Pred/ŠkolákIT deti

Dieťa a vlastný mobil. Jednoduché rozhodovanie?

 M. Lukáčová   07.11.2016   0

Dilemy typu „kedy je ten správny čas na“ trápia dennodenne milióny starostlivých rodičov. Nech si do vety doplníte čokoľvek, na obdobnú skupinu otázok len ťažko nájdete univerzálnu odpoveď.

Tí z vás, ktorí ste nedávno vyprevádzali svoje dieťa do školy, budete skôr či neskôr vystavení jednej z nich – kedy mu dať vlastný telefón?

 

V štúdiách analyzujúcich pripravenosť maloletého na prevzatie zodpovednosti za vlastný mobil sa psychológovia prikláňajú k metóde čím neskôr, tým lepšie a odporúčajú zveriť im telefón až po 13-stom roku ich života.

Nejeden rodič však vie, že zladiť teóriu s praxou nie je jednoduché ani v tomto prípade. V reálnom svete prichádzajú úpenlivé prosby vlastniť technickú vymoženosť či potreba mať dieťa na linke oveľa skôr.

Odkiaľ prišiel strašiak

Nebolo to tak dávno, čo sme obdivovali prvé telefóny a tešili sa z volania, posielania textových správ či hrania hadíka. Dnes nás už mobily spájajú s okolitým svetom v omnoho atraktívnejších podobách.

A práve tu vznikajú zárodky obáv z používania chytrých mobilov. Prístup k internetu umožňuje sledovanie nezabezpečeného obsahu, láka k návykovým online hrám a podnecuje tráviť množstvo času na sociálnych sieťach, znejú najčastejšie výhrady odbornej verejnosti k používaniu smartfónov.

Život v tieni strašiakov, ovplyvňujúcich prirodzený vývoj dieťaťa, je však pre rodičov extrémne stresujúci a občas prináša viac škody než dobroty.

Ako vidieť pohár poloplný

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že dištancia dieťaťa od aktuálnych trendov a fungovania spoločnosti nemusí byť najvhodnejším riešením. Online komunikácia a zdieľanie rôznych obsahov sa zaužívalo už aj na základných školách.

Prekvapuje vás, že vaše dieťa používa odborné termíny, ktoré neovláda ani kolega z helpdesku? Verte, že predmetom debát na školskom dvore už dávno nie sú detské rozprávky. Absencia skúseností s mobilnými trendmi môže ovplyvniť socializáciu v kolektíve či dokonca spôsobiť útok posmeškov.

Vlastný telefón dieťaťa má i mnoho pozitívnych stránok. Azda najväčším prínosom je možnosť pohotového kontaktu a spojenia sa s ním v naliehavých situáciách. Nepretržitá zastihnuteľnosť dieťaťa však často láka rodičov k zväzujúcej kontrole.

V tomto prípade je menej viac, a preto sa snažte dodržovať odstup. Prístroj, ktorý má byť v prípade krízy nápomocný, sa veľmi rýchlo môže zmeniť na príčinu krízy a narušiť tak vzájomnú dôveru.

Menej je viac

Riaďte sa heslom menej je viac aj pri výbere vhodného operátora a zbavíte sa azda najzásadnejšej obavy, a to nekontrolovateľných poplatkov. Pri zvažovaní alternatívy pre svoju ratolesť musíte byť maximálne dôslední.

Pokiaľ poskytnete dieťaťu možnosť volania a surfovania na internete bez obmedzenia, hrozí, že počet predplatených minút neustrážite a čísla na faktúrach sa vám budú nežiadane zvyšovať. Preto miesto zaužívanej formy paušálov, kde v prípade prekročenia zakúpených minút nie sú nastavené bariéry, zvoľte radšej dobíjanie kreditu.

Ak si stále nie ste rozhodnutím dať dieťaťu mobil istí a bojíte sa zbytočnej viazanosti, nemusíte.

Niektorí operátori ponúkajú telefóny za mimoriadne nízke ceny aj bez paušálnych mesačných splátok. Vstupné poplatky za zakúpenie SIM karty sú taktiež nulové, čo znamená, že zaplatíte len za výšku kreditu, ktorým je karta nabitá. Navyše, najnižšie ceny za minútu volania, SMS či jeden MB dát sa pohybujú už od 4 centov.

Kredit môžete ľubovoľne dobíjať podľa potreby a finančnej situácie. S takýmto riešením tak budete mať pod kontrolou nielen frekvenciu využívania mobilu dieťaťom, ale i vašu peňaženku. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.