ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Kam na vianočné trhy?

 Marcela Beňová   07.12.2018   0

Ako stráviť adventný víkend s rodinou? Jednou z možností je vybrať sa na obľúbené vianočné trhy. Okrem tých vo väčších slovenských mestách stoja za pozornosť aj trhy niekoľko hodín cesty autom od našich hraníc.

shutterstock

 

Vianoce v známych európskych metropolách sa môžu pochváliť nielen bohatou históriou, tradíciami, špecialitami a programom, ale aj krásnou výzdobou, ktorá vás pár týždňov pred Vianocami dokonale naladí na sviatočnú atmosféru.

Najkrajšie sú v Budapešti

Rok čo rok sa počas adventu celá Budapešť rozžiari a mesto sa pripraví na tisícky návštevníkov. Najznámejšie vianočné trhy nájdete na Vörsörmatyho námestí, ktoré sa nachádza v úplnom centre. Mesto každý rok prekvapí krásnou výzdobou na všetkých hlavných uliciach, takže bez spoločných fotiek určite neodídete.

Budapešť je ideálna pre malých aj veľkých návštevníkov. Trhy ponúkajú gastronomické hody, skvelé varené víno aj množstvo sladkostí, čo ocenia predovšetkým deti.

Ak sa vyberiete na celý víkend, určite navštívte aj klzisko pri Katedrále svätého Štefana, miniatúry známych stavieb či Tropicarium. Jeden z najkrajších zážitkov pre celú rodinu bude výlet na Budapeštianske oko, vďaka ktorému budete mať hlavné mesto Maďarska ako na dlani.

Budapest, shutterstock

 

Vianočná klasika vo Viedni

V hlavnom meste našich susedov sú vianočné trhy rozmiestnené po celom meste. Tie najznámejšie nájdete v centre priamo pod mestskou radnicou.

Trh pripomína malú vianočnú dedinku. Množstvo svetielok a drevených domčekov vytvára rozprávkovú atmosféru. Priamo pod radnicou si okrem punču, kakaa či dobrého jedla môžete užiť spoločné chvíle na obľúbenom viedenskom klzisku, jazdou na historickom ruskom kole a tvorivé dielne pre deti.

foto: Adventne trhy, Vieden, shutterstock

Výhodou Viedne je nielen relatívna blízkosť zo Slovenska, ale aj možnosti, ktoré samotné mesto ponúka. S malými deťmi si okrem trhov môžete vychutnať napríklad slávnu viedenskú Zoo, väčšie zas bude zaujímať návšteva Schönbrunnu či Dóm svätého Štefana. 

shutterstock

 

Advent v stovežatej Prahe

Praha sa chváli jednými z najznámejších vianočných trhov na svete. Na staromestskom námestí pripravuje mesto rok čo rok okrem stánkov s občerstvením aj veľa koncertov, divadlá a vystúpenia.

Nádherný vianočný stromček a program nielen počas adventu, ale aj cez vianočné sviatky, priláka každý rok množstvo návštevníkov. 

Pražské vianočné trhy sú známe stánkami s tradičnými remeslami, drevenými hračkami a šperkami, ktoré sú u našich susedov veľmi obľúbené. Rodičia sa môžu tešiť na vynikajúce varené pivo, deti zas na tradičnú varenú čokoládu a známe české cukrovinky.

shutterstock

 

Tichá noc pod Alpami

Vianočné trhy v Salzburgu u nás nie sú príliš známe, aj keď je to na škodu. Tie najväčšie sa nachádzajú sa na hlavnom námestí mesta Domplatz a domáci ich nazývajú Christkindlmarkt.

Okrem salzburských cukroviniek s podobizňou Mozarta sa tu vo veľkom predávajú vianočné ozdoby od výmyslu sveta. Špecialitou týchto trhov je burger s kyslou kapustou.

Salzburg stojí za poznávanie aj mimo vianočných stánkov. Príjemnou zmenou je útulná, skoro rodinná atmosféra a množstvo pamiatok, ktoré máte od hlavného námestia na dosah ruky. Deťom sa bude páčiť napríklad zámok Mirabell.

Cestou domov sa zastavte v dedinke Oberndorf. Z tohto kúta sveta pochádza najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc, ktorú v čase adventu na hlavnom námestí každý podvečer spieva chlapčenský spevácky zbor. 

shutterstock, Hallstatt

 

Ak už sa motáte okolo Salzburgu, Hallstatt je miesto, ktoré musíte vidieť. Je to rozprávková dedinka pri jazere. nádherná v každom ročnom období. nečakajte žiadny vianočný humbuk, len krásne tiché miesto uprostred hôr. Patrí do svetového dedičstva UNESCO.

shutterstock

 

Za vianočnou náladou do Brna

Moravská metropola je zo Slovenska naozaj len kúsok. Okrem histórie a kultúry vás s deťmi v čase Vianoc priláka aj skvelými trhmi, kde sa zabavíte a ochutnáte moravské špeciality. Tie najväčšie sa konajú na Námestí Svobody, ktorú zdobí krásny vianočný stromček. 

Medzi špeciality vianočných trhov patria pečené gaštany, klobásky a bramboráky. Okrem kulinárskych radostí si mesto pripravilo aj kultúrny program, betlehem a ukážky tradičných remesiel.

Deti sa už každoročne môžu tešiť na zvieratká, večerníček a súťaže. So sebou si vezmite aj korčule, mesto pripravilo pre návštevníkov perfektné klzisko.

shutterstock, Vianočné Brno

Prečo sa oplatí vyraziť za vianočnými trhmi trochu ďalej?

Trhy za hranicami Slovenska ponúkajú okrem vysvietených vianočných dediniek aj možnosť predĺžiť si výlet o zastávku na hrade, v múzeu alebo v zaujímavej lokalite, ktorú inokedy nenavštívite. A máločo naladí na blížiace sa sviatky tak ako stánky s dobrým jedlom, punčom a horúcou čokoládou pre najmenších. 

Keď sa k tomu pridá rozsvietený vianočný stromček, padajúci sneh a atrakcie pre deti, máte postarané o krásne zážitky a celodenný program. Najmä v metropolách Európy si mesto dáva záležať, aby sa Vianoce objavili na každom zákutí. Napríklad Budapešť zdobí ulice okrem svetielok aj postavičkami z Luskáčika a vianočná tematika pohltí celé centrum. 

Príjemný zážitok na vianočných trhoch vás čaká aj na Slovensku. Je však na škodu, že mestá stále neinvestujú do zaujímavého programu pre najmenších. Chýba viac nápadov, programu, koncertov, tvorivých dielní či klzísk pod vysvieteným vianočným stromčekom, ktoré by pobavili aj deti. 

Na škodu je aj to, že namiesto atraktívneho adventného programu pre rodiny sa na Slovensku popularizuje skôr typ zábavy ako je Pochod čertov v Piešťanoch. Ten práve v čase predvianočných príprav ukazuje dve veci. 

To, ako málo pekných slovenských tradícií vieme zužitkovať, a tiež fakt, že slovenské mestá nemajú potrebu ani počas adventu investovať do kultúrneho zážitku vhodného pre rodičov s deťmi.

Za skutočnou vianočnou pohodou a atmosférou tak zatiaľ mnoho Slovákov s deťmi vyrazí radšej za hranice.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.