Pred/ŠkolákPredškolák

Ako deťom môže pomôcť špeciálny pedagóg

 Mária Kopčíková   24.02.2016   0

Problémy s učením deti mali vždy. Či už sa niekto neučil, lebo sa mu nechcelo, alebo preto, že proste mal istý problém, obmedzenie, ktoré mu nedovoľovalo dobre zvládať učivo.

Dieťa nemusí mať vždy diagnostikovanú nejakú poruchu učenia, no problémy sa i tak môžu objaviť. To, že dieťatko bude mať nejaký problém po začatí školskej dochádzky, vieme odhaliť už v predškolskom veku.

Zdroj: istock.com

 

Kedy a s akými problémami sa na špeciálnych pedagógov rodičia obracajú? Spýtali sme sa špeciálne pedagogičky Mgr. Liliany Šimečkovej, PhD.

S čím obvykle rodičia prídu, keď vyhľadajú tvoju pomoc?

Obvykle prídu, buď na základe odporúčania učiteľky MŠ, ktorá si všimne, že dieťa pri porovnaní s vrstovníkmi nedosahuje požadovaný výkon. Prípadne prídu sami, keď mladšieho súrodenca porovnajú so starším a zistia, že jeho starší súrodenec, to v danom veku zvládal lepšie, prípadne toho zvládal viac.

Prípadne sú to rodičia, ktorým sa dieťatko narodilo už ako „rizikové“ a snažia sa mu zabezpečiť, čo najlepší štart do školy. To, čo si rodič zvyčajne všimne a chce riešiť je grafomotorika, potreba viac rozcvičiť ručičku.

Prečo je podľa teba dôležité, aby rodičia boli citliví a všímali si, ako ich dieťa zvláda prípravu na školu v tom predškolskom ročníku?

To je dané samotným obdobím. Ide o obdobie, kedy je nervový systém dieťaťa zvlášť plastický a citlivý na vplyvy prostredia. Je to časový úsek, v priebehu ktorého dochádza k rapídnemu tvorivému rastu. Dieťa je vnímavé a prístupné na formovanie, nové spôsoby učenia. 

9 signálov, ktoré nám napovedia, že dieťa môže mať problém s učením >> >>

Začať pracovať v tomto období má aj preventívny charakter, umožní súčasne predísť ťažkostiam, ktoré by mohlo mať dieťa spojené so vstupom do školy.

Mohla by si prosím objasniť našim čitateľom, prečo je dôležité začať s dieťaťom pracovať oveľa skôr, než sa objavia prvé výraznejšie problémy niekedy v prvom ročníku? Veľa rodičov očakáva, že nejaké drobné problémy s vekom odoznejú a že po nástupe do školy sa dieťa veľa vecí naučí.

Je lepšie, keď sa problémy zachytia skôr. Dá sa na nich pracovať a môžu tak rýchlejšie a bez väčších problémov odoznieť. Nezanechá to stopy na jeho sebavedomí, motivácii, chuti pracovať. Zároveň rodič a dieťa vedia, že je to oblasť, ktoré je nedostatočne rozvinutá, učí sa trpezlivosti pri prekonávaní prekážok, zároveň sa hľadá vhodný spôsob, ktorý nevedie k znechuteniu, vyhýbaniu sa a odporu.

Zdroj: istock.com

 

Práca s dieťaťom v predškolskom období zároveň umožňuje predísť zbytočným stresom, psychickému vyčerpaniu a zbytočným nedorozumeniam a súčasne predchádzame neurotickým a psychosomatickým reakciám.

Ako prebiehajú tvoje stretnutia s takými menšími detičkami, predškolákmi, či deťmi na začiatku šk. dochádzky?

Pri vytváraní štruktúry stretnutia vychádzam z jedinečnosti a individuality každého dieťaťa. Vždy si uvedomujem, že precvičujeme oblasť, ktorá je pre dieťa „problematická“. Práve preto sa mi veľmi osvedčuje komplexný prístup, ktorý spočíva vo využívaní kompenzačných mechanizmov funkcií, ktoré sú primerane rozvinuté.

Dôležité je upriamovať pozornosť na to, čo zvládli, nezabúdať na pochvalu a povzbudivé slová. Nikdy nezabúdam na ich statočnosť, ktorá nespočíva len v tom, že niečo mimoriadne urobili, ale aj v tom, že niečo mimoriadne vydržali a pozitívne spracovali. 

Čo dnes deti robia v prvej triede? >> >>

Je potom potrebné, aby rodičia ešte niečo robili s dieťaťom doma? 

Vždy je dobré, ak rodič aj v domácom prostredí precvičuje problematické oblasti. Zväčša sú rodičom odporúčané námety na hry a činnosti, ktoré veľmi jednoduchou a hravou formou v prirodzenom prostredí precvičujú a súčasne precvičujú to, čo je tak veľmi dôležité a potrebné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.