ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPredškolák

Ako pomôcť dieťaťu s odloženou školskou dochádzkou

 Mária Kopčíková   18.07.2017   0

Pred niekoľkými dňami som bola na školení, kde sme sa – okrem iného – s kolegyňami rozprávali, aké máme skúsenosti s deťmi s odloženou šk. dochádzkou. Kto a ako s nimi pracuje počas toho „odloženého“ roka.

Shutterstock

 

O odkladoch sa debatuje pomerne veľa. Či ich je viac, ako pred niekoľkými dekádami a prečo, či je to vždy o reálnej potrebe dieťaťa alebo skôr o potrebách či domnienkach rodičov. 

Odklad školy má mať istý zmysel

Odklad sa navrhuje vtedy, ak dieťa na školu ešte nedozrelo, a to v rôznych smeroch. „Rok navyše“ slúži teda na vyrovnaniu nerovnomerností vo vývine dieťaťa, k tomu, by sa trénovali  mali tak šancu lepšie dozrieť jeho zmyslové, mentálne funkcie.

Odklad je akési preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť prípadnému školskému zlyhaniu u dieťaťa.

Viete, aké sú reálne dôvody pre odklad školskej dochádzky?

Realita odkladov

je pomerne často taká, že si dieťa zopakuje predškolský ročník v škôlke a nikto s ním nič extra nerobí. Ani učiteľky v škôlke, ani rodičia.

Pre učiteľky v škôlke nie je organizačne jednoduché zladiť program pre všetky deti. Deti s odkladom by mali mať ťažšie úlohy a ešte aj špeciálne zamerané na rozvíjanie špecifických oblastí (zrakové rozlišovanie, sluchové vnímanie, grafomotorika ...).

Shutterstock

 

Rodičia situáciu s odkladom často vnímajú tak, že dieťa sa potrebuje ešte viac hrať  a tiež nie vždy dostatočne venujú pozornosť špecifickej práci s ich dieťaťom.

S kolegami z CPPPaP sme sa zhodli, že častým javom je aj to, že my pri navrhovaní odkladu rodičov upozorníme na to, že sa majú objednať do poradne na začiatku „odloženého“ šk. roka, aby sa s dieťaťom pracovalo priebežne až do nástupu do školy, prípadne ho majú prihlásiť do skupinky pre deti s odloženou šk. dochádzkou (pracujú s nimi psychológovia, či špeciálni pedagógovia počas 3 – 5 mesiacov), ale rodičia tak neurobia.

Veľmi dôležitá je aj systematická práca rodičov doma s dieťaťom. Na to je práve dobré, aby sa rodičia ohlásili na poradenské pracovisko, aby tam s dieťatkom chodili a zároveň dostávali aj „domáce úlohy“ – teda materiály, na ktorých je potrebné aj s dieťaťom doma pracovať.

Prečítajte si, aké skúsenosti s odkladom šk. dochádzky majú niektorí rodičia.

Samozrejme, sú i situácie, kedy sa práve rodičia sťažujú, že poradenské pracovisko sa akosi do práce s dieťaťom nehrnulo. Môže to mať rôzne súvislosti, ale o tom je potom dôležitejšie, aby sa rodičia obrátili na nejaké iné odborné pracovisko. 

Odporúčania pre deti s odkladom

Isté riziká pre deti s odloženou dochádzkou vnímame napr. v tomto:

Shutterstock

Dieťa sa v škôlke – pokiaľ robí to isté, ako bežní predškoláci – môže utvrdiť v tom, že úlohy zvláda ľahko, často krát prvé. Nemusí sa potom snažiť a začína sa aj nudiť.

Dieťa sa môže snažiť zapadnúť medzi mladšie deti zmenou svojho správania – začína byť infantilnejšie.

Ak dieťa nedostáva primerané podnety, akoby sa zastavuje vo svojom vývine. Stagnuje.

Je preto veľmi dôležité, aby rodičia komunikovali s učiteľkami v škôlke a aby boli oboznámené s dôvodmi odkladu. Učiteľky majú veľké množstvo vzdelávacích materiálov, ktoré vedia individuálne pripraviť pre potreby každého dieťaťa.

A samozrejme, rodičia sú tí, ktorí by mali venovať dostatok času práci so svojim dieťaťom. Niekedy je to časovo náročné, niekedy nevedia (veď nie sú odborníci), z ktorého konca začať a na čom pracovať. O tom sa treba poradiť so psychológom/psychologičkou, ktorí navrhovali odklad.

Práca v rámci hry

Opakujem pojem „pracovať s dieťaťom“, pravdou však je, že dieťa by nemalo mať pocit, že pracuje. Všetky predškolské zručnosti sa dajú krásne rozvíjať prostredníctvom hry. Hra je pre dieťa stále najlepším prostriedkom na podporu jeho celkového rozvoja.

Shutterstock

 

V období odkladu je význam hry pre dieťa veľký a preto je dôležité, ak rodič hľadá vhodné prostredie, námety, nástroje a hračky, ktoré dopomôžu k dosiahnutiu vyššieho stupňa zrelosti dieťaťa. Napr.:

Pohybová hra na nácvik pravoľavej orientácie dieťaťa. Vyzývajte dieťa k jednoduchým úlohám – zodvihni ľavú ruku, daj pravú ruku vbok, postav sa na ľavú nohu, chyť svoje pravé rameno ľavou rukou a pod.

Venujte čas čítaniu. Čítajte krátke texty a po ich prečítaní sa o texte rozprávajte, dávajte dieťaťu kontrolné otázky, napr. o čom bola rozprávka, aké postavy v nej vystupovali ...

Na precvičovanie jemnej motoriky sú vhodné aktivity typu navliekanie korálok, suchých cestovín, šípok, ďalej rôzne magnetické a korálkové mozaiky.

Deti sa často pýtajú „Prečo“. Zahrajte sa tak, že túto otázku budete klásť pre zmenu vy, napr.: „Prečo v zime nosíme rukavice? Prečo ľudia chodia do práce? Prečo kvet zvädne keď ho nepolievame?“ Trénujete tak všeobecné poznanie a súvislosti.

Rodičia spolu s učiteľkou v škôlke môžu na prevenciu problémov s učením využívať aj špeciálny stimulačný program. Je to vlastne súbor hier a cvičení, ktoré sú logicky a tematicky usporiadané tak, aby rozvíjali u dieťaťa jemnú motoriku, reč, sluchové a zrakové vnímanie.

Stimulačný program je spracovaný ako komplexný materiál v tlačenej podobe. Obvykle ho majú jednotlivé poradenské pracoviská vypracovaný a dávajú ho rodičom pre domácu prácu s dieťaťom. 

Inšpirujte sa, ak ste dostali návrh na odklad šk. dochádzky.

Ak teda máte doma dieťatko s odloženou šk. dochádzkou, neváhajte a objednajte sa už teraz na poradenské pracovisko, aby ste s dieťatkom mohli začať „pracovať“ hneď od septembra.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.