ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákIT deti

Ste závislí od internetu? Spravte si test

 Saša/redakcia   08.02.2017   0

Nebojte sa, aj s rukou prilepenou na mobile, sa dá niečo robiť. So závislosťami od drog, alkoholu či cigariet má hladkanie mobilu síce veľa spoločného - ale v niečom sa aj líši.

Foto: Ingimage.com

 

Pri internete sa totiž nedá uplatniť abstinencia. Skôr by sme teda nadmerné používanie internetu mohli prirovnať k priberaniu na váhe.

Chcete schudnúť? Nemusíte hneď zomrieť od hladu a úplne prestať jesť. Stačí ak s malou pomocou zmeníte svoj životný štýl.

Ako by sa dala charakterizovať závislosť od internetu?

Hoci doteraz nie je závislosť na internete oficiálne uznaná ako diagnóza, možno za ňu označiť správanie, pri ktorom dochádza k nadmernému používaniu internetu a vedie k následným psycho-sociálnym problémom v rodine, práci či škole.

Najbližšie má vraj k patologickému hráčstvu. Človek je však vždy závislý od nejakej konkrétnej aktivity na internete, nie od internetu ako takého.

Príznaky a kritériá podľa Griffithsa:

Používanie sociálnych sietí na zlepšenie nálady, abstinenčné príznaky, nervozita bez možnosti kontroly mobilu, vnútorné konflikty, stále väčšie dávky, online hry, online pornografia, prehnané online nakupovanie, nadmerné sledovanie videí, ale aj závislosť od informácií.

Foto: Ingimage.com

 

"Závislosť od internetu sa však nevyskytuje sama, je spojená s iným psychickým problémom. Veľké výskumy hovoria o ADHD, úzkostnosti aj alkoholizme," hovorí Juraj Holdoš z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

V celoslovenskom výskume, v ktorom sa zúčastnilo skoro 2 tisíc ľudí s priemerným vekom 23 rokov (najmladší mal 14 rokov a najstarší 69), psychológovia vyhodnotili klinickú závislosť u približne 2-3 percent užívateľov internetu.

Kategória nadmerné užívanie sa však týkalo pomerne vysokého počtu 13 percent.

Výskum u detí (na druhom stupni základnej školy) dopadol podobne - 2% klinicky závislých, 5% mierne závislých. Spúšťačom u detí často býva problém v rodine, v škole a internet používajú ako únik na vylepšenie nálady, aj tu sa ukazuje vysoká prítomnosť iných porúch. 

Akí ľudia sú "závisláci"?

Podľa slov Juraja Holdoša sú to ľudia, ktorí prežívajú veľa negatívnych emócií, často prežívajú strach zo zosmiešnenia, prokrastinátori, neprívetiví a neurotickí. Patria sem skôr introverti.

Foto: Ingimage.com

 

Koľko času strávite online? 

Pri príležitosti medzinárodného Dňa bezpečného internetu 7. februára 2017 eSlovensko otvorilo neZavislost.sk centrum prevencie internetovej závislosti.

"Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia 15 - 30 rokov, častejšie chlapci, ako dievčatá. Život im preteká ako piesok medzi prstami. Budeme sa snažiť pomôcť všetkým, ktorí chcú svoje problematické, nadmerné používanie internetu dostať opäť do vlastných rúk," povedal Miro Drobný, prezident eSlovensko.

Aplikácia vám to spočíta

Súčasťou projektu centra prevencie je spustenie mobilnej aplikácie, ktorá užívateľovi poskytuje široké možnosti vlastných nastavení a najmä dáva spätnú väzbu v podobe nemilosrdne spočítaného času, stráveného "na mobile".

Dostupný je test internetovej závislosti, otáčacia kartu odporúčaní, zápisník radostí a starostí, časová stopku, motivačná skupina či funkcia zdieľania a exportu údajov. 

"Vítame vznik centra, ktoré môže zohrať významnú rolu v predchádzaní vzniku online závislostí u mladých. Aplikácia neZávislosť pomáha sebapoznaniu, posilneniu dobrých vlastností a spoznaniu svojich limitov. Je to kľúčové v liečbe závislostí a najlepšia cesta prevencie," dodala Vladimíra Čekelová, II. Psychiatrická klinika SZU, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosvelta, Banská Bystrica.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.