Pred/ŠkolákIT deti

Ste závislí od internetu? Spravte si test

 Saša/redakcia   08.02.2017   0

Nebojte sa, aj s rukou prilepenou na mobile, sa dá niečo robiť. So závislosťami od drog, alkoholu či cigariet má hladkanie mobilu síce veľa spoločného - ale v niečom sa aj líši.

Foto: Ingimage.com

 

Pri internete sa totiž nedá uplatniť abstinencia. Skôr by sme teda nadmerné používanie internetu mohli prirovnať k priberaniu na váhe.

Chcete schudnúť? Nemusíte hneď zomrieť od hladu a úplne prestať jesť. Stačí ak s malou pomocou zmeníte svoj životný štýl.

Ako by sa dala charakterizovať závislosť od internetu?

Hoci doteraz nie je závislosť na internete oficiálne uznaná ako diagnóza, možno za ňu označiť správanie, pri ktorom dochádza k nadmernému používaniu internetu a vedie k následným psycho-sociálnym problémom v rodine, práci či škole.

Najbližšie má vraj k patologickému hráčstvu. Človek je však vždy závislý od nejakej konkrétnej aktivity na internete, nie od internetu ako takého.

Príznaky a kritériá podľa Griffithsa:

Používanie sociálnych sietí na zlepšenie nálady, abstinenčné príznaky, nervozita bez možnosti kontroly mobilu, vnútorné konflikty, stále väčšie dávky, online hry, online pornografia, prehnané online nakupovanie, nadmerné sledovanie videí, ale aj závislosť od informácií.

Foto: Ingimage.com

 

"Závislosť od internetu sa však nevyskytuje sama, je spojená s iným psychickým problémom. Veľké výskumy hovoria o ADHD, úzkostnosti aj alkoholizme," hovorí Juraj Holdoš z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

V celoslovenskom výskume, v ktorom sa zúčastnilo skoro 2 tisíc ľudí s priemerným vekom 23 rokov (najmladší mal 14 rokov a najstarší 69), psychológovia vyhodnotili klinickú závislosť u približne 2-3 percent užívateľov internetu.

Kategória nadmerné užívanie sa však týkalo pomerne vysokého počtu 13 percent.

Výskum u detí (na druhom stupni základnej školy) dopadol podobne - 2% klinicky závislých, 5% mierne závislých. Spúšťačom u detí často býva problém v rodine, v škole a internet používajú ako únik na vylepšenie nálady, aj tu sa ukazuje vysoká prítomnosť iných porúch. 

Akí ľudia sú "závisláci"?

Podľa slov Juraja Holdoša sú to ľudia, ktorí prežívajú veľa negatívnych emócií, často prežívajú strach zo zosmiešnenia, prokrastinátori, neprívetiví a neurotickí. Patria sem skôr introverti.

Foto: Ingimage.com

 

Koľko času strávite online? 

Pri príležitosti medzinárodného Dňa bezpečného internetu 7. februára 2017 eSlovensko otvorilo neZavislost.sk centrum prevencie internetovej závislosti.

"Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia 15 - 30 rokov, častejšie chlapci, ako dievčatá. Život im preteká ako piesok medzi prstami. Budeme sa snažiť pomôcť všetkým, ktorí chcú svoje problematické, nadmerné používanie internetu dostať opäť do vlastných rúk," povedal Miro Drobný, prezident eSlovensko.

Aplikácia vám to spočíta

Súčasťou projektu centra prevencie je spustenie mobilnej aplikácie, ktorá užívateľovi poskytuje široké možnosti vlastných nastavení a najmä dáva spätnú väzbu v podobe nemilosrdne spočítaného času, stráveného "na mobile".

Dostupný je test internetovej závislosti, otáčacia kartu odporúčaní, zápisník radostí a starostí, časová stopku, motivačná skupina či funkcia zdieľania a exportu údajov. 

"Vítame vznik centra, ktoré môže zohrať významnú rolu v predchádzaní vzniku online závislostí u mladých. Aplikácia neZávislosť pomáha sebapoznaniu, posilneniu dobrých vlastností a spoznaniu svojich limitov. Je to kľúčové v liečbe závislostí a najlepšia cesta prevencie," dodala Vladimíra Čekelová, II. Psychiatrická klinika SZU, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosvelta, Banská Bystrica.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?