Pred/ŠkolákPoruchy učenia a pozornosti

Hry na podporu pozornosti

 Raabe   10.02.2015   0

Hra je pre deti prirodzená činnosť a pre deti s poruchami pozornosti je dôležité, aby pracovali čo najprirodzenejšie a v uvoľnenej atmosfére.

Každá hra má mať stanovený cieľ, čo ňou chceme dosiahnuť. Ešte pred jej hraním si premyslite, čo je vlastne vašim cieľom, prečo sa s deťmi chcete hrať práve túto hru. Potom ju treba mať organizačne pripravenú – teda všetky pomôcky.

Pravidlá hry treba ovládať a deťom ich jednoducho vysvetliť. Deti s poruchou pozornosti nebudú mať kapacitu vás počúvať nekonečne dlho – teda jasne a stručne zadefinujte pravidlá a postup hry. Buďte pripravení na to, že tieto deti budú na začiatku „prestupovať hranice“, nebudú sa vedieť do pravidiel vtesnať. Preto by ich nemalo byť veľmi veľa – pravidiel.

Vždy po hre by dieťa – deti mali mať priestor na reflexiu. Teda na to, aby povedali, ako sa počas hry cítili, ako sa im hralo, čo sa im páčilo – nepáčilo, ako sa im zvládali pravidlá.

Nasledujúcimi hrami môžete precvičovať pozornosť a sústredenie detí.

Spájanie čísel 

 • Na papier napíšte ľubovoľne porozhadzované čísla (napr. 1 — 20).
 • Úlohou dieťaťa je pospájať ich v číselnom rade bez toho, aby sa spojovacie čiary preťali alebo dotkli.
 • Čísla môžu spájať aj dve deti na striedačku – vedie ich to k spolupráci, resp. učia sa trpezlivosti, kým svoju časť úlohy dokončí ten druhý.

Indické preteky 

 • Indické ženy nosia džbány na hlave. Vyskúšajte si obmenu — nosiť na hlave knihu.
 • Spolu s dieťaťom si dajte knihu na hlavu a prejdite krížom cez miestnosť, potom si sadnite, postavte sa, prejdite cez nejakú prekážku.

Sluchové hádanky 

 • Dieťa sa otočí chrbtom a postupne zvoníme, klopkáme a pod. predmetmi, ktoré vydávajú nejaké zvuky (napr. kľúče, noviny, sklenený predmet.
 • Po každom zvuku dieťa háda, k čomu zvuk prináleží.
 • Pri reflexii dieťa môže hovoriť o tom, ako zvuky vznikajú, ktoré sú nám príjemné a ktoré vôbec nemáme radi.

Čo vidím, to si pamätám 

 • Na stôl rozložíme veci – podľa veku dieťaťa 5 – 15 predmetov (kocka od hry Človeče, postavička z Lega, figúrka z kinderka, malé autíčko, šiška zo stromu...)
 • Dieťa si ich prezrie, odíde za dvere alebo sa otočí.
 • Následne predmety buď premiestnime alebo vymeníme za iné.
 • Úlohou dieťaťa je rozpoznať a povedať rozdiely.

Hľadanie písmen 

 • V novinách alebo v časopise dieťa preškrtáva vopred zadané písmeno.
 • Pre kontrolu si na konci odseku napíše počet nájdených písmen.
 • Ťažšie je sústrediť sa naraz na dve alebo viac písmen. Takéto úlohy dávame vtedy, ak má dieťa zvládnuté hľadanie jedného písmena.

Čo ohmatám, to si pamätám

 • Na stôl rozložíme rôzne predmety a zakryjeme ich šatkou/látkou.
 • Úlohou je vložiť pod šatku len ruky a pomocou hmatu identifikovať a zapamätať si čo najviac predmetov.
 • Na „ohmatávanie“ vecí má dieťa  stanovený časový limit.
 • Po uplynutí času sa dieťa vráti na svoje miesto a snaží sa zapísať (ak je mladšie tak nakresliť alebo len povie) všetky predmety, ktoré si zapamätalo.
 • Táto hra sa dá využiť aj pri precvičovaní slovíčok na vyučovaní cudzieho jazyka, ak pod šatku ukryjete také veci, ktorých názvy sa dieťa práve učí alebo si ich potrebuje upevniť.

Spracované podľa: Vzdelávanie detí s poruchami učenia a pozornosti, Mgr. Magdaléna Labudová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?