Keď je voľnoVianoce

Úskalia adventu alebo ako si nepokaziť deti

 Kika Kováčiková   05.12.2018   1

Vždy pred adventom si prežijem svoju obvyklú materskú neurózu, či sa tento rok na to nevykašlem. Už nijaký po domácky vyrobený adventný kalendár. Žiadne sladkosti, hračky, hlúpostičky každý jeden deň do Vianoc.

Nevyzerá to u nás doma tak, že nie Štedrý deň, ale celý december je o darčekoch? Nie je toho príliš veľa, dokážu sa potom deti na niečo naozaj ešte tešiť a byť vďačné, ak majú všetko alebo stále niečo?

shutterstock

 

Vždy sa to predsa dá poňať rôznymi spôsobmi.

V jednej rodine mávajú prázdny kalendár a deti majú za úlohu naplniť ho samé každý deň – dobrými skutkami. Niekde dostávajú deti úlohy a večer prezradia, ako sa im darilo ich splniť. Inde sa počas adventu modlia deň čo deň za nejakú osobu alebo na nejaký úmysel.

Alebo obrátený adventný kalendár, veľmi populárny v posledných rokoch. Taký, ktorým potešíte vy iných. Každý deň vložíte do pripravenej krabice niečo, čo by ste chceli darovať alebo vymeniť. Niečo, čo už doma nepoužívate, ale môže sa to zísť druhému. Hračky, oblečenie, potraviny.

Každému, čo sa páči, aká myšlienka ho chytí za srdce a nepustí.

To moje nakoniec aj tak zaplesá, napriek tomu, že sa na poslednú chvíľu vždy zlomím pre ten komerčný model. Šuštím prvého decembra o polnoci s vrecúškami alebo ponožkami, okrem drobností priložím aj papierik s úlohou, predsa len nejaký morálny odkaz tam je... a potom čakám, ako to dopadne.

 

Prvé roky som bývala už po pár dňoch rozčarovaná. Nielen preto, že deti vstávali za tmy a dožadovali sa, aby som im zvesila balíček s priliehavým číslom o piatej ráno. Ale keď začali škriekať, navzájom sa strkať, kto prvý odbalí tajomstvo, či odúvať gamby a hádzať veci z kalendára o zem, aby mi dali najavo, že sa im to nepáči, to som naozaj nedávala. Ani s kávou, ani bez nej.

Boli chvíle, keď som sa pristihla, ako visím na okennej parapete, odhodlaná celú tú adventnú maškarádu zvesiť dole. Ale to bolo kedysi.

Dnes, možno to nejako súvisí aj s tým, že večer čo večer spolu píšeme, za čo sme vďační, neprejde deň, aby mi v tom utešenom písme neudelili poprednú priečku za to, že som im aj tentokrát vyrobila adventný kalendár. A že som úplne najlepšia mama.

A ja sa potom cítim odhalená – čo keď mi ide celý čas len o toto? Aby mi niekto dobre pomastil ego, čo všetko pre nich robím?

Shutterstock

 

Ach, tie naše skryté úmysly. Vyfarbia nás.

Podobne to môže byť aj s obráteným kalendárom, ak je v skutočnosti pre nás iba dobre maskovanou príležitosťou dať preč veci, ktoré sa nám zunovali, aby sme si uvoľnili miesto na nové veci. Staré nemoderné oblečenie vymeníme za aktuálne sezónne, hračky, ktoré nás omrzeli, nahradíme novými, lepšími, neokukanými.

Nekomerčný kalendár, ktorý poteší iných našimi zbytočnosťami (ale možno ich potrebujú). Nám sa už ten jediný nerozbitý tanier nehodí do sérky, tento hrnček má obité uško... (ale niekoho možno dojme). A občas dávame nabok úplne funkčné veci, ale pre nás stratili hodnotu. Aj toto môže byť pre deti lekcia, čo má vlastne cenu.

To je vždy tá pálčivá otázka: čo za posolstvo si od nás zoberú.

Napríklad tento náš kalendár plný hmotných statkov. Obavy, že ich „rozmaznávam hlúposťami, ktoré si potom nevážia,“ sa rozplynuli, keď som chcela ísť zabaliť desiatu a zistila som, že mi niekto ukradol všetky papierové vrecká. Ešte že nie do vysávača!

Tí dvaja, pekne zavretí v izbe, veselo šušťali a balili „kalendáre“ pre mňa, pre dedka, pre babičku. Bola som dojatá, hoci som si našla v tom mojom balíčku zodranú gumu. Ale mysleli na mňa!

A tak si pekne hladkám ego, hovoriac si, možno ich tou komerciou vlastne až tak nekazíš. A ešte si chvíľu aj najlepšia mama, kým nepríde puberta.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Marcela napísané 05.12.2018 09:56

Krasne a dojemné:-) ako vždy

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?