ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Pečieme na Vianoce – kedy a aké pečivo?

 Klára Grafová   05.12.2017   0

V niektorých rodinách už predvianočné pečenie začalo. Traduje sa, ritualizuje, odovzdáva z generácie na generáciu.

Shutterstock

 

Povedala by som, že chvála Bohu, že to tak je a pečenie je súčasťou chystania sa na Vianoce. Nemusí byť vnímané, ako výkonová záležitosť, nemusíte mať napečených 20 druhov koláčikov. Ale patlanie s cestom, čas strávený pri vykrajovaní, či formovaní cesta, je obvykle časom dobrej nálady, rozhovorov, spomínania.

Užite si spoločne tento čas. A ak ešte úplne nemáte „zabehnutý“ timing, čo by kedy bolo vhodné hodiť na plechy, aby do Vianoc zmäklo, nestvrdlo, odležalo sa, prepojilo chute ... ponúkame vám niekoľko inšpirácií.

Vianočné pečenie – kedy začať

Na vianočné pečivo potrebujeme rôzne cestá, preto si ich prípravu treba naplánovať. Aj prípravu samotného cesta, aj následné pečenie koláčov. Cesto obvykle po zamiesení potrebuje nejaký čas odležať v chlade, potom sa s ním pracuje lepšie.

Shutterstock

 

Sú rodiny, kde sa začína s miesením i pečením ešte na konci novembra. No mám pocit, že väčšina gazdiniek začína začiatkom decembra. Niektoré hovoria, že najneskôr na Mikuláša.

Ako prvý asi nastúpi nákupný zoznam, ktorý zostavíte podľa toho, čo sa chystáte piecť. Koľko múky, cukru, masla, kakaa treba, koľko a akého korenia, vanilky, orechov ... Nezdá sa, ale je to na kilá, takže šup – vytiahnite recepty a rátajte.

Samotné pečenie prvých koláčikov začína cca 3 týždne (niekde aj 4 týždne) pred Vianocami.

Vianočné pečenie – čím začať?

Najskôr sa pečú koláčiky, ktoré potrebujú „postáť“, aby zmäkli, aby zvláčneli. To sú obvykle medovníky, zázvorníky, prípadne štóly. A na Slovensku aj tradičné oblátky.

Shutterstock

Ďalšie na rad prichádzajú medvedie labky, koláče s orieškami, sušienky, či vanilkové rožky. 

Cca 2 týždne pred Vianocami sa pečie linecké pečivo. Niekto ho hneď nezliepa, plnenie a lepenie lekvárom ostane až na posledné dni pred Vianocami.

Týždeň pre Vianocami je v poradí pečivo z bielkového cesta, krehkého cesta a nepečené koláčiky (kokosové guľky, griláž). Tiež sa chystajú polevy a náplne, ktorými zdobíme pečivo.

Nakoniec ostane vianočka, štedrák a kysnutý makovník a orechovník.

Ako uskladňovať vianočné pečivo?

V niektorých rodinách je toto najväčší problém. Pečivo by sme mali uskladniť v chlade, ideálna je chladná špajza alebo balkón.

Shutterstock

 

Veľa gazdiniek uprednostňuje pred plastovými nádobami plechové škatuľky, či papierové krabičky. Niekedy sa hodia u veľké „kartóny od kureniec“.

Nádoby je vhodné vyložiť alobalom a naň dávať jednotlivé druhy koláčov. Ideálne každý druh do inej krabice. Ak však toľko priestoru nemáte, potom jednotlivé vrstvy oddeľte alobalom alebo papierom na pečenie.

Ak nádoby dávate na nekrytý balkón, potom ich zabezpečte proti dažďu či snehu. Aby sa vám obsah neznehodnotil. 

Inšpirujte sa: 6 tipov na vianočné pečenie.

Tipy a triky 

  • Snehové „pusinky“ sa robia posledné, pozbierajú sa všetky bielka, ktoré sa nevyužili do ostatného pečiva.
  • Vianočka vydrží dlhšie, ak ju namiesto do igelitového vrecka zabalíte do alobalu.
  • Koláče, ktoré dáte večer na stôl, nezabudnite ešte pred spaním dať do chladu, pretože by sa v teple do rána znehodnotili a bude treba ich vyhodiť.
  • Ak vám po Vianociach ostane veľa nezjedených koláčov, pokojne ich zamrazte. Vydržia i 2 – 3 mesiace.

Najmä si pri pečení užite krásny a voňavý čas so svojou rodinou!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
7 vecí, ktoré tehotným lezú na nervy
21.05.2018   6
Je zopár omrviniek, drobností, ktoré tehotným ženám môžu udrieť na citlivejšiu tehotenskú strunku. Koniec koncov, v záplave tehotenských hormónov majú na to aj nárok.
Takto vyzerajú ženy po pôrode naozaj
20.05.2018   1
Možno to nepovieme nahlas, ale prijať svoje telo po pôrode nie je pre ženu vždy ľahké. Projekt 4th Trimester Bodies prichádza s myšlienkou oslavy ženského tela po pôrode, také aké naozaj je. Krásne, bez ohľadu na strie, žilky, ovisnutú kožu či iné telesné znaky.
Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po materskej?
16.05.2018   1
Častokrát sa stáva, že po dlhšie trvajúcich materských je pracovné miesto zrušené, aj situácie, keď sa pracovný pomer skončí.
babetko
Druhé dieťa zvyšuje matke sebavedomie
22.05.2018   0
Druhýkrát tehotná. Namiesto sĺz radosti, prvé, na čom pomyslela, bolo: zbohom, sloboda, tentokrát už na večné veky!
Keď dieťa nezoberú do škôlky
21.05.2018   0
Detí je veľa, materských škôl málo. Rodičia majú možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do materskej školy. Aký je postup?
Jahody
20.05.2018   0
Jahody obsahujú mangán a zinok, vitamíny C a E. Majú nízky obsah cukru, veľa vlákniny, preto sa doporučujú pri rôznych diétach. A čo tak nejaké recepty s jahodami?
detské choroby
Príliš čistá domácnosť deťom škodí
17.05.2018   0
Čľapkanie na potoku, stavanie bunkrov, kukurica pečená v pahrebe a konzumovaná tak, že vám uhlíky ešte vŕzgajú pod zubami ... Pre dnešné deti takmer nepredstaviteľné. Alebo pre ich rodičov?
Repelenty. Ako dopadli v testoch?
10.05.2018   0
Čo by ste pri výbere vhodného repelentu mali zohľadňovať? Test známeho českého časopisu ukázal, že klasické repelenty fungujú relatívne spoľahlivo, avšak rôzne dlhý čas. V teste účinnosti prepadol moderný náramok a mobilné aplikácie.
Najčastejšie problémy očí
07.05.2018   86
K najčastejším očným problémom patria tzv. refrakčné vady. Ide o poruchu v optickom systéme oka – problémy so správnym zaostrením oka na žiadaný cieľ.
zvery
Korytnačka. Vodná alebo suchozemská
20.05.2018   4
Ako si vybrať tú pravú? Pokiaľ si hľadáte domáceho miláčika na celý život, korytnačka môže byť pre vás ten pravý štvornohý kamarát, ktorý bude s vami v dobrom aj v zlom. Legendy o korytnačej dlhovekosti sa zakladajú na pravde.
Mačka je ochranca rodinky
18.05.2018   1
Ako sa vlastne mačka a človek dali dohromady? Ako vzniklo ich pradávne tisícročné priateľstvo? Dokáže naozaj mačka ochraňovať rodinu, v ktorej žije? Ako?
Čo robiť ak pes útočí...
07.05.2018   4
Náš strach je prvý signál, bojazlivý pohľad priamo do očí dáva psovi signál č. 2. A častokrát následnými podvedomými reakciami psa viac a viac provokujeme. Dôležité je sa snažiť útoku vyhnúť. A ako?