Keď je voľnoVianoce

Vianoce a matky. Nehrajte na city, povedzte, že potrebujete pomoc

 Klára Grafová   02.12.2020   0

Napriek tomu, že sa máme tešiť, adventne stíšiť, nenaháňať, realita je v mnohých rodinách iná. Väčšinou preto, že urobenie niektorých vecí sa odkladá na poslednú chvíľu a veľká väčšina prác je na žene.

Máme pre vás úplne jednoduchý návod, ako sa s chystaním na Vianoce vysporiadať a podľa možnosti sa pri tom nezblázniť...

Shutterstock

 

Spíšte si, čo chcete a musíte urobiť.

Každá z nás má iný „prah upratanosti“, tak si ten zoznam nastavte podľa seba. Ideálne je, ak tento zoznam urobíte spoločne ako rodina. A optimálne – ak si činnosti rozdelíte – kto, čo a kedy urobí.

Život ale nie je ideálny, takže ak viete, že na väčšinu prác budete sama, neklaďte si zase na seba príliš vysoké nároky.

Zvyšok svojich spolubývajúcich skúste motivovať, vtiahnuť o príprav, nechajte, nech si vyberú, čo by radi urobili, pripravili. Ak aj nie „radi“, tak čo si zo spísaného zoznamu vyberú. Nehrajte na city, jednoducho rovno povedzte, že sama to nedáte a že potrebujete pomoc.

Do harmonogramu si zaraďte aj čas na oddych – inak budete uštvaná a nervózna. Ak si aspoň trocha oddýchnete, načerpáte novú chuť a energiu do ďalších povinností, ktoré vás ešte do Vianoc čakajú.

ingimge

 

Dokonalosť? Načo?

Je na to nejaký parameter, čo je to dokonale vyčistený byt? Aká miera lesku skla vo vitrínach? Vo všetkých rohoch povysávané pavučiny?

Prižmúrte oko aj nad menej dokonale odvedenou prácou. Nakúpte dostatok čistiacich prostriedkov, nech to pekne vonia. Dobrému dojmu pomôžete aj aromalampou či vonnými sviečkami.

Sústreďte sa na to, čo je pre vás naozaj dôležité. To si ale musíte pomenovať sami pre seba, čo je to najdôležitejšie pre vás.

ingimage

 

Harmonogram predvianočného upratovania a chystania

 týždne do Vianoc

Upracte kuchyňu – vyčistite vnútra skriniek a šuplíkov, povysávajte prach z vrchu kuchynskej linky, umyte a vyleštite dvierka, ošetrite ich leštidlom na nábytok. Umyte chladničku a mrazničku, umyte okno a operte záclonu.

Upečte suché pečivo - linecké kolieska, medovníčkové figúry, medové cesto. Po upečení ich dajte do chladu. Ozdobovať môžete neskôr. Stačí aj pár dní pred sviatkami.

Dekorácie nainštalujte na vchodové dvere, prípadne do okien.

Spíšte si zoznam, čo budete potrebovať nakúpiť. Ak ešte nemáte všetky vianočné darčeky, spíšte si zoznam toho, čo vám chýb a tiež si zapisujte tipy, ak vám niečo napadne. 

Inšpirujte sa: 11 fintičiek pri vianočnom upratovaní

 týždne do Vianoc

Upracte detskú izbu/izby a kúpeľňu. Operte deky, uteráky, poumývajte nábytok, okná. Vytepujte koberce, ak nejaké máte. Upratať skrine a poličky stačí aj zbežne.

Pečenie a varenie – zlepte linecké pečivo, ozdobte medovníky, urobte griláž, vanilkové rožky či medvedie labky a uložte naspäť na tmavé a chladné miesto. Nakúpte rybu, mäso a pripravte ich do mrazničky.

Dekorácie – mávate doma imelo? Kúpte ho, prípadne aj sušené kvety či ovocie. Skontrolujte stromček – budete mať živý či umelý? Máte všetky potrebné dekorácie stromčeka – svetielka, ozdoby?

ingimage

týždeň do Vianoc

Poupratujte obývačku – umyte luster, okná, operte záclony či závesy, umyte „sklo“ – poháre pokojne naložte do umývačky a kým ona pracuje, vy utrite prach v poličkách. Doupratujte drobnosti. Ak ste doteraz s väčším upratovaním nestihli začať, už sa doň ani nepúšťajte.

Pečenie – pripravte napr. úliky, kokosové guľky či ježe, upečte slané pečivo. Skontrolujte si zoznam potravín, ktoré budete potrebovať na celé sviatky, aby ste s tým potom nemali starosti a vyberte sa na veľký nákup.

Dekorácie – ozdobte podľa vašich zvykov obývačku, prípadne priestor pred domom. Postupne baľte darčeky, aby vám toho na posledný deň neostalo veľa.

23. decembra

Varenie a pečenie – urobte kysnuté zavináky či štedrák, pripravte zemiakový šalát či kapustnicu.

Dekorácie – ozdobte stromček.

ingimage

 

Štedrý deň 

Ráno rýchlo doupratujte drobné nečistoty, povysávajte. Nachystajte si dekorácie slávnostného stola. Ožehlite obrusy a prestierania.

Choďte na dlhú prechádzku s rodinou a popoludní si doprajte oddych pri káve či voňavom čaji.

Okolo 15:00 začnite prestierať a ozdobovať stôl. Pripravte rybu podľa vašich zvykov.

A potom už len čakajte, kým budete počuť zvončeky a užívajte si radostný a voňavý čas Vianoc. 

A nezabudnite – Vianoce nie sú o vyleštenom príbytku! Adventná výzva neurotickej matky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?