ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákIT deti

Dieťa a vlastný mobil. Jednoduché rozhodovanie?

 M. Lukáčová   07.11.2016   0

Dilemy typu „kedy je ten správny čas na“ trápia dennodenne milióny starostlivých rodičov. Nech si do vety doplníte čokoľvek, na obdobnú skupinu otázok len ťažko nájdete univerzálnu odpoveď.

Tí z vás, ktorí ste nedávno vyprevádzali svoje dieťa do školy, budete skôr či neskôr vystavení jednej z nich – kedy mu dať vlastný telefón?

 

V štúdiách analyzujúcich pripravenosť maloletého na prevzatie zodpovednosti za vlastný mobil sa psychológovia prikláňajú k metóde čím neskôr, tým lepšie a odporúčajú zveriť im telefón až po 13-stom roku ich života.

Nejeden rodič však vie, že zladiť teóriu s praxou nie je jednoduché ani v tomto prípade. V reálnom svete prichádzajú úpenlivé prosby vlastniť technickú vymoženosť či potreba mať dieťa na linke oveľa skôr.

Odkiaľ prišiel strašiak

Nebolo to tak dávno, čo sme obdivovali prvé telefóny a tešili sa z volania, posielania textových správ či hrania hadíka. Dnes nás už mobily spájajú s okolitým svetom v omnoho atraktívnejších podobách.

A práve tu vznikajú zárodky obáv z používania chytrých mobilov. Prístup k internetu umožňuje sledovanie nezabezpečeného obsahu, láka k návykovým online hrám a podnecuje tráviť množstvo času na sociálnych sieťach, znejú najčastejšie výhrady odbornej verejnosti k používaniu smartfónov.

Život v tieni strašiakov, ovplyvňujúcich prirodzený vývoj dieťaťa, je však pre rodičov extrémne stresujúci a občas prináša viac škody než dobroty.

Ako vidieť pohár poloplný

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že dištancia dieťaťa od aktuálnych trendov a fungovania spoločnosti nemusí byť najvhodnejším riešením. Online komunikácia a zdieľanie rôznych obsahov sa zaužívalo už aj na základných školách.

Prekvapuje vás, že vaše dieťa používa odborné termíny, ktoré neovláda ani kolega z helpdesku? Verte, že predmetom debát na školskom dvore už dávno nie sú detské rozprávky. Absencia skúseností s mobilnými trendmi môže ovplyvniť socializáciu v kolektíve či dokonca spôsobiť útok posmeškov.

Vlastný telefón dieťaťa má i mnoho pozitívnych stránok. Azda najväčším prínosom je možnosť pohotového kontaktu a spojenia sa s ním v naliehavých situáciách. Nepretržitá zastihnuteľnosť dieťaťa však často láka rodičov k zväzujúcej kontrole.

V tomto prípade je menej viac, a preto sa snažte dodržovať odstup. Prístroj, ktorý má byť v prípade krízy nápomocný, sa veľmi rýchlo môže zmeniť na príčinu krízy a narušiť tak vzájomnú dôveru.

Menej je viac

Riaďte sa heslom menej je viac aj pri výbere vhodného operátora a zbavíte sa azda najzásadnejšej obavy, a to nekontrolovateľných poplatkov. Pri zvažovaní alternatívy pre svoju ratolesť musíte byť maximálne dôslední.

Pokiaľ poskytnete dieťaťu možnosť volania a surfovania na internete bez obmedzenia, hrozí, že počet predplatených minút neustrážite a čísla na faktúrach sa vám budú nežiadane zvyšovať. Preto miesto zaužívanej formy paušálov, kde v prípade prekročenia zakúpených minút nie sú nastavené bariéry, zvoľte radšej dobíjanie kreditu.

Ak si stále nie ste rozhodnutím dať dieťaťu mobil istí a bojíte sa zbytočnej viazanosti, nemusíte.

Niektorí operátori ponúkajú telefóny za mimoriadne nízke ceny aj bez paušálnych mesačných splátok. Vstupné poplatky za zakúpenie SIM karty sú taktiež nulové, čo znamená, že zaplatíte len za výšku kreditu, ktorým je karta nabitá. Navyše, najnižšie ceny za minútu volania, SMS či jeden MB dát sa pohybujú už od 4 centov.

Kredit môžete ľubovoľne dobíjať podľa potreby a finančnej situácie. S takýmto riešením tak budete mať pod kontrolou nielen frekvenciu využívania mobilu dieťaťom, ale i vašu peňaženku. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.