Keď je voľnoVeľká Noc

Zelený štvrtok

 Mária Kopčíková   01.04.2021   0

Minulú – Kvetnú nedeľu – sa pre kresťanov začal Veľký týždeň. Dnes, na Zelený štvrtok sa začína tzv. Veľkonočné trojdnie (triduum) – Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota.

Trojdnie pre kresťanov bohaté na symboliku, ale aj pre ľud bohaté na zvyky a obyčaje.

Shutterstock

 

Čo pripomína Zelený štvrtok

V tento deň si kresťania pripomínajú Ježišovu poslednú večeru a ustanovenie sviatosti kňazstva a eucharistie – premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Zároveň zveril apoštolom kňazskú moc známymi slovami „toto robte na moju pamiatku“.

Vo štvrtok prestávajú zvoniť v kostoloch zvony, je to prejav účasti s Kristovým utrpením. Znova sa ozvú až v sobotu, pri slávnostnej vigílií. Namiesto nich sa pri bohoslužbách používajú rapkáče alebo klepadlá (rapkáče majú symbolizovať hluk, ktorý sa robil pri ukrižovaní Krista).

Prečo sa tento štvrtok nazýva zelený? Pramene uvádzajú viacero vysvetlení.

Svoje pomenovanie dostal podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlil predtým, ako ho zatkli. Iné vysvetlenie hovorí, že názov pochádza z germánskeho bohoslužobného názvoslovia, zo slova greinen – nariekať.

V starej cirkvi sa v tento deň obvykle konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal späť do spoločenstva veriacich. Hriešnici sa podobali suchým ratolestiam, ktoré sa pokáním a rozhrešením zazelenali na strome cirkvi.

Shutterstock

Zvyky na Zelený štvrtok

Veľa z nás má tento deň spojený so špenátom. No naši predkovia nejedávali len ten. Jedávali sa aj iné zelené jedlá, podľa možností a počasia, ktoré bolo práve v období, na ktoré pripadla Veľká noc.

Varili sa rôzne šalátové prívarky, žihľava, púpava. Pripravovali sa aj také jedlá, ako šošovicový prívarok či slepé kura a rezance s makom.

Dievčatá sa chodili včasráno, pred východom slnka, česať pod vŕbu, aby mali vlasy husté a dlhé ako vŕba konáre. Starší ľudia si umývali tvár vodou zo studničiek, aby boli zdraví. Okná sa zdobili  zelenými halúzkami. Spievali si aj takto:

Vodička čistučká, Kristova matička,

omývaš brehy, korene, omývaj i mňa, biedne, hriešne stvorenie.

Ľudia tiež v tento deň zbierali niektoré bylinky, ktoré mali mať špeciálne liečivé účinky - oman, marunka, pľúcnik. Tie potom dávali do kŕmenia kravkám, aby mali dosť mlieka a dobre dojili.

Počas trvania „zviazaných zvonov“ ľudia sadili hrach, bôb, mak – a verili, že tieto plodiny sa tiež „zaviažu“ a úroda bude dobrá.

V noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa podľa našich predkov schádzali strigy. Ich škodlivá činnosť mala byť namierená najmä proti dobytku, a preto natierali večer dvere stajní kolomažou alebo cesnakom.

Na niektorých miestach sa na Zelený štvrtok piekly tzv. judáše – pečivo rôzneho tvaru, potreté medom, ktoré malo symbolizovať falošný Judášov bozk Ježišovi, keď ho zradil.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...