ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Pečieme na Vianoce – kedy a aké pečivo?

 Klára Grafová   05.12.2017   0

V niektorých rodinách už predvianočné pečenie začalo. Traduje sa, ritualizuje, odovzdáva z generácie na generáciu.

Shutterstock

 

Povedala by som, že chvála Bohu, že to tak je a pečenie je súčasťou chystania sa na Vianoce. Nemusí byť vnímané, ako výkonová záležitosť, nemusíte mať napečených 20 druhov koláčikov. Ale patlanie s cestom, čas strávený pri vykrajovaní, či formovaní cesta, je obvykle časom dobrej nálady, rozhovorov, spomínania.

Užite si spoločne tento čas. A ak ešte úplne nemáte „zabehnutý“ timing, čo by kedy bolo vhodné hodiť na plechy, aby do Vianoc zmäklo, nestvrdlo, odležalo sa, prepojilo chute ... ponúkame vám niekoľko inšpirácií.

Vianočné pečenie – kedy začať

Na vianočné pečivo potrebujeme rôzne cestá, preto si ich prípravu treba naplánovať. Aj prípravu samotného cesta, aj následné pečenie koláčov. Cesto obvykle po zamiesení potrebuje nejaký čas odležať v chlade, potom sa s ním pracuje lepšie.

Shutterstock

 

Sú rodiny, kde sa začína s miesením i pečením ešte na konci novembra. No mám pocit, že väčšina gazdiniek začína začiatkom decembra. Niektoré hovoria, že najneskôr na Mikuláša.

Ako prvý asi nastúpi nákupný zoznam, ktorý zostavíte podľa toho, čo sa chystáte piecť. Koľko múky, cukru, masla, kakaa treba, koľko a akého korenia, vanilky, orechov ... Nezdá sa, ale je to na kilá, takže šup – vytiahnite recepty a rátajte.

Samotné pečenie prvých koláčikov začína cca 3 týždne (niekde aj 4 týždne) pred Vianocami.

Vianočné pečenie – čím začať?

Najskôr sa pečú koláčiky, ktoré potrebujú „postáť“, aby zmäkli, aby zvláčneli. To sú obvykle medovníky, zázvorníky, prípadne štóly. A na Slovensku aj tradičné oblátky.

Shutterstock

Ďalšie na rad prichádzajú medvedie labky, koláče s orieškami, sušienky, či vanilkové rožky. 

Cca 2 týždne pred Vianocami sa pečie linecké pečivo. Niekto ho hneď nezliepa, plnenie a lepenie lekvárom ostane až na posledné dni pred Vianocami.

Týždeň pre Vianocami je v poradí pečivo z bielkového cesta, krehkého cesta a nepečené koláčiky (kokosové guľky, griláž). Tiež sa chystajú polevy a náplne, ktorými zdobíme pečivo.

Nakoniec ostane vianočka, štedrák a kysnutý makovník a orechovník.

Ako uskladňovať vianočné pečivo?

V niektorých rodinách je toto najväčší problém. Pečivo by sme mali uskladniť v chlade, ideálna je chladná špajza alebo balkón.

Shutterstock

 

Veľa gazdiniek uprednostňuje pred plastovými nádobami plechové škatuľky, či papierové krabičky. Niekedy sa hodia u veľké „kartóny od kureniec“.

Nádoby je vhodné vyložiť alobalom a naň dávať jednotlivé druhy koláčov. Ideálne každý druh do inej krabice. Ak však toľko priestoru nemáte, potom jednotlivé vrstvy oddeľte alobalom alebo papierom na pečenie.

Ak nádoby dávate na nekrytý balkón, potom ich zabezpečte proti dažďu či snehu. Aby sa vám obsah neznehodnotil. 

Inšpirujte sa: 6 tipov na vianočné pečenie.

Tipy a triky 

  • Snehové „pusinky“ sa robia posledné, pozbierajú sa všetky bielka, ktoré sa nevyužili do ostatného pečiva.
  • Vianočka vydrží dlhšie, ak ju namiesto do igelitového vrecka zabalíte do alobalu.
  • Koláče, ktoré dáte večer na stôl, nezabudnite ešte pred spaním dať do chladu, pretože by sa v teple do rána znehodnotili a bude treba ich vyhodiť.
  • Ak vám po Vianociach ostane veľa nezjedených koláčov, pokojne ich zamrazte. Vydržia i 2 – 3 mesiace.

Najmä si pri pečení užite krásny a voňavý čas so svojou rodinou!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.