Keď je voľnoVianoce

Zázračná „štvorka“ alebo koľko vianočných darčekov pre deti?

 kika/redakcia   29.11.2021   0

V Británii zožala pred časom veľký úspech myšlienka zázračnej štvorky. 4-ka, to sú štyri darčeky, ktoré by si mali nájsť deti pod vianočným stromčekom.

Aké vianočné darčeky deťom?

Vianočné darčeky
Unsplash

 

Zázračné štyri vianočné darčeky:

1. niečo na oblečenie

2. niečo na čítanie

3. niečo, čo chcú

4. niečo, čo potrebujú

 

Menej darčekov je viac

Hlavná myšlienka zázračnej „štvorky“ je jednoduchá: znížiť enormné kvantum darčekov, ktorými sú deti na Vianoce obsypávané.

Mamičky sa v diskusiách priznali s počtami, aj cenami darčekov.

Môj manžel ma donútil, aby som spočítala, koľko darčekov dostal minulý rok náš 6-ročný syn a ostala som zahanbená. Bolo ich 56.“ Táto mamička zároveň podotkla, že si nemôže pomôcť, ale robí to pre ten „wow efekt“ rozžiarených očiek, keď jej synček zíde dolu schodmi...

15 až 20 darčekov?

Medzi britskými mamami sa spomínalo najčastejšie pätnásť až dvadsať darčekov na jednu detskú hlavu, plus ešte nejaký ten „hlavný."

Možno preto pravidlo „štvorky“ zožalo u mnohých rodičov taký úspech.

Pár sekundový „wow efekt“

Podľa prieskumov má priemerné dieťa v Británii 51 hračiek, ale iba s piatimi sa hrá pravidelne. Koľko hračiek má priemerné slovenské dieťa tušíme najmä večer, keď je treba ich poupratovať. Po Vianociach k nim pribudnú zase ďalšie.

Množné číslo je tam správne, naše deti spravidla nedostávajú iba a len jeden darček, lebo obdarované bývajú aj na ďalších "vianočných frontoch." Sú tu predsa starí rodičia, krstní, tetky, strýcovia, kde takisto Ježiško občas niečo nechá.

„Wow efekt,“ po ktorý si bežia deti kade tade po celej rodine, trvá naozaj len pár sekúnd. Ešte aj ten vianočný papier niekedy upratujeme dlhšie. Tiež to tak dôverne poznáte?

Unsplash

 

Pravidlá pri výbere darčekov

 

Niečo, na čo budú spomínať

Aktuálne je medzi mnohými rodičmi trend darovať "zážitok." Nielenže sa nemusí upratovať, ale ostane premenený na spomienku, a tá je navždy.

Samozrejme, každý máme inú predstavu, čo znamená zážitok a určite aj tu sa dá utrhnúť z reťaze a "prestreliť." Naše deti napríklad nemusia cestovať za zážitkom na opačnú stranu zemegule. Pri plánovaní zážitkového darčeku nezabudnime na čaro obyčajných vecí :)

Niečo, čo ich hneď neomrzí

Ak už deti drankajú pod vianočný stromček hračky, potom z toho neuveriteľného množstva možností treba vedieť vybrať také, ktoré len tak ľahko neomrzia.

Niečo, s čím sa napríklad moje deti hrajú ozlomkrky, sú jednoznačne stavebnice, také aj onaké. Vianoce sú u nás o tom, že len čo sa rozbalia krabice so stavebnicami, v pyžamách sa skladá ešte aspoň dva dni v kuse.

Niečo, čo môžeme robiť spolu

Toto je ďalšie pravidlo, ktoré mám pri darčekoch. Pod túto kategóriu spadajú napríklad knižky, ktoré čítame každý večer. Do úvahy pripadá aj nejaká spoločenská hra, ktorú si zahrajú všetky vekové kategórie v rodine (u nás napríklad pexeso, uno, človeče).

Už len dúfať, že spokojná budem nielen ja, ale aj deti :)

A čo vaše pravidlá pri výbere vianočných darčekov?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.