ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPredškolák

Ako u detí trénovať pravo – ľavú orientáciu

 Mária Kopčíková   17.04.2016   0

Zvládnutiu pojmov vľavo a vpravo predchádza niekoľko štádií (využijeme ďalej skratku PĽO):

 • PĽO na sebe a v priestore
 • PĽO na osobe obrátenej proti sebe
 • PĽO pri pohybe v priestore
Zdroj: ingimage.com

 

PĽO na sebe a v priestore

Vek, kedy by dieťa túto schopnosť malo mať, odborníci stanovujú do veku 6 – 9 rokov, pričom najväčší dôraz sa kladie na vek 6 – 7 rokov. Zároveň však upozorňujú, že pri nácviku deti túto zručnosť zvládnu už okolo 4. narodenín.

„Pri nácviku“ znamená, že deti treba cielene k uvedomovaniu si a k rozlišovaniu medzi pravou a ľavou stranou viesť, a to napr. takýmito jednoduchými pokynmi/cvičeniami (toto by mali zvládnuť predškoláci):

 • Ukáž pravú / ľavú rúčku,
 • Dotkni sa pravého/ľavého ucha,
 • Ukáž na obrázku, kde je vpravo hore,
 • Daj medvedíka na postieľku naľavo od vankúšika,
 • Postav sa naľavo od stoličky,

Na začiatku šk. dochádzky by mali deti zvládnuť aj tieto pokyny:

 • Posaď sa napravo odo mňa,
 • Polož pohár napravo od taniera,
 • Kresebný diktát (dieťaťu budeme diktovať napr.: nakresli doprostriedka výkresu dom, naľavo od domu nakresli strom, napravo od domu nakresli kvety, nad domom nakresli slnko a pod domom nakresli potok ...)

Prečítajte si tiež: s čím súvisí dobrá pravo ľavá orientácia?

PĽO na osobe obrátenej proti sebe

Táto schopnosť nastupuje u detí až vo vyššom veku. Cca vo veku 7 – 8 rokov dieťa začína chápať, že napr. strom, ktorý bol na ceste niekam vpravo, bude na ceste späť vľavo.

Zdroj: ingimage.com

 

Až postupne si uvedomuje pravú a ľavú stranu na osobe otočenej čelom k sebe. Podporiť ho môžete napr. zadávaním úloh:

 • Ukáž svojou pravou rukou moju ľavú nohu.
 • Ukáž ľavou rukou moje pravé rameno. ...

PĽO pri pohybe v priestore

Toto je posledné štádium rozlišovania pravej a ľavej stravy – pri predstave vlastného pohybu so súčasnou projekciou do plošnej roviny. Napr. potreba zorientovať sa na mape a následné prenesenie zisteného do priestoru kde sa aktuálne pohybujem. Táto zručnosť nastupuje vo veku 11 – 15 rokov, pričom odborníci zistili významné rozdiely medzi chlapcami a dievčatami. 

Hľadáte praktické tipy na nácvik orientácie v priestore? Tu sú, a tiež na nácvik pravo ľavej orientácie. 

Čo všetko robíme „zľava doprava“

V našej kultúre sa číta a píše zľava doprava, aj ľaváci, preto už odmala kladieme dôraz pri predkladaní a materiálov, knižiek, papierov, pracovných listov  a pri ukazovaní odkiaľ kam pracujeme ...  Tým ich pripravujeme na prácu s knihou, učebnicou, zošitom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?