Keď je voľnoVeľká Noc

Zelený štvrtok

 Mária Kopčíková   17.04.2014   0

Minulú – Kvetnú nedeľu – sa pre kresťanov začal Veľký týždeň. Dnes, na Zelený štvrtok sa začína tzv. Veľkonočné trojdnie (triduum) – Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota.

Trojdnie pre kresťanov bohaté na symboliku, ale aj pre ľud bohaté na zvyky a obyčaje.

Shutterstock

 

Čo pripomína Zelený štvrtok

V tento deň si kresťania pripomínajú Ježišovu poslednú večeru a ustanovenie sviatosti kňazstva a eucharistie – premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Zároveň zveril apoštolom kňazskú moc známymi slovami „toto robte na moju pamiatku“.

Vo štvrtok prestávajú zvoniť v kostoloch zvony, je to prejav účasti s Kristovým utrpením. Znova sa ozvú až v sobotu, pri slávnostnej vigílií. Namiesto nich sa pri bohoslužbách používajú rapkáče alebo klepadlá (rapkáče majú symbolizovať hluk, ktorý sa robil pri ukrižovaní Krista).

Prečo sa tento štvrtok nazýva zelený? Pramene uvádzajú viacero vysvetlení.

Svoje pomenovanie dostal podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlil predtým, ako ho zatkli. Iné vysvetlenie hovorí, že názov pochádza z germánskeho bohoslužobného názvoslovia, zo slova greinen – nariekať.

V starej cirkvi sa v tento deň obvykle konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal späť do spoločenstva veriacich. Hriešnici sa podobali suchým ratolestiam, ktoré sa pokáním a rozhrešením zazelenali na strome cirkvi.

Shutterstock

Zvyky na Zelený štvrtok

Veľa z nás má tento deň spojený so špenátom. No naši predkovia nejedávali len ten. Jedávali sa aj iné zelené jedlá, podľa možností a počasia, ktoré bolo práve v období, na ktoré pripadla Veľká noc.

Varili sa rôzne šalátové prívarky, žihľava, púpava. Pripravovali sa aj také jedlá, ako šošovicový prívarok či slepé kura a rezance s makom.

Dievčatá sa chodili včasráno, pred východom slnka, česať pod vŕbu, aby mali vlasy husté a dlhé ako vŕba konáre. Starší ľudia si umývali tvár vodou zo studničiek, aby boli zdraví. Okná sa zdobili  zelenými halúzkami. Spievali si aj takto:

Vodička čistučká, Kristova matička,

omývaš brehy, korene, omývaj i mňa, biedne, hriešne stvorenie.

Ľudia tiež v tento deň zbierali niektoré bylinky, ktoré mali mať špeciálne liečivé účinky - oman, marunka, pľúcnik. Tie potom dávali do kŕmenia kravkám, aby mali dosť mlieka a dobre dojili.

Počas trvania „zviazaných zvonov“ ľudia sadili hrach, bôb, mak – a verili, že tieto plodiny sa tiež „zaviažu“ a úroda bude dobrá.

V noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa podľa našich predkov schádzali strigy. Ich škodlivá činnosť mala byť namierená najmä proti dobytku, a preto natierali večer dvere stajní kolomažou alebo cesnakom.

Na niektorých miestach sa na Zelený štvrtok piekly tzv. judáše – pečivo rôzneho tvaru, potreté medom, ktoré malo symbolizovať falošný Judášov bozk Ježišovi, keď ho zradil.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
Zuby a tehotenstvo. Čo sa mení
18.05.2020   0
Že každé dieťa stojí matku jeden zub, je iba mýtus. Zaužívané tvrdenia žien, že zuby sa im kazia preto, lebo dieťa im odobralo vápnik v tehotenstve alebo že im vápnik odchádza do materinského mlieka, sa považujú za nepravdivé.
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
Prvá pomoc - Kliešť
18.05.2020   3
Ako správne odstránite kliešťa? Máte doma pinzetu pre psov? Kedy s kliešťom k lekárovi?
zvery
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?
Čo si pamätá pes
07.05.2020   0
Aj vás zaujíma čo si dokáže zapamätať pes? Pamätá si napríklad príjemnú prechádzku, na ktorej sme boli včera? Alebo tú super veľkú kostičku, ktorú som mu dala dnes ráno? A pamätá si ešte na časy keď bol malým šteniatkom?