Štedrovečerné menu

Mária Kopčíková 0

Niekde je štedrovečerné menu jasné – pokračuje sa v rodinných tradíciách a to, na čo sme boli zvyknutí z detstva, prenášame aj v dospelosti do svojej novej rodiny.

No a iní zase majú potrebu experimentovať a na stôl pripravujú nie úplnú klasiku.

shutterstock

Slovenské vianočné tradície

Asi najčastejšie sa na našich stoloch objavuje kapustnica alebo rybacia polievka, kapor, pstruh, losos alebo rezne a klasický zemiakový šalát (ale aj ten viete pripraviť na viacero spôsobov).

O vianočných tradíciách sme už na našej rodinke písali. Rôznia sa s regiónmi a podľa etnológov sa v súčasnosti najviac dodržiavajú na východnom Slovensku. Typickým jedlom pre tento kraj je napr. mačanka.

Pokiaľ práve hľadáte nejaké recepty, niečo nové, tak ako ste to ešte neskúšali ukuchtiť – nech sa páči. Nie sú to žiadne experimenty, ale úplná klasika.

Makové pupáky (bobaľky)

Suroviny: 1 hrnček polohrubej múky, ½ hrnčeka vlažného mlieka, ¼ kocky droždia, štipka soli, ½ lyžice kryštálového cukru, mletý mak a práškový cukor, roztopené maslo a horúce mlieko na zaliatie.

Vo vlažnom mlieku rozrobíme droždie, pridáme cukor a kvások necháme v teple vykysnúť.  Potom ho pridáme k múke, prisolíme a vypracujeme hladké cesto.

Necháme vykysnúť (asi ¾ hodinu). Cesto premiesime na pomúčenej doske, rozdelíme na niekoľko častí, ktoré vyšúľame na valčeky. Tieto poukladáme na dobre vymastený a múkou vysypaný plech. V rúre pečieme (na 180 st.) do zlatista.

Upečené valčeky po vychladnutí pokrájame na malé kúsky. Pri podávaní zalejeme horúcim mliekom s troškou masla. Posypeme mletým makom s cukrom a dobre premiešame.

 

Vianočná kapustnica

Napriek tomu, že veľa ľudí varí kapustnicu s mäsom a klobásami, na Štedrý deň by sme sa mali podľa tradícií postiť, mäso by sa malo jesť až po polnočnej omši (samozrejme, pokiaľ vyznávate inú tradíciu, pokojne pridajte aj údené).

Suroviny:

1 kg kyslej kapusty, sušené huby (5 hrstí), maslo, hladká múka, červená paprika, rasca,2 bobkové listy, čierne korenie, borievky, cibuľa, smotana na šľahanie, voda.

Postup:

V hrnci na masle osmažíme na jemno nakrájanú cibuľu. Pridáme kyslú kapustu, zalejeme vodou a podľa chuti môžeme pridať aj vodu z kapusty.

Pridáme bobkový list, čierne korenie, sušené borievky, trochu rasce, sušené huby (ktoré sme predtým zaliali vriacou vodou a nechali asi 20 minút spariť), prikryjeme a na miernom ohni varíme asi hodinu.

Potom do misky odoberieme trochu šťavy, zamiešame do nej smotanu. Vlejeme späť do kapusty, necháme prejsť varom, osolíme. Podľa chuti môžeme pridať ešte aj sušené slivky.

Fazuľová polievka so slivkami

Suroviny:

Biela fazuľa, zemiaky, cibuľa, safalátka, údené mäso, sušené slivky, slivkový lekvár, smotana, masť, hladká múka, ocot, čierne korenie, bobkový list, vývar z kostí, soľ. 

Postup:

Zemiaky zalejeme vývarom a osolíme. Pridáme slivky, bobkový list, čierne korenie, sterilizovanú fazuľu a povaríme.

Na masti orestujeme cibuľu so safalátkou a údeným mäsom. Zaprášime hladkou múkou, zalejeme vodou a vlejeme do polievky. Pridáme smotanu, mleté čierne korenie a dochutíme octom a slivkovým lekvárom.

Ingimage

 

Rybacia polievka

Suroviny:

Potrebujeme 200 g kapra (hlavu), 80 g koreňovej zeleniny (zeler, petržlen, mrkva).

Postup:

Polovicu zeleniny a rybu dáme variť. Hotový vývar precedíme, vyberieme kosti a mäso vrátime do polievky. Pridáme nastrúhanú druhú polovicu zeleniny a znovu povaríme. Ozdobíme nasekanou petržlenovou vňaťou a môžeme podávať.

Kapor s pikantnou plnkou

Suroviny:

kapor, maslo, strúhanka, vajcia, citrón, biele víno, muškátový kvet, čierne korenie, pažítka, soľ, cibuľa.

Postup:

Kapra osolíme, citrónom pokvapkáme a necháme odležať. Ikry alebo mliečie zalejeme vínom, vodou, osolíme, dáme pažítku a varíme do mäkka. Pridáme strúhanku, maslo, 2 vajcia uvarené a 1 surové, muškátový kvet, korenie a dobre premiešame.

Plnkou kapra naplníme a zašijeme. Na pekáči speníme maslo a cibuľu, na to položíme kapra a pol hodinu pečieme v rúre. Hotového kapra rozkrájame a obložíme zemiakmi.

Zemiakový šalát

Suroviny:

1,5 – 2 kg zemiakov uvarených v šupke, 4 väčšie mrkvy (varíme v hrnci so zemiakmi), 1 fľaša sterilizovaných uhoriek, 1 veľká cibuľa, plechovica sterilizovaného hrášku, 1 vajce, 2 dl olej, horčica, soľ, mleté čierne korenie, 2 dl mlieka, 1 dl uhorkovej šťavy.

Postup:

Uvarené zemiaky pretlačíme cez zemiakové sitko (na pásiky), rovnako aj uvarenú mrkvu – všetko do veľkej misy. Pridáme na jemno pokrájanú cibuľu a tiež na veľmi jemno pokrájané uhorky (5 – 7, podľa veľkosti).

Do mixéra dáme olej, mlieko, uhorkovú šťavu, vajce, lyžicu horčice, 3 uvarené zemiaky (prípadne malé balenie majonézy) a dobre rozmixujeme. Pridáme do misy so zemiaky, osolíme, okoreníme a poriadne premiešame.

Najlepšie je, ak šalát postojí aspoň 10 hodín. A pokiaľ hľadáte tipy na menu pre vašich drobcov – nech sa páči.

Veľa zábavy prichystaní štedrej večere!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár