ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Kam na vianočné trhy?

 Marcela Beňová   07.12.2018   0

Ako stráviť adventný víkend s rodinou? Jednou z možností je vybrať sa na obľúbené vianočné trhy. Okrem tých vo väčších slovenských mestách stoja za pozornosť aj trhy niekoľko hodín cesty autom od našich hraníc.

shutterstock

 

Vianoce v známych európskych metropolách sa môžu pochváliť nielen bohatou históriou, tradíciami, špecialitami a programom, ale aj krásnou výzdobou, ktorá vás pár týždňov pred Vianocami dokonale naladí na sviatočnú atmosféru.

Najkrajšie sú v Budapešti

Rok čo rok sa počas adventu celá Budapešť rozžiari a mesto sa pripraví na tisícky návštevníkov. Najznámejšie vianočné trhy nájdete na Vörsörmatyho námestí, ktoré sa nachádza v úplnom centre. Mesto každý rok prekvapí krásnou výzdobou na všetkých hlavných uliciach, takže bez spoločných fotiek určite neodídete.

Budapešť je ideálna pre malých aj veľkých návštevníkov. Trhy ponúkajú gastronomické hody, skvelé varené víno aj množstvo sladkostí, čo ocenia predovšetkým deti.

Ak sa vyberiete na celý víkend, určite navštívte aj klzisko pri Katedrále svätého Štefana, miniatúry známych stavieb či Tropicarium. Jeden z najkrajších zážitkov pre celú rodinu bude výlet na Budapeštianske oko, vďaka ktorému budete mať hlavné mesto Maďarska ako na dlani.

Budapest, shutterstock

 

Vianočná klasika vo Viedni

V hlavnom meste našich susedov sú vianočné trhy rozmiestnené po celom meste. Tie najznámejšie nájdete v centre priamo pod mestskou radnicou.

Trh pripomína malú vianočnú dedinku. Množstvo svetielok a drevených domčekov vytvára rozprávkovú atmosféru. Priamo pod radnicou si okrem punču, kakaa či dobrého jedla môžete užiť spoločné chvíle na obľúbenom viedenskom klzisku, jazdou na historickom ruskom kole a tvorivé dielne pre deti.

foto: Adventne trhy, Vieden, shutterstock

Výhodou Viedne je nielen relatívna blízkosť zo Slovenska, ale aj možnosti, ktoré samotné mesto ponúka. S malými deťmi si okrem trhov môžete vychutnať napríklad slávnu viedenskú Zoo, väčšie zas bude zaujímať návšteva Schönbrunnu či Dóm svätého Štefana. 

shutterstock

 

Advent v stovežatej Prahe

Praha sa chváli jednými z najznámejších vianočných trhov na svete. Na staromestskom námestí pripravuje mesto rok čo rok okrem stánkov s občerstvením aj veľa koncertov, divadlá a vystúpenia.

Nádherný vianočný stromček a program nielen počas adventu, ale aj cez vianočné sviatky, priláka každý rok množstvo návštevníkov. 

Pražské vianočné trhy sú známe stánkami s tradičnými remeslami, drevenými hračkami a šperkami, ktoré sú u našich susedov veľmi obľúbené. Rodičia sa môžu tešiť na vynikajúce varené pivo, deti zas na tradičnú varenú čokoládu a známe české cukrovinky.

shutterstock

 

Tichá noc pod Alpami

Vianočné trhy v Salzburgu u nás nie sú príliš známe, aj keď je to na škodu. Tie najväčšie sa nachádzajú sa na hlavnom námestí mesta Domplatz a domáci ich nazývajú Christkindlmarkt.

Okrem salzburských cukroviniek s podobizňou Mozarta sa tu vo veľkom predávajú vianočné ozdoby od výmyslu sveta. Špecialitou týchto trhov je burger s kyslou kapustou.

Salzburg stojí za poznávanie aj mimo vianočných stánkov. Príjemnou zmenou je útulná, skoro rodinná atmosféra a množstvo pamiatok, ktoré máte od hlavného námestia na dosah ruky. Deťom sa bude páčiť napríklad zámok Mirabell.

Cestou domov sa zastavte v dedinke Oberndorf. Z tohto kúta sveta pochádza najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc, ktorú v čase adventu na hlavnom námestí každý podvečer spieva chlapčenský spevácky zbor. 

shutterstock, Hallstatt

 

Ak už sa motáte okolo Salzburgu, Hallstatt je miesto, ktoré musíte vidieť. Je to rozprávková dedinka pri jazere. nádherná v každom ročnom období. nečakajte žiadny vianočný humbuk, len krásne tiché miesto uprostred hôr. Patrí do svetového dedičstva UNESCO.

shutterstock

 

Za vianočnou náladou do Brna

Moravská metropola je zo Slovenska naozaj len kúsok. Okrem histórie a kultúry vás s deťmi v čase Vianoc priláka aj skvelými trhmi, kde sa zabavíte a ochutnáte moravské špeciality. Tie najväčšie sa konajú na Námestí Svobody, ktorú zdobí krásny vianočný stromček. 

Medzi špeciality vianočných trhov patria pečené gaštany, klobásky a bramboráky. Okrem kulinárskych radostí si mesto pripravilo aj kultúrny program, betlehem a ukážky tradičných remesiel.

Deti sa už každoročne môžu tešiť na zvieratká, večerníček a súťaže. So sebou si vezmite aj korčule, mesto pripravilo pre návštevníkov perfektné klzisko.

shutterstock, Vianočné Brno

Prečo sa oplatí vyraziť za vianočnými trhmi trochu ďalej?

Trhy za hranicami Slovenska ponúkajú okrem vysvietených vianočných dediniek aj možnosť predĺžiť si výlet o zastávku na hrade, v múzeu alebo v zaujímavej lokalite, ktorú inokedy nenavštívite. A máločo naladí na blížiace sa sviatky tak ako stánky s dobrým jedlom, punčom a horúcou čokoládou pre najmenších. 

Keď sa k tomu pridá rozsvietený vianočný stromček, padajúci sneh a atrakcie pre deti, máte postarané o krásne zážitky a celodenný program. Najmä v metropolách Európy si mesto dáva záležať, aby sa Vianoce objavili na každom zákutí. Napríklad Budapešť zdobí ulice okrem svetielok aj postavičkami z Luskáčika a vianočná tematika pohltí celé centrum. 

Príjemný zážitok na vianočných trhoch vás čaká aj na Slovensku. Je však na škodu, že mestá stále neinvestujú do zaujímavého programu pre najmenších. Chýba viac nápadov, programu, koncertov, tvorivých dielní či klzísk pod vysvieteným vianočným stromčekom, ktoré by pobavili aj deti. 

Na škodu je aj to, že namiesto atraktívneho adventného programu pre rodiny sa na Slovensku popularizuje skôr typ zábavy ako je Pochod čertov v Piešťanoch. Ten práve v čase predvianočných príprav ukazuje dve veci. 

To, ako málo pekných slovenských tradícií vieme zužitkovať, a tiež fakt, že slovenské mestá nemajú potrebu ani počas adventu investovať do kultúrneho zážitku vhodného pre rodičov s deťmi.

Za skutočnou vianočnou pohodou a atmosférou tak zatiaľ mnoho Slovákov s deťmi vyrazí radšej za hranice.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najobľúbenejšie mená roku 2018? Prvenstvo stále drží Sofia a Jakub
18.12.2018   0
Mená novorodeniatok už dávno neovplyvňuje len tradícia a rodinné zvyky.
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
babetko
Dojčím. Ktoré lieky môžem a čomu sa mám radšej vyhnúť?
18.12.2018   0
Neodporúča sa, aby ibuprofén užívali dojčiace matky. Tiež kontraindikované sú prípravky s obsahom jódu.
Čo si myslia o našich deťoch susedia?
17.12.2018   4
„Tak ako sa majú chlapci? Suseda pod Vami sa mi sťažovala, že Vaši chlapci jazdia neskoro v noci na autíčkach po byte. Je to pravda? Tak moja vnučka má tiež odrážadlo, ale zať to prísne zakázal, keby sa to dozvedel tak by hneď spravil s nimi poriadok!“
detské choroby
Operácia: Nosová mandľa
19.12.2018   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
17.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.