ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Úskalia adventu alebo ako si nepokaziť deti

 Kika Kováčiková   05.12.2018   1

Vždy pred adventom si prežijem svoju obvyklú materskú neurózu, či sa tento rok na to nevykašlem. Už nijaký po domácky vyrobený adventný kalendár. Žiadne sladkosti, hračky, hlúpostičky každý jeden deň do Vianoc.

Nevyzerá to u nás doma tak, že nie Štedrý deň, ale celý december je o darčekoch? Nie je toho príliš veľa, dokážu sa potom deti na niečo naozaj ešte tešiť a byť vďačné, ak majú všetko alebo stále niečo?

shutterstock

 

Vždy sa to predsa dá poňať rôznymi spôsobmi.

V jednej rodine mávajú prázdny kalendár a deti majú za úlohu naplniť ho samé každý deň – dobrými skutkami. Niekde dostávajú deti úlohy a večer prezradia, ako sa im darilo ich splniť. Inde sa počas adventu modlia deň čo deň za nejakú osobu alebo na nejaký úmysel.

Alebo obrátený adventný kalendár, veľmi populárny v posledných rokoch. Taký, ktorým potešíte vy iných. Každý deň vložíte do pripravenej krabice niečo, čo by ste chceli darovať alebo vymeniť. Niečo, čo už doma nepoužívate, ale môže sa to zísť druhému. Hračky, oblečenie, potraviny.

Každému, čo sa páči, aká myšlienka ho chytí za srdce a nepustí.

To moje nakoniec aj tak zaplesá, napriek tomu, že sa na poslednú chvíľu vždy zlomím pre ten komerčný model. Šuštím prvého decembra o polnoci s vrecúškami alebo ponožkami, okrem drobností priložím aj papierik s úlohou, predsa len nejaký morálny odkaz tam je... a potom čakám, ako to dopadne.

 

Prvé roky som bývala už po pár dňoch rozčarovaná. Nielen preto, že deti vstávali za tmy a dožadovali sa, aby som im zvesila balíček s priliehavým číslom o piatej ráno. Ale keď začali škriekať, navzájom sa strkať, kto prvý odbalí tajomstvo, či odúvať gamby a hádzať veci z kalendára o zem, aby mi dali najavo, že sa im to nepáči, to som naozaj nedávala. Ani s kávou, ani bez nej.

Boli chvíle, keď som sa pristihla, ako visím na okennej parapete, odhodlaná celú tú adventnú maškarádu zvesiť dole. Ale to bolo kedysi.

Dnes, možno to nejako súvisí aj s tým, že večer čo večer spolu píšeme, za čo sme vďační, neprejde deň, aby mi v tom utešenom písme neudelili poprednú priečku za to, že som im aj tentokrát vyrobila adventný kalendár. A že som úplne najlepšia mama.

A ja sa potom cítim odhalená – čo keď mi ide celý čas len o toto? Aby mi niekto dobre pomastil ego, čo všetko pre nich robím?

Shutterstock

 

Ach, tie naše skryté úmysly. Vyfarbia nás.

Podobne to môže byť aj s obráteným kalendárom, ak je v skutočnosti pre nás iba dobre maskovanou príležitosťou dať preč veci, ktoré sa nám zunovali, aby sme si uvoľnili miesto na nové veci. Staré nemoderné oblečenie vymeníme za aktuálne sezónne, hračky, ktoré nás omrzeli, nahradíme novými, lepšími, neokukanými.

Nekomerčný kalendár, ktorý poteší iných našimi zbytočnosťami (ale možno ich potrebujú). Nám sa už ten jediný nerozbitý tanier nehodí do sérky, tento hrnček má obité uško... (ale niekoho možno dojme). A občas dávame nabok úplne funkčné veci, ale pre nás stratili hodnotu. Aj toto môže byť pre deti lekcia, čo má vlastne cenu.

To je vždy tá pálčivá otázka: čo za posolstvo si od nás zoberú.

Napríklad tento náš kalendár plný hmotných statkov. Obavy, že ich „rozmaznávam hlúposťami, ktoré si potom nevážia,“ sa rozplynuli, keď som chcela ísť zabaliť desiatu a zistila som, že mi niekto ukradol všetky papierové vrecká. Ešte že nie do vysávača!

Tí dvaja, pekne zavretí v izbe, veselo šušťali a balili „kalendáre“ pre mňa, pre dedka, pre babičku. Bola som dojatá, hoci som si našla v tom mojom balíčku zodranú gumu. Ale mysleli na mňa!

A tak si pekne hladkám ego, hovoriac si, možno ich tou komerciou vlastne až tak nekazíš. A ešte si chvíľu aj najlepšia mama, kým nepríde puberta.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Marcela napísané 05.12.2018 09:56

Krasne a dojemné:-) ako vždy

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   1
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Mať mamu iba pre seba
14.12.2018   0
Vždy ma fascinovalo, ako moje dieťa takmer priadlo od radosti, keď som s ním čo len na chvíľu vybehla z domu, zatiaľ čo ocinko strážil malé bábätko. Ako med, natrieť na chleba. Naozaj mu stačilo len toto: mať mamu iba pre seba.
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
detské choroby
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
16.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.