Pred/ŠkolákPredškolák

Odkedy je škôlka povinná pre predškolákov?

 Kristína Kováčiková   07.02.2020   1

Novela školského zákona z roku 2019 prináša mnoho zmien – zavádza povinné predprimárne vzdelávanie pre 5-ročné deti, naopak ruší možnosť odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky, či nulté ročníky.

Rodičia, ktorí budú prihlasovať svoje deti do materskej školy v roku 2020, idú ešte podľa „starých“ pravidiel, pre nich sa nič nemení. Takisto pre rodičov budúcich prváčikov. Tí majú možnosť poslednýkrát využiť inštitút odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky a dať dieťa do školy o rok neskôr.

shutterstock

 

Ministerstvo školstva upozorňuje, že zmeny, ktoré zavádza novela školského zákona z roku 2019, budú účinné od januára 2021.

Nová právna úprava sa bude dotýkať detí, ktoré dosiahnu 5 rokov do 31. augusta 2021 a povinnú školskú dochádzku v základnej škole začnú plniť od školského roku 2022/2023.

To znamená, že na povinné predprimárne vzdelávanie nastúpia najneskôr 2. septembra 2021.

Povinne do škôlky?

Kým doteraz nebola predškolská príprava pre deti povinná, po novom už to nebude len na jednoduchom zvážení rodiča, či dať alebo nedať dieťa do škôlky. Komplikuje to situáciu najmä domácim školákom.

Ministerstvo hovorí o dvoch možnostiach.

Dieťa bude môcť povinné predprimárne vzdelávanie absolvovať v materskej škole zaradenej v sieti škôl a školských zariadení SR, bez ohľadu na jej zriaďovateľa, teda inštitucionalizovanou formou.

Ako ekvivalent inštitucionalizovanej formy plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je schválené, rovnako od roku 2021, aj individuálne (predprimárne) vzdelávanie.

Zákonný zástupca dieťaťa sa bude môcť rozhodnúť, či jeho dieťa bude plniť povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole alebo formou individuálneho (predprimárneho) vzdelávania za podmienok ustanovených zákonom.

Podmienky na vzdelávanie doma

Ministerstvo školstva zdôrazňuje, že individuálne (predprimárne) vzdelávanie sa chápe ako ekvivalent plnenia povinného predprimárneho vzdelávania realizovaného v MŠ, a preto sú ustanovené aj kvalifikačné požiadavky na osobu, ktorá má vzdelanie zabezpečovať - najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Touto osobou buď bude rodič, alebo iná, ním vybraná osoba.

Okrem toho, individuálne (predprimárne) vzdelávanie dieťaťa bude môcť zákonný zástupca zabezpečiť aj prostredníctvom:

  • prevádzkarní, v ktorých sa prevádzkuje živnosť starostlivosti o deti do šesť rokov veku dieťaťa, alebo
  • zariadení, v ktorých sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež, ak nie sú zariadeniami sociálnych služieb alebo zariadením sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, rovnako ako aj zanedbávanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania sa bude podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považovať zanedbanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov" podľa zákona o rodinných prídavkoch na dieťa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku
Katarina napísané 11.02.2020 03:27

Dobry den,

od 1.1.2021 nadobuda ucinnost povinna predskolska vychova...chcela by som sa opytat, to znamena, ze materske skoly su povinne prijat tieto deti k 1.1.2021 alebo k 1.9.2021? dakujem Vam za odpoved a ostavam s pozdravom...pekny den Katarina

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?