Pozornosť umožňuje zameranie sa na určitý obsah - na určité podnety, resp. určitú činnosť. Pozornosť musí byť výberová, pretože nemožno zároveň vnímať všetky podnety, ktoré sa ponúkajú.
Kvalita pozornosti u nás všetkých, nielen u detí, je závislá na koordinácii mnohých častí mozgu. Toto je dôvod, prečo je pozornosť ľahko zraniteľná a citlivá na najrôznejšie záťažové vplyvy – ruchy z okolia, únava, stres, choroby (alergie a trvalé užívanie liekov) ...
Poruchy pozornosti u detí
Poruchy pozornosti sú dané osobitosťami mozgovej činnosti, prenosom chemických látok v mozgu, môžu mať genetický základ alebo byť následkom ťažkostí pri pôrode. Veľká väčšina však nemá jasne preukázanú príčinu. Poruchy pozornosti nie sú spôsobené zlou či nedostatočnou výchovou.
Poruchami pozornosti rôzneho stupňa trpí mnoho školákov. U nás veľmi často spájajú rodičia i učitelia poruchy pozornosti s hyperaktivitou dieťaťa – teda nadmernou hybnosťou a impulzivitou dieťaťa.
Nemusí to tak byť vždy. Poruchou pozornosti môže trpieť aj dieťa, ktoré je tiché, „ani o ňom nevieme“, na pohľad bezproblémové.