Čo robia deti na mobile?

Pavlína Pavlíková 0

Či už chceme alebo nie, sme prepojení s našimi smartfónmi. Často nahrádzajú našu potrebu byť vo styku s ľudmi, sociálne interakcie a komunikáciu. V prípade detí to nie je výnimkou.

Zatiaľ čo dospelí na online komunikáciu využívajú najmä aplikácie ako je messenger alebo whatsapp, deti sa združujú aj na iných platformách.

Čo je dobré vedieť o appkách, ktoré používajú deti? Na čo si dať pozor?

pexels

Najpoužívanejšie sociálne siete na Slovensku sú instagram a facebook. Mladšie ročníky (naše deti) sa nachádzajú na ďalších appkách, o ktorých je dobré vedieť. Poďme sa na ne pozrieť:

Deti a TikTok

TikTok je sociálna sieť pre zdieľanie videí na výšku. Známa je hlavne tým, že videá sú veľmi krátke – len niekoľko sekundové a zobrazujú videá od tvorcov, ktorých používateľ nesleduje. Ide o vtipné videá a rýchlu konzumáciu obsahu (vysoký dopamín), čo znamená, že používateľ vie stratiť pojem o čase.

Za krátku dobu dieťa stihne napozerať stovky videí .. stane sa, že sa na tejto platforme tvorcovia venujú aj sexuálnym témam – ktorým sa ani dieťa pri scrollovaní nevyhne. Deti sa na tiktoku môžu stať terčom internetových predátorov, preto je odporúčané mať nastavený súkromný účet.

odporúčanie: vek od 13+

Fotky s BeReal

BeReal je jednoduchá appka, ktorá používateľom raz za deň pošle upozornenie aby sa odfotili. Špecialita je v tom, že platforma využíva na zachytenie predný aj zadný fotoaparát a odošlú sa dve spojené fotografie. Následne si používatelia môžu pozrieť, čo robia jeho priatelia práve teraz.

Nebezpečné je, ak má dieťa zapnutú v appke lokalizáciu a jeho fotografia zobrazuje miesto, kde sa nachádza (našťastie, je to možné vypnúť). Dôležité ešte je, aby dieťa malo nastavené súkromné zdieľanie – iba pre priateľov.

odporúčanie: vypnúť lokalizáciu

Môže ťa zaujímať aj << Prečo Bill Gates, ani Steve Jobs nedovolili svojim deťom mobily >>

 

Hráčsky Discord

Discord je komunikačná aplikácia, ktorá je používaná hlavne medzi hernými komunitami. Deti a najmä chlapci ju používajú ako komunikačný kanál s kamarátmi, pri hraní hier alebo pre zdieľanie sa. Nebezpečenstvo je v tom, ak si dieťa pridá neznámych a neoverených ľudí. Môže sa stať, že sa hacknú do jeho účtu a začnú v jeho mene vypisovať ľuďom, ktorých pozná.

odporúčanie: komunikovať len s priateľmi

Zaujímajte sa o to, čo dieťa robí na mobile

Deti dnes majú veľa možností, môžu si vybrať ako a kde online komunikovať. Pri všetkých platformách platí to isté, všade sa môže nachádzať nebezpečenstvo, dôležité preto je, aby ste mali prehľad o tom, čo vaše dieťa na mobile robí.

Skúste sa započúvať, keď vám nadšene rozpráva o hre alebo videu – aj ak tomu nerozumiete a nezaujíma vás to – povie vám to niečo o online živote vašeho dieťaťa. Skúste mu klásť otázky a otvárať témy, ktoré mu môžu pomôcť pochopiť, ak sa bude diať niečo podozrivé.

Môže ťa zaujímať aj << Rodičia, ktorí nevezmú deťom na noc mobily, sú buď slepí, alebo ignoranti >>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár