Pred/ŠkolákPredškolák

Nevzali vám dieťa do materskej školy? Toto sú vaše možnosti!

 Liliana Gurišová   11.08.2022   0

Blížiaci sa september má byť pre mnohých rodičov mesiacom veľkých zmien, kedy ich deti po prvýkrát vyletia z hniezda za brány materských škôl  a oni sa vrátia do zamestnania. Kvôli nízkej kapacite zariadení a zákonu o povinnej predškolskej dochádzke z minulého roka, sú však mnohé žiadosti o prijatie do materskej školy zamietnuté.

 

Byť či nebyť s dieťaťom doma?

Ak sa rozhodnete zostať doma, môžete požiadať o podporu v nezamestnanosti. Okrem evidencie na úrade práce je nutné odpracovať 730 dní za posledné 4 roky. Požiadať môžete i o predĺžený rodičovský príspevok. Ten závisí od nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa na ktorý vám vydá potvrdenie pediater. Zdravotné poistenie za vás platí štát aj po ukončení nároku na rodičovský príspevok a to v prípade, že sa riadne a celodenne staráte o dieťa vo veku do 6 rokov.

V prípade, že potrebuje nastúpiť do zamestnania existujú okrem súkromných jaslí aj detské skupiny. Agentúra SITA zverejnila správu o novom koncepte, ktorý poskytuje starostlivosť o dieťa v menšom kolektíve a v domácom prostredí: “Osoba, ktorá prevádzkuje detskú skupinu môže prijať maximálne štyri deti od narodenia až do piatich rokov. Rodič môže umiestniť dieťa do skupiny, ktorá mu vyhovuje a s prevádzkovateľom uzavrie písomnú zmluvu v ktorej sa dohodnú na podrobnostiach, napríklad na časovom rozpätí starostlivosti či na sume za službu.” Vyhľadať tieto skupiny je možné v registri sociálnych služieb Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Prečo je predškolské vzdelanie dôležité?

Materská škola poskytuje dieťaťu okrem zdravej separácie od rodiča, socializáciu v rovnakej vekovej skupine a edukačný aspekt, ktorý je významný najmä pre tie deti, ktoré sa s ním v domácom prostredí nestretávajú.

“Často sa stretávame s deťmi ktoré sú vedomostne a kognitívne v poriadku, no ak v minulosti nenavštevovali škôlku, nie sú zvyknuté pracovať v kolektíve a nechávajú sa priveľmi rozptyľovať.” opisuje problém detská psychologička, Kristína Blažeková.
“Dôležité je pripraviť dieťa tak, aby jeho zručnosti smerovali k školskej zrelosti. Rodič by mal prihliadať na grafomotorické schopnosti a hrubú motoriku, aby dokázalo pracovať s rôznym písacím náčiním, vykonávať bežné činnosti úmerné k veku a malo tak zdravé jadro pre následné vzdelávanie v základnej škole.”

Ako nahradiť škôlku v domácom prostredí?

Podstatou by mal byť každodenný režim a opakujúce sa činnosti, aby si na ne dieťa zvyklo a počas režimovaného dňa v škôlke nebolo zmätené. Ak chcete nejakým spôsobom nahradiť pobyt v kolektíve, môžete vyhradiť istý čas v priebehu dňa na riadené aktivity. Keď je ráno dieťa najčuješie, zaveďte edukačnú hru s časovým obmedzením prispôsobeným jeho veku a výdrži. Venujte sa spoločne didaktickým hrám, kresleniu či pracovným listom.
“Dieťa často v domácom prostredí nechce robiť riadenú aktivitu ale je mnoho didaktických hier pri ktorých sa učí a netuší, že sa rozvíja.” radí detská psychologička. “Čo sa týka rozvoja grafomotoriky, odporúčam mať neustále v byte pripravené papiere a farbičky aby k nim malo dieťa voľný prístup a nechať to na jeho vlastný kreatívny proces.”

Rozvíjajte spoločnú komunikáciu

Veľa rodičov je zvyknutých klásť otázky “Ako sa máš?” alebo “Čo si robil?” a to pre deti nie sú zaujímavé otázky v žiadnom veku. Zameňte ich za otázky, ktoré podnecujú kreativitu čiže napríklad “Čo sa ti dnes najviac páčilo?”, “Čo sa ti dnes vôbec nepáčilo?” Dobré je i komentovať rôzne činnosti. Keď dieťa pomáha s receptom, opakujte čo ste urobili prvé, koľko vajíčok ste rozbili alebo akej farby je poleva na zákusok. “Vo vyššom veku je treba sluchovú diferenciáciu hlások v rámci komunikácie, hrať sa rôzne hry s písmenami, či už je to vymýšľanie slovíčok na jedno písmeno alebo rozdeľovanie slov na slabiky.” upozorňuje MUDr. Kristína Blažeková.  

Ak chcete stimulovať deti v domácom prostredí alebo potrebujete poradiť, môžete  vyhľadať špeciálneho pedagóga, psychológa či logopéda, aby vám poradili aktivity na mieru podľa schopností a veku vášho dieťaťa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Liliana Gurišová

Vďaka štúdiu žurnalistiky sa písanie stalo mojou neoddeliteľnou súčasťou. A okrem slov ma vždy fascinovalo najmä umenie.Nikdy som si nepomyslela že tým najväčším umením bude pre mňa materstvo. Čo môže byť krajšie ako stvoriť nový život? A i napriek náročnému obdobiu sa občas len tak zastavím a zahľadím do tých nevinných hlbokých očiek s jedinou myšlienkou. "Áno, toto je skutočné umelecké dielo".

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.