Pred/ŠkolákIT deti

Čo sa stane, keď necháte deti s mobilmi bez rodičovskej kontroly

 Anna Veselá   03.05.2022   0

Marko bol naposledy prihlásený na Whatsappe o 22.49. V tom čase už jeho mama dávno hlboko spí. Vstáva totiž do práce o štvrtej ráno a niekedy ju zlomí na spánok aj o ôsmej večer. Marko je vo svojej izbe potichu, nerobí zle.

Markova mama nevie, čo robí jej syn, kým ide do postele. Je na mobile. Proste sa hrá. Nemá na neho kto nakuknúť, lebo otec príde domov z práce až po polnoci. Vtedy už je doma spravidla ticho a aj Marko spí. S telefónom pod vankúšom.

Marko má len 9 rokov. A aspoň raz v noci sa zobudí, aby skontroloval, čo je nové na mobile.

Shutterstock

 

Tichý režim

Marko, podobne ako veľa detí, dostal mobil, keď začal chodiť sám do školy. Aby mohol mamine zavolať, či dobre prišiel domov alebo že mu nejde autobus.

No niekedy sa mu mama snaží márne dovolať, aby sa uistila, či je všetko v poriadku, pretože Marko si sústavne zabúda zapnúť zvonenie. V škole musí byť mobil vypnutý, inak by ho dostal až na konci školského roka.

Zabudol si ho zapnúť, aj keď sa vrátili zo školského výletu a mama po neho prišla pred školu. Zabudol, že sa s mamou dohodli, pretože ju vnímal iba na pol ucha, keď si pozeral nové video od svojho obľúbeného tiktokera.

Autobusová zástavka bola prázdna, deti nikde, zachvátila ju panika. Nakoniec našla Marka doma. Hral sa na počítači. Nevšimol si viac ako 30 zmeškaných hovorov. To ten tichý režim.

Cringe

Marko sa nevie dočkať posledného zvonenia v piatok. Konečne sa bude môcť hrať a nikto sa ho nebude vypytovať, kedy išiel spať, ako jeho nepríjemná učiteľka. Vtedy len pozerá na stôl pred sebou, je ticho, neodpovedá.

Raz sa všetky deti v triede smiali, keď učiteľka povedala, že má oči červené ako angorák.

WTF?,“ napísal najlepšiemu kamošovi do správy, „ona je úplne cringe.“ Akurát mu mama nazrela cez plece, ale aj tak ničomu nerozumela. Len sa spýtala, čo mali v škole na obed, lebo si to nevie pozrieť cez EduPage.

Podľa Marka je jeho mama z iného tisícročia. Stále je na Facebooku. Pridáva tam jeho fotky, najmenej dvadsať z prvého svätého prijímania. Občas zdieľa videá chlapíkov v zelených tričkách. Ale to nie sú naozajstní youtuberi, akých sleduje Marko. Títo sú tiež cringe.

 

WTF

Marko sa učí po anglicky, ale nie je v tom moc dobrý. Keď sa s ním učí mama, je to ešte horšie, lebo tá nevie vôbec nič. Marko ale pozná aj také slovíčka, za ktoré by ho učiteľka nepochválila. Napríklad vie, že prostredník sa povie fucker.

Minule si chcel nájsť také gif-ko s vystrčeným prostredníkom, chcel s ním rektiť, namiesto toho sa mu ale ukázali videá holých ľudí. Holých mužov, ktorí strkali to, čo má medzi nohami, ženám do úst. Bol zvedavý. Občas si teraz sám vyhľadáva takéto videá.

Markovi chodia notifikácie vždy, keď jeho obľúbení youtuberi alebo tiktokeri strímujú. Naposledy jeden, ktorého má teraz najradšej, robil videá s fanúšikmi cez takú stránku, ktorá ťa môže spojiť s neznámymi ľuďmi.

Aj on chcel vyskúšať, či ho to randomne spojí s Moonom. Lenže nestretol ho. Markovi sa na obrazovke objavil holý chlap, ktorý sa držal za penis a spýtal sa ho, či chce byť jeho sexuálnym otrokom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy
16.05.2022   6
Najčastejším kvasinkovým ochorením novorodencov je tzv. soor v ústach. Ďalším často postihnutým miestom je oblasť pod plienkami a v kožných záhyboch. Nepríjemné sú vaginálne kvasinkové infekcie.
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.