Lockdown urobil z tínedžerov zombies. Ako z toho von?

pr 0

Petrin syn má šestnásť a je druhák na strednej škole. Počas dlhých mesiacov, keď nechodil do školy, sa mu úplne zmenil biorytmus. Spávať chodil neskoro po polnoci, online vyučovanie často predriemal s vypnutou kamerou v pyžame, v ktorom strávil väčšinu dňa. Celý čas mu pritom robila spoločnosť, dobrovoľne alebo povinne, obrazovka mobilu, počítača alebo televízora. Je vám to povedomé? Jediné, čo bolo akou-takou známkou života, bolo škodlivé modré svetlo z obrazovky počítača či mobilu.

Život pred obrazovkou

V čase lockdownu museli mnohí z nás zmeniť svoje návyky. Pred obrazovkou sme trávili nielen čas v práci, ale stala sa nevyhnutnosťou aj pri voľnočasových aktivitách ako fitnes alebo pri sledovaní divadelného predstavenia. Život starších žiakov, študentov aj pedagógov sa do online sveta presunul ešte výraznejšie. Podľa prieskumu, ktorý realizovala v marci 2021 agentúra Nielsen Admosphere pre spoločnosť ASUS, až 82 percent ľudí vo vekovej skupine 15 – 24 rokov potvrdilo, že trávia s informačnými technológiami (IKT) viac času ako pred krízou. Až 90 percent slovenskej online populácie tiež priznalo, že práca z domu a online vyučovanie sa odrazili na ich zdravotnom stave.

Trpí telo aj duša

Zaujímavé je, že ohrozenie si uvedomujú najmä mladí ľudia. Vo vekovej skupine 15 – 24 rokov sa najviac respondentov, vyše 60 percent, posťažovalo na páliace oči v dôsledku modrého svetla z monitorov. Polovica ľudí v tejto vekovej skupine spomenula boľavý chrbát a 38 percent trápia bolesti hlavy a závraty. Ohrozujú ich však aj stravovacie poruchy alebo bolesti zápästia. Samostatnou kapitolou sú psychické problémy a závislosti vznikajúce v dôsledku používania IKT.

Neviditeľný problém  

„Nadmerné používanie digitálnych technológií spájané so závislosťou bolo najčastejšou obavou nielen rodičov a nielen na Slovensku už aj pred pandémiou,“ dopĺňa výsledky Michal Božík, psychológ a výskumný pracovník. „Posilňovanie týchto obáv je namieste, obzvlášť keď v reakcii na pandémiu neboli prijaté žiadne opatrenia na národnej úrovni, ktoré by sa zameriavali na osvetu, pomoc a podporu v oblasti duševného zdravia rodičov a detí.“

Buďte tím

Postupné uvoľňovanie opatrení je vhodné prijať ako príležitosť na zmenu životného štýlu pre celú rodinu.  „Mali by sme venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby sme najmä u detí systematicky podporovali postupné znovuvybudovanie správnych návykov,“ radí Michal Božík. Podobné záväzky sa pritom najlepšie spĺňajú nie systémom príkazov a zákazov, ale dohodou, ktorú bude dodržiavať celá rodina.

Tipy pre zdravší vzťah k obrazovkám

Začať sa dá napríklad spoločným záväzkom, že každý člen rodiny odloží mobil počas jedla. Nainštalujte si aplikácie, ktoré odmerajú váš čas strávený na sociálnych sieťach, a snažte sa neprekročiť povolený limit. Môžete si dokonca vyskúšať malú súťaž. Kontrolujte si, ako trávite čas, a vyhýbajte sa jednostranným aktivitám pred obrazovkami, najmä vo večerných hodinách a tesne pred spánkom. Pôsobenie modrého svetla totiž výrazne zhoršuje kvalitu odpočinku. Pokiaľ je tento záväzok pre vášho tínedžera nestráviteľný, zvážte používanie technológií s OLED displejmi, ktoré vyžarujú až o 70 percent menej škodlivého modrého svetla v porovnaní s klasickými LED obrazovkami.

Ak máte napriek všetkému pocit, že situáciu nezvládate, neváhajte vyhľadať aj odbornú pomoc. Môžete ju potrebovať nielen vy, ale aj vaše dieťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...