ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPredškolák

Ako deťom môže pomôcť špeciálny pedagóg

 Mária Kopčíková   24.02.2016   0

Problémy s učením deti mali vždy. Či už sa niekto neučil, lebo sa mu nechcelo, alebo preto, že proste mal istý problém, obmedzenie, ktoré mu nedovoľovalo dobre zvládať učivo.

Dieťa nemusí mať vždy diagnostikovanú nejakú poruchu učenia, no problémy sa i tak môžu objaviť. To, že dieťatko bude mať nejaký problém po začatí školskej dochádzky, vieme odhaliť už v predškolskom veku.

Zdroj: istock.com

 

Kedy a s akými problémami sa na špeciálnych pedagógov rodičia obracajú? Spýtali sme sa špeciálne pedagogičky Mgr. Liliany Šimečkovej, PhD.

S čím obvykle rodičia prídu, keď vyhľadajú tvoju pomoc?

Obvykle prídu, buď na základe odporúčania učiteľky MŠ, ktorá si všimne, že dieťa pri porovnaní s vrstovníkmi nedosahuje požadovaný výkon. Prípadne prídu sami, keď mladšieho súrodenca porovnajú so starším a zistia, že jeho starší súrodenec, to v danom veku zvládal lepšie, prípadne toho zvládal viac.

Prípadne sú to rodičia, ktorým sa dieťatko narodilo už ako „rizikové“ a snažia sa mu zabezpečiť, čo najlepší štart do školy. To, čo si rodič zvyčajne všimne a chce riešiť je grafomotorika, potreba viac rozcvičiť ručičku.

Prečo je podľa teba dôležité, aby rodičia boli citliví a všímali si, ako ich dieťa zvláda prípravu na školu v tom predškolskom ročníku?

To je dané samotným obdobím. Ide o obdobie, kedy je nervový systém dieťaťa zvlášť plastický a citlivý na vplyvy prostredia. Je to časový úsek, v priebehu ktorého dochádza k rapídnemu tvorivému rastu. Dieťa je vnímavé a prístupné na formovanie, nové spôsoby učenia. 

9 signálov, ktoré nám napovedia, že dieťa môže mať problém s učením >> >>

Začať pracovať v tomto období má aj preventívny charakter, umožní súčasne predísť ťažkostiam, ktoré by mohlo mať dieťa spojené so vstupom do školy.

Mohla by si prosím objasniť našim čitateľom, prečo je dôležité začať s dieťaťom pracovať oveľa skôr, než sa objavia prvé výraznejšie problémy niekedy v prvom ročníku? Veľa rodičov očakáva, že nejaké drobné problémy s vekom odoznejú a že po nástupe do školy sa dieťa veľa vecí naučí.

Je lepšie, keď sa problémy zachytia skôr. Dá sa na nich pracovať a môžu tak rýchlejšie a bez väčších problémov odoznieť. Nezanechá to stopy na jeho sebavedomí, motivácii, chuti pracovať. Zároveň rodič a dieťa vedia, že je to oblasť, ktoré je nedostatočne rozvinutá, učí sa trpezlivosti pri prekonávaní prekážok, zároveň sa hľadá vhodný spôsob, ktorý nevedie k znechuteniu, vyhýbaniu sa a odporu.

Zdroj: istock.com

 

Práca s dieťaťom v predškolskom období zároveň umožňuje predísť zbytočným stresom, psychickému vyčerpaniu a zbytočným nedorozumeniam a súčasne predchádzame neurotickým a psychosomatickým reakciám.

Ako prebiehajú tvoje stretnutia s takými menšími detičkami, predškolákmi, či deťmi na začiatku šk. dochádzky?

Pri vytváraní štruktúry stretnutia vychádzam z jedinečnosti a individuality každého dieťaťa. Vždy si uvedomujem, že precvičujeme oblasť, ktorá je pre dieťa „problematická“. Práve preto sa mi veľmi osvedčuje komplexný prístup, ktorý spočíva vo využívaní kompenzačných mechanizmov funkcií, ktoré sú primerane rozvinuté.

Dôležité je upriamovať pozornosť na to, čo zvládli, nezabúdať na pochvalu a povzbudivé slová. Nikdy nezabúdam na ich statočnosť, ktorá nespočíva len v tom, že niečo mimoriadne urobili, ale aj v tom, že niečo mimoriadne vydržali a pozitívne spracovali. 

Čo dnes deti robia v prvej triede? >> >>

Je potom potrebné, aby rodičia ešte niečo robili s dieťaťom doma? 

Vždy je dobré, ak rodič aj v domácom prostredí precvičuje problematické oblasti. Zväčša sú rodičom odporúčané námety na hry a činnosti, ktoré veľmi jednoduchou a hravou formou v prirodzenom prostredí precvičujú a súčasne precvičujú to, čo je tak veľmi dôležité a potrebné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?