa 2

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?