Kedy je predškolák zrelý a pripravený ísť do školy?

Raabe 0

Rodičia si často neuvedomujú, že predčasný nástup ich dieťaťa do školy môže viesť k negatívnym následkom. Vyústiť môže do výchovných, vzdelávacích, ale aj zdravotných problémov.

prvak, skolak
ingimage

Aký je rozdiel medzi školskou zrelosťou a pripravenosťou?

Školská zrelosť súvisí s emočnou stabilitou dieťaťa, pocitom radosti a šťastia, stabilitou, schopnosťou sústrediť sa, odolnosťou voči záťaži. Je predpokladom školskej pripravenosti.

V praxi to znamená, že predškolák musí zvládať školské vyučovanie – aktívne dávať pozor, mať určitú úroveň rozvoja jazyka, myšlienkových operácií a sociálnych zručností.

Školská zrelosť dieťaťa pozostáva okrem fyzickej a psychickej aj zo sociálnej a emocionálnej zrelosti.

Školská pripravenosť predstavuje získané zručnosti, praktické vedomosti a návyky, ktoré umožňujú dieťaťu pokračovať vo svojom rozvoji na základnej škole. Pripravenosť je ovplyvnená prostredím. Prispieť k pripravenosti dieťaťa na školu môžu aj rodičia. Výchovu a vzdelávanie by nemali nechávať len na materskej škole.

John Brierley vyslovil myšlienku, že „ak nezaistíme, aby deti prešli určitými skúsenosťami do veku siedmich rokov, potom navždy stratia príležitosť mať z nich prospech.“

Ako môže pomôcť rodič predškolákovi?

Prechod z materskej do základnej školy je pre dieťa veľká záťaž. Čo môžete robiť, aby váš predškolák bez problémov zvládol túto životnú skúšku?

Snažte sa o čo najplynulejší prechod zo škôlky do školy. Môžete ho docieliť vzájomnou spoluprácou s učiteľmi a odborníkmi (pediater, psychológ, …). 

Inšpirujte sa tiež: 9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej 

Svoje prípadné obavy zo záťaže (psychickej pre dieťa, časovej pre vás) nedajte na sebe poznať. Mohlo by dieťa odradiť od školskej dochádzky.

Pomáhajte dieťaťu pri vytváraní dobrých učebných návykov. Zo začiatku budete musieť dieťaťu asistovať, získa tým však dobrý základ, na ktorom môže stavať.

Nemajte na výkon dieťaťa prehnané požiadavky. Môžu byť veľmi vyčerpávajúce a dieťa tým stráca detstvo, má nedostatok času na hru a zábavu. Prehnané očakávania môžu vyústiť do chorobných prejavov a porúch dieťaťa.

Ak chcete vedieť, čo by malo vaše dieťa vedieť pred vstupom do školy a čo môžete urobiť, aby ste mu pomohli, spýtajte sa pani učiteliek vo vašej škôlke. Mali by vám na otázky fundovane odpovedať a prípadne odporučiť odbornú pomoc. 

Dozvedieť sa to môžete aj u nás: 15 vecí, ktoré má dieťa zvládnuť, kým pôjde do školy.

Rozvíjajte zručnosti a vedomosti svojho dieťaťa. Pomôcť vám pritom môžu rôzne učebné pomôcky. Sú voľne dostupné a napomáhajú pri domácej príprave na školskú dochádzku.

Jednotlivé zložky školskej pripravenosti môžete doma s predškolákom cvičiť napríklad pomocou pracovných zošitov KuliFerdo – školská zrelosť (rozvoj), ktoré sa zameriavajú na rozvoj zrakového a sluchového vnímania, myslenia,  grafomotoriky, orientácie a pozornosti.

Spracované podľa: RAABE, Pedagogická diagnostika v praxi materskej školy, PaedDr. Jitka Jackulíková

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár