Pred/ŠkolákPredškolák

Pravák alebo ľavák?

 Mgr. Jana Vlašičová   23.08.2020   9

Ako liečebnému pedagógovi mi nikdy problém ľaváctva nepripadal ako problém. Je to asi tým, že oveľa horšie sa mi zdali poruchy (koktavosť, poruchy učenia a pod.), ktoré dieťaťu môžeme spôsobiť tým, ak ho násilne prerobíme z ľaváka na praváka (podobné problémy by zrejme vznikli aj v prípade, keby sme sa pokúsili niekoho prerobiť na ľaváka, ale vzhľadom k tomu, že náš svet je prevažne pravoruký, táto varianta odpadá).

Zdroj: istockphoto.com

 

Je ale asi ťažké vžiť sa do problému, ak je pre nás osobne vzdialený. Hoci som ambidexter (tzv. obojrukosť – viď. nižšie), nikdy som si úplne neuvedomila, že ľaváci to musia mať v niektorých chvíľach naozaj ťažké. Ale poďme najprv trochu k teórii:

Lateralita

 – tak označujeme prednostné používanie jedného z párových orgánov – či už pohybových (ruka, noha) alebo zmyslových (oko, ucho). Rozlišujeme tri typy laterality:

  • Praváctvo
  • Ľaváctvo
  • Ambidextria (t.j. nevyhranená lateralita) 

Nie všetci ľudia sú čistí ľaváci alebo praváci – to, že pri práci uprednostňujeme pravú ruku a nohu, ešte neznamená, že nemôžeme uprednostňovať ľavé oko. V takýchto prípadoch hovoríme o prekríženej lateralite.

Ak sa zhoduje lateralita pohybových orgánov s lateralitou zmyslových orgánov, hovoríme o lateralite súhlasnej.

Príčiny ľavorukosti či pravorukosti

Čo je príčinou toho, že je pre niekoho prirodzenejšie písať ľavou ako pravou rukou? Samozrejme – mozog a presnejšie mozgové hemisféry. Hoci sú mozgové hemisféry prakticky zrkadlovým obrazom jedna druhej, ich funkcie sú z mentálneho hľadiska veľmi odlišné. Keďže v predĺženej mieche dochádza k prekríženiu nervových dráh, pravá hemisféra riadi ľavú stranu tela a opačne. Preto sa predpokladalo, že ľaváci majú dominantnú (teda viac a usilovnejšie pracovitú) pravú mozgovú hemisféru a praváci zase ľavú.

Zdroj: isifa.com

 

Ľavá hemisféra

Myšlienkové procesy vznikajúce v ľavej hemisfére majú analytický charakter (oddeľujú jednotlivé myšlienky alebo pojmy jeden od druhého), lineárny (postupujú krok za krokom) a verbálny (vychádzajú zo slovných symbolov – či už hovorených alebo písaných). V tejto hemisfére sa tiež tvoria vety a riešia matematické rovnice. Dalo by sa povedať, že táto hemisféra nám sprístupňuje vedu a technológie.

Pravá hemisféra

Pravá hemisféra je zodpovedná za myšlienkové procesy syntetické (spájajú jednotlivé myšlienky alebo pojmy), holistické (chápu každý krok v širších súvislostiach) a predstavivé. Táto hemisféra nám slúži pri počúvaní hudby, ale aj vnímaní trojrozmerných predmetov a umeleckých diel. Mohli by sme povedať, že táto hemisféra nám sprístupňuje umenie a imagináciu.

Dominantná hemisféra?

V minulosti sa predpokladalo, že ľaváci majú pre všetky činnosti dominantnú pravú hemisféru a naopak. A hoci to pre niektoré veci určite platí, už v šesťdesiatych rokoch sa podarilo dokázať, že to nemožno zovšeobecniť úplne. Výskumy napríklad dokázali, že skoro 100% pravákov a až 60-70% ľavákov má pre reč dominantnú ľavú hemisféru.

Čo to vlastne znamená, byť ľavákom?

Poďme ale k praxi. Hoci v súčasnosti (aspoň dúfam) už tresty za používanie ľavej ruky pri písaní alebo jedení nie sú bežnou rutinou, problémy, ktoré ľavákom do cesty prináša každodenný život naďalej zostávajú. Život ľavákov ovplyvňujú tak reálne prekážky, ako aj prekážky socio-kulturálne (sem patria emocionálne, intelektuálne problémy a pod.).

Zdroj: istock.com

 

K reálnym prekážkam patrí napríklad to, že väčšina nástrojov a zariadení je vytvorených tak, že uprednostňujú jednu ruku (a síce dôraz je na ruke pravej) pred druhou.

Nejde len o tak dlho diskutované nožničky, ale aj o otvárače na konzervy alebo fľaše, otvárania na oknách a dverách, kávovary, golfové palice, hudobné nástroje (najmä strunové), kuchynské pomôcky, technické náradia a nástroje, atď.

V takomto svete, vytvorenom pre pravákov majú ľaváci dve možnosti:

  1. naučiť sa používať nástroj pravou rukou (čo je pre nich neprirodzené a neefektívne zároveň) alebo
  2. sa naučiť držať nástroj nejako naopak, aby s ním mohli manipulovať ľavou rukou (čo je často nebezpečné).

V posledných rokoch sa už na trhu, resp. v špecializovaných obchodoch objavujú pomôcky pre ľavákov - nájdete nožnice či škrabku na zemiaky ... No nepatria ešte stále do bežnej ponuky, rodičia ich skôr zháňajú cez internet. Problémy môžu byť s takýmto tovarom v menších mestách.

Pokiaľ ide o socio-kulturálne predsudky a prekážky, dúfam, že ak ešte existujú, čoskoro zaniknú. Niektorí autori hovoria o tom, že v minulosti boli deti - ľaváci v niektorých kultúrach dokonca považované za spriahnuté s diablom alebo satanom, alebo boli obviňované za sklon ku komunizmu len preto, že používali ľavú ruku. Za kulturálne najdôležitejšie je považované používanie ruky pri jedení a písaní. Pri týchto činnostiach boli v minulosti ľaváci doslova nútení používať pravú ruku.

V súčasnosti – spolu s výskumom, ktorý dospel k nevyvrátiteľným dôkazom, že preúčanie ľavákov a ich nútenie používať prednostne pravú ruku, vedie k oveľa väčším problémom ako je ľaváctvo samo, vedie súčasná pedagogika k tomu, aby bolo deťom umožnené používať tú ruku, ktorú samé chcú. Lateralita, tak ako veľa iných vecí sa v detstve vyvíja.

Niektorí autori (Penelope Leach) uvádzajú, že používanie ruky sa ustáli už vo veku 3 rokov, ďalší varujú pred tým, aby bolo dieťa, ktoré ešte nemá ustálené používanie jednej ruky považované za oneskorené a uvádzajú, že mnoho detí si silnú preferenciu ruky vybudujú až vo veku 7-8 rokov.

Takže pokiaľ ide o malé deti, ak im niečo podávate a nenačahujú sa za tým, podávajte im to do pravej ruky (je pravdepodobnejšie, že vaše dieťa je pravák – ľavákov sa uváza len okolo 10% populácie), ale v prípade, že si predmet alebo nástroj v ruke prehadzujú, nechajte ich. Znamená to zásah do ich práce a často tento zásah nie je prirodzený.

A na záver ešte povzbudenie pre rodičov ľavákov

– v súčasnosti existujú na celom svete obchody s tovarom určeným pre ľavákov – od nožníc, pier, ceruziek, cez golfové palice, oblečenie až po hudobné nástroje tu nájdete naozaj všetko stačí sa len pozrieť na internet a váš vyhľadávač vám takýchto obchodov určite nájde hneď niekoľko.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mary napísané 03.10.2015 00:06

my sme všetci praváci, v mojom okolí snáď ľaváka ani nepoznám, a z 2,5 ročnej dcéry je zjavná ľaváčka zwinker zakaždým sa jej všetko snažím podávať do pravej rúčky, no ona si to prechytí do ľavej... máme sa na čo tešiť :-D

ja jajaja napísané 02.05.2011 10:46

Ja som z robiny lavakov (mama s casti preucena, babka preucena, sestry a ja lavacky). Noznice, lepsie sa mi striha s pravackymi - treba sa pozerat na opacnu stranu, smerom von, nie do vnutra. ...myslim ze s clanku stale vyplyva akoby bola obojrukost ci lavactvo problem. Co nie je. Jasne svet je "opacne", porozculujem sa na designom salok na pravu ruku, ktore neviem chytit. Nad tym ze baliaci pult v Baumaxe ma noznice na retazi v pravo a nedociahnu tak aby som strihala v lavo... ale v globale, sme sikovnejsi - ved prezivame v opacnost svete. Nerobila by som z toho taky problem, tak bude dieta pisat jednou, kreslit druhou, kopat oboma. Ak je chlapec, dajte ho na sport a bude benefitovat z matenia supera. Lavactvo ci obojrukost je vyhoda, nie handicap.

 

A co sa tyka nastudovania, ide len o to ze lavak aj opacnym smerom robi obluky (ked sa uci pisat napr. "a" , ci kreslit). Takze si len treba uvedomit ze je to vsetko opacne.

ja jajaja napísané 02.05.2011 10:43

Ja som z robiny lavakov (mama s casti preucena, babka preucena, sestry a ja lavacky). Noznice, lepsie sa mi striha s pravackymi - treba sa pozerat na opacnu stranu, smerom von, nie do vnutra. ...myslim ze s clanku stale vyplyva akoby bola obojrukost ci lavactvo problem. Co nie je. Jasne svet je "opacne", porozculujem sa na designom salok na pravu ruku, ktore neviem chytit. Nad tym ze baliaci pult v Baumaxe ma noznice na retazi v pravo a nedociahnu tak aby som strihala v lavo... ale v globale, sme sikovnejsi - ved prezivame v opacnost svete. Nerobila by som z toho taky problem, tak bude dieta pisat jednou, kreslit druhou, kopat oboma. Ak je chlapec, dajte ho na sport a bude benefitovat z matenia supera. Lavactvo ci obojrukost je vyhoda, nie handicap.

silvia napísané 23.04.2011 22:29

Ja mám takého nevyhraneného syna. A aj toto považujú za jeden z vonkajších prejavov vyššieho IQ a iného myslenia- aj aj špecifických porúch učenia. Tak mi povedali v špeciálnej poradni.

A už mám hrôzu, lebo dcéra je rovnaká.

lorin napísané 26.02.2010 20:05

Moji obaja rodičia boli laváci ale ich prerobili ešte v skolke /vtedy sa to tak robilo/. Ja a moja sestra robíme vela vecí ako lavačky ale sme praváčky a brat je lavak. a moj syn má 4 roky a som si myslela, že je lavák / do lopty kope lavou nohou, kreslí lavou rukou/.Ale učitelka v skolke mi povedala, že niekedy sa napapá pravou rukou a ešte do konca šikovnejšie ako lavou. Tak teraz neviem.

Alex napísané 05.01.2010 13:03

TENTO VARIANT, nie varianta!

peťa napísané 05.01.2010 10:39

Ahoj, môj syn je tak isto obojručný, píše a papá ľavou rukou....niečo ostatné robí zaya pravou rukou....mám z toho obavu...keď pôjde do školy...vraj sa týmto deťom treba viac venovať.... v poslednom čase som sa chystala a ešte chzstám niečo si na túto tému preštudovať takže tento článoček ma veľmi potešil....

Monika napísané 04.01.2010 17:04

ivka - máme syna, ktorý bude mať 7 rokov a tiež nám psychologička potvrdila obojručnosť. Vyslovene povedala, že nie je nevyhranený, on si to sám v sebe dávno rozdelil, čo bude robiť ľavou a čo pravou. Nôž má zásadne v ľavej ruke, ale písať ľavou nechce - píše pravou, no vyzerá to na opačný sklon písma (ja ho mám tiež, takže nič nové). V škole nemá problém - toleruje sa. "Ľaváctvo" sa u neho prejavuje skôr v športových činnostiach a tým,že má väčšiu fyzickú silu v ľavej ruke. Do "zúfalstva" momentálne privádza len trénera (ľaváka) na tenise lebo si tiež rakety podľa stupňa únavy prehadzuje z pravej do ľavej ruky, ale nie vždy si "prehodí" postavenie nôh. Tu to však vyzerá tak, že bude šikovnejší a presnejšie hrať ako ľavák. Zatiaľ sme vo vývoji a tréner sľúbil, že si naštuduje nejakú literatúru a poradí sa s ostatnými kolegami, čo s takýmto dietkom. Je z družstva jediný, všetko sú praváci Big Grins

ivka napísané 04.01.2010 13:57

Pekny clanok smile uvitala by som este nejaky clanok o nevyhranenej lateralite, preco vlastne vznikne a pod.. Ja som tiez "obojruka", nieco robim pravou, nieco lavou, nieco mi je uplne jedno ktorou... Mala som problem v 1.triede ZS, lebo ked sa unavila jedna ruka, tak som presupla pero do druhej a pisala dalej.. smile A ucitel mal hlavu v smutku, lebo mi robil aj testy laterality a vysli mi skoro presne 50 na 50.. smile A je zaujimave, ze cinnosti, ktore sa lavou robia tazsie (napr. strihanie pravackymi noznicami) robim pravou, ale napr. kreslim lavou a pribor drzim ako kedy..:-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.