ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Šťastné a... zelené

 Zuzana Šimová   21.12.2017   0

Produkcia odpadu z domácností sa počas vianočných sviatkov viac ako zdvojnásobí. Nie je nutné hneď meniť všetky zaužívané zvyky a tradície, na začiatok úplne postačí, ak všetko to, čoho sa chceme zbaviť, roztriedime.

 

Čítajte symboly

Hoci najväčší nápor zažívajú kontajnery po Štedrom dni, faktom je, že s nadprodukciou odpadu začíname už počas príprav. Predvianočné upratovanie spojené s vyhadzovaním vecí, ktoré už nepotrebujeme, často v našich domácnostiach končí doslova v jednom veľkom vreci.

V snahe zbaviť sa všetkého nepotrebného zabúdame na pravidlo, že v smetnom koši by mal končiť len nerecyklovateľný odpad.

To, že obal alebo produkt nepatria do smetného koša, spoznáte podľa jednoduchého symbolu postavy stojacej pri zbernej nádobe. Znamená, že obal je potrebné po použití vhodiť do príslušnej farebnej zbernej nádoby,“ vysvetľuje Lívia Burzová zo spoločnosti SEWA, a.s. a pokračuje:

 

Zvlášť opatrní buďte, ak nájdete značku prečiarknutej zbernej nádoby. V takom prípade máte pre sebou elektrospotrebič alebo batériu, ktoré možno odovzdať len na vyhradených miestach, a to na zbernom dvore alebo v predajni s elektrospotrebičmi.“

Modrá, žltá, zelená

Základná odpadová „trikolóra“ je na celom Slovensku  rovnaká,  aj keď, samozrejme, špecifiká sa môžu vyskytnúť. Informácie o miestnom systéme triedeného zberu by preto mali byť zverejnené aj na internetovej stránke samosprávy.

Vo všeobecnosti však platí, že modré nádoby sú určené na papier (noviny, časopisy, kancelársky papier, letáky, kartóny, papierové obaly, návody od elektrospotrebičov, atď.). Do žltých patria plasty – teda  PET fľaše z nápojov, tégliky z jogurtov, igelitové vrecká, fólie, polystyrén či obaly z kozmetických produktov. Zelené kontajnery sa používajú na sklo (nevratné obaly zo skla, sklenené nádoby, tabuľové sklo, sklenené črepy a pod.)

 

Pomôcť vám môžu aj informačné štítky na nádobách na triedený odpad. Tie napovedia, aký druh odpadu z obalu do nich  patrí,“ hovorí Lívia Burzová a dodáva: „Obaly by nemali byť znečistené, dôkladné umývanie však nie je nutné. Stačí ich vyprázdniť a zredukovať ich objem, aby v kontajneri nezaberali veľa miesta. PET fľaše teda stlačíme a kartónové krabice rozoberieme.“

S elektrom aj batériami späť do predajne

Medzi vianočnými darčekmi často figuruje elektronika a domáce spotrebiče. Zberné nádoby na tie staré by ste však hľadali márne. Ak kupujete veľký elektrospotrebič, môžete o odvoz toho starého požiadať priamo predajcu.

Malé spotrebiče, ako sú fény, rýchlovarné kanvice, mobilné telefóny, žehličky a pod., je zase možné zaniesť do najbližšej elektropredajne. Tie sú povinné zbierať aj veľmi malý elektroodpad s rozmermi do 25 cm a odpad zo svetelných zdrojov, pričom predajca nesmie podmieňovať prevzatie starého zariadenia kúpou nového. V cene elektro zariadení sú totiž už zahrnuté aj recyklačné poplatky za spätný zber starých elektrospotrebičov a ich recyklácia.

 

 

„Určite sa však nepúšťajte do ich rozoberania, elektrospotrebiče musia byť pri odovzdávaní v kompletnom stave. Látky, ktoré obsahujú, totiž môžu byť nebezpečné nielen pre životné prostredie, ale aj ľudské zdravie,“ upozorňuje L. Burzová. Podobné pravidlá patria aj pre prenosné batérie a akumulátory.

„Najjednoduchšie je zbierať ich do krabičky a po naplnení zaniesť na zberný dvor alebo do najbližšej predajne. Podľa zákona sú všetci predajcovia, ktorí prenosné batérie predávajú, povinní použité prenosné batérie odobrať od každého, kto ich prinesie,“ radí L. Burzová.

Baliť či nebaliť?

Na množstve vyprodukovaného povianočného odpadu sa vo veľkej miere podieľajú aj obaly z darčekov.

Skúsite to tento rok ekologickejšie?


♥ Nie každý dar potrebuje zabaliť. Skúste vložiť viac darčekov do jednej tašky či ozdobnej škatule, ktoré sa dajú použiť opakovane. Alebo ich len previažte mašľou.


♥ Ak používate papier, zvoľte radšej recyklovaný alebo recyklovateľný.


♥ Nepoužívajte lesklú fóliu. 


♥ Nezabudnite, že aj obaly a návody na použitie, ktoré bývajú súčasťou balenia elektrospotrebičov patria do farebných nádob na triedený zber.

 

Zdroj: www.sewa.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.