Pred/ŠkolákIT deti

Dieťa a vlastný mobil. Jednoduché rozhodovanie?

 M. Lukáčová   07.11.2016   0

Dilemy typu „kedy je ten správny čas na“ trápia dennodenne milióny starostlivých rodičov. Nech si do vety doplníte čokoľvek, na obdobnú skupinu otázok len ťažko nájdete univerzálnu odpoveď.

Tí z vás, ktorí ste nedávno vyprevádzali svoje dieťa do školy, budete skôr či neskôr vystavení jednej z nich – kedy mu dať vlastný telefón?

 

V štúdiách analyzujúcich pripravenosť maloletého na prevzatie zodpovednosti za vlastný mobil sa psychológovia prikláňajú k metóde čím neskôr, tým lepšie a odporúčajú zveriť im telefón až po 13-stom roku ich života.

Nejeden rodič však vie, že zladiť teóriu s praxou nie je jednoduché ani v tomto prípade. V reálnom svete prichádzajú úpenlivé prosby vlastniť technickú vymoženosť či potreba mať dieťa na linke oveľa skôr.

Odkiaľ prišiel strašiak

Nebolo to tak dávno, čo sme obdivovali prvé telefóny a tešili sa z volania, posielania textových správ či hrania hadíka. Dnes nás už mobily spájajú s okolitým svetom v omnoho atraktívnejších podobách.

A práve tu vznikajú zárodky obáv z používania chytrých mobilov. Prístup k internetu umožňuje sledovanie nezabezpečeného obsahu, láka k návykovým online hrám a podnecuje tráviť množstvo času na sociálnych sieťach, znejú najčastejšie výhrady odbornej verejnosti k používaniu smartfónov.

Život v tieni strašiakov, ovplyvňujúcich prirodzený vývoj dieťaťa, je však pre rodičov extrémne stresujúci a občas prináša viac škody než dobroty.

Ako vidieť pohár poloplný

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že dištancia dieťaťa od aktuálnych trendov a fungovania spoločnosti nemusí byť najvhodnejším riešením. Online komunikácia a zdieľanie rôznych obsahov sa zaužívalo už aj na základných školách.

Prekvapuje vás, že vaše dieťa používa odborné termíny, ktoré neovláda ani kolega z helpdesku? Verte, že predmetom debát na školskom dvore už dávno nie sú detské rozprávky. Absencia skúseností s mobilnými trendmi môže ovplyvniť socializáciu v kolektíve či dokonca spôsobiť útok posmeškov.

Vlastný telefón dieťaťa má i mnoho pozitívnych stránok. Azda najväčším prínosom je možnosť pohotového kontaktu a spojenia sa s ním v naliehavých situáciách. Nepretržitá zastihnuteľnosť dieťaťa však často láka rodičov k zväzujúcej kontrole.

V tomto prípade je menej viac, a preto sa snažte dodržovať odstup. Prístroj, ktorý má byť v prípade krízy nápomocný, sa veľmi rýchlo môže zmeniť na príčinu krízy a narušiť tak vzájomnú dôveru.

Menej je viac

Riaďte sa heslom menej je viac aj pri výbere vhodného operátora a zbavíte sa azda najzásadnejšej obavy, a to nekontrolovateľných poplatkov. Pri zvažovaní alternatívy pre svoju ratolesť musíte byť maximálne dôslední.

Pokiaľ poskytnete dieťaťu možnosť volania a surfovania na internete bez obmedzenia, hrozí, že počet predplatených minút neustrážite a čísla na faktúrach sa vám budú nežiadane zvyšovať. Preto miesto zaužívanej formy paušálov, kde v prípade prekročenia zakúpených minút nie sú nastavené bariéry, zvoľte radšej dobíjanie kreditu.

Ak si stále nie ste rozhodnutím dať dieťaťu mobil istí a bojíte sa zbytočnej viazanosti, nemusíte.

Niektorí operátori ponúkajú telefóny za mimoriadne nízke ceny aj bez paušálnych mesačných splátok. Vstupné poplatky za zakúpenie SIM karty sú taktiež nulové, čo znamená, že zaplatíte len za výšku kreditu, ktorým je karta nabitá. Navyše, najnižšie ceny za minútu volania, SMS či jeden MB dát sa pohybujú už od 4 centov.

Kredit môžete ľubovoľne dobíjať podľa potreby a finančnej situácie. S takýmto riešením tak budete mať pod kontrolou nielen frekvenciu využívania mobilu dieťaťom, ale i vašu peňaženku. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?