Vplyv stravy na prejavy ADHD

Mária Kopčíková 1

Napriek tomu, že do dnešných dní nedali vedci jednoznačný verdikt k téme vplyvu jednotlivých potravín na hyperaktivitu u detí, existuje už mnoho výskumov a štúdií, ktoré potvrdzujú, že strava určite dôležitá je.

Jedná sa najmä o potraviny obsahujúce tzv. rýchle cukry, umelé farbivá a napr. aj lepok.

ADHD

Hyperkinetická porucha (ADHD- Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je stav, ktorý zahŕňa nepozornosť, hyperaktivitu a impulzívne správanie. Presná príčina vzniku tohto ochorenia nie je úplne známa, okrem genetike sa k príčinám vzniku zaraďujú aj ďalšie faktory (jedným z nich je aj nevhodná výživa v dojčenskom a detskom veku).

Predpokladaná príčina ADHD spočíva v nízkych hladinách dopamídu a noradrenalínu v určitých oblastiach mozgu. V dôsledku nedostatku týchto neurotransmiterov (látok slúžiacich na prenos informácií medzi bunkami) dochádza k narušeniu určitých funkcií mozgu a postihnutý má problém s plnením úloh, udržaním pozornosti a sústredením.

Ak chcete o príčinách vzniku ADHD vedieť viac, čítajte tu.

Výživa a správanie

Niektoré potraviny vo všeobecnosti ovplyvňujú ľudské správanie, bez ohľadu na to, či dieťa má alebo nemá ADHD. Kofeín zvyšuje bdelosť, čokoláda zlepšuje náladu … Treba si však uvedomiť, že správanie je ovplyvnené aj tým, ak telu niečo chýba.

Jedna štúdia ukázala, že po doplnení esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálov došlo u mladých väzňov k zmierneniu antisociálneho správania.

Je vysoko pravdepodobné, že to, čo dieťa zje, ovplyvňuje aj prejavy ADHD.

Zdravá črevná flóra

Črevný systém dieťaťa v maternici je sterilný. Prvé baktérie sa do neho dostanú pri pôrode. Do tretích narodenín sa črevná flóra vyvíja a kľúčovú rolu, okrem materského mlieka, hrá aj strava, s ktorou sa dieťa stretne.

Zjednodušene povedané, v čreve máme 3 skupiny baktérií: benefičné – tie ktoré nás chránia a tvoria bariéru proti patogénom. Potom sú to rôzne mikróby, ktoré ak sa vymknú spod kontroly, spôsobujú rôzne ochorenia. Denne so stravou zhltneme veľa „prechodnej problematickej flóry“, ale pokiaľ je naše črevo osídlené správne a má dostatok benefičných baktérií, tak tieto prehltnuté baktérie nemajú šancu robiť nejakú šarapatu.

Ak sú benefičné baktérie v črevách poškodené, črevná stena je potom náchylnejšia na živenie rôznych parazitov a jedovatých látok. Častými prejavmi toho, že naše črevo dobre nefunguje, sú reflux, zápcha, nafukovanie, bolesti brucha, nechutenstvo alebo prejedanie sa, zvýšená únava.

Ak je črevná flóra dlhodobo narušená, výsledkom je nezriedka Crohnova choroba, celiakia, reumatoidná artritída, či psychické problémy. Poškodená črevná flóra prepustí do krvného obehu látky, ktoré majú negatívny vplyv na nervovú sústavu, na jej zretie u malých detí, na jej správne fungovanie aj vo vyššom veku.

Ktoré zložky stravy môžu mať vplyv na prejavy ADHD

Najčastejšie sa v literatúre vyskytujú dve zložky: potravinárske aditíva (teda všetky ochucovadlá a farbivá) a potraviny s vysokým obsahom rýchlych cukrov.

Prídavné látky (aditíva)

Detský organizmus je extrémne citlivý, preto sa práve u detí môžu nežiaduce účinky aditív prejaviť v najväčšej miere. Zákon sa nezameriava na prítomnosť aditív v potravinách konzumovaných prevažne deťmi. Sladkosti zafarbuje množstvo syntetických farbív, pretože farba výrobok predáva.

Zoznam potravinových aditív, ktoré sú podozrivé zo zhoršovania syndrómu ADHD podľa Vrbovej (2011):   

  • E 102: Tatrazin – možný výskyt: jogurty, dezerty, pekárske a mliečne výrobky, sypké zmesi nápojov v prášku (Tang), cukrovinky, zmrzlina, žuvačky.  
  • E 104: Chinolínová žltá – možný výskyt: Mirinda pomarančová,  Bonpari, Lipo, Haribo, Starburst, lentilky.  
  • E 110: Žltá SY – možný výskyt:  Lift broskyňový a malina, Mirinda pomaranč, mliečne výrobky (jogurt Prince Kúzelník Danone, pudingový krém so šľahačkou Olma, vanilkový a čokoládový termix).
  • E 120: Košenila, kyselina karmínová –  možný výskyt: Lentilky, Bonpari, jogurt (Yoplait, Prince Kúzelník Danone), zmrzlina (Scholler), žuvačky (napr. Huba Buba), instantné polievky (Vitana).
  • E 122: Azorubin – možný výskyt: Lift malina, marcipán, želé, konzervované ovocie.  
  • E 124: Ponceau 4R – možný výskyt: nealkoholické nápoje (hroznové víno Lift a energy drink Erektus), bonbóny Bonpari, Lipo, Haribo, Starburst a lentilky).
  • E 131: Patentná modrá –  možný výskyt: jogurt (Prince Kúzelník od Danone), bonbóny Haribo, lentilky.  
  • E 211- 213: Kyselina benzoová a benzoáty –  možný výskyt: ovocné džúsy, majonézy, horčice, omáčky, kečupy, Mirinda.

Potraviny s vysokým obsahom rýchlych cukrov

Potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index, spôsobujú kolísanie hladiny glukózy v krvi, čo má priamy vplyv na príznaky hyperaktivity (nepokoj, nepozornosť, podráždenosť). Na kolísanie glykémie a rýchly nástup hypoglykémie reaguje telo zvýšením stresových hormónov v krvi dieťaťa, čo vedie k nervozite, nerozhodnosti.

Niektoré štúdie ukázali zníženie intenzity a frekvencie výskytu ADHD u detí, ktoré jedia potraviny s nižším glykemickým indexom.

Ten nešťastný cukor

Sacharidy sú jednou z troch hlavných skupín živín, ktoré naše telo potrebuje k správnemu fungovaniu (trio tvoria spolu s bielkovinami a tukmi). Sacharidy, ktoré jeme, sa dajú rozdeliť do troch skupín: 

  • Cukry – sladké uhľohydráty s krátkym reťazcom v jedle. Patria sem napríklad glukóza, fruktóza, galaktóza alebo sacharóza.
  • Škroby – dlhé reťazce molekúl glukózy, ktoré náš tráviaci systém štiepi na jednotlivé molekuly.
  • Vláknina – vlákninu tráviť nevieme, ale baktérie, ktoré žijú v našom tráviacom trakte ju využiť vedia. Je potravou pre tie prospešné črevné baktérie.

Sacharidy sú obsiahnuté v mnohých potravinách a existujú významné rozdiely medzi ich účinkami na ľudské zdravie. Prírodné sacharidy sa nachádzajú v zelenine, ovocí, zemiakoch alebo celých zrnách. Tieto potraviny sú zvyčajne považované za zdravé.

Na druhej strane umelé sacharidy nájdeme v sladených nápojoch, ovocných džúsoch, sušienkach, bielom chlebe, cestovinách, bielej ryži atď.

Umelé (priemyselne spracované) sacharidy spôsobujú, ako sme zmienili vyššie, prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi s následným prudkým poklesom, čo môže vyvolať hlad a „baženie“ po ďalšom jedle s vysokým obsahom sacharidov.

Bordel v žalúdku, bodrel v hlave – prečo je dôležité, čo naše deti jedia.

Myslím, že ak by sme sa mali rozprávať o tom, ktoré potraviny sú pre deti škodlivé, či už majú diagnózu ADHD alebo ako rodičia u nich riešime prejavy nepozornosti, nesústredenosti, nadmernej živosti, mali by ste rýchlo jasno. Žiadne sladkosti, žiadne Jupíky či Kubíky … a mnoho iného.

Dodržiavať nejaké tie zásady by bolo vhodné aj preventívne. Možno by potom bolo menej detí, ktorým už v pomerne nízkom veku nasadzujú lieky na upokojenie…

Použité zdroje:  www.ncbi.nlm.nih.gov, crzp.uniag.sk, cs.medlicker.com, ikem.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár