ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Keď je voľnoVeľká Noc

Nádej na nové ráno

 Mária Kohutiarová   26.03.2016   1

Noc nie je vždy príjemná. Zvlášť taká, ktorá je plná samoty, strachu, neistoty a nepokoja. Taká, v ktorej nie je žiadne svetlo. Taká, v ktorej niet nikoho, o koho by sa bolo možné oprieť. Je však noc, ktorá sa týmto parametrom vymyká.

Ticho zázrakov

Táto noc, rovnako, ako tá betlehemská, prichádza v tichu. V ňom dozrieva všetko podstatné, cez ticho a mlčanie je odovzdané to, čo potrebuje zmenu.

Ticho po tom, čo už boli vyčerpané všetky ľudské sily. Ticho po všetkých slzách a bolesti, ktorej nebolo konca. Ticho po zneucťovaní, výsmechu, odstrčení, zrade, neprijatí, špekuláciách, politických hrách, zbabelosti a vypočítavosti.  Ticho po nepredvídanom zvrate v živote, z ktorého akoby nebola šanca sa dostať. Ticho po tom,  keď rozumovo už nie je o čom a všetko sa skončilo prehrou. Ticho po tom, ako som/si/sme zavalili za touto kapitolou kameň a vzdychli si: toto je koniec. Kto z nás niečo také nezažil? V srdci noc, ťažký smútok a tma, z ktorej sa dajú krájať balvany bezmocnosti.

Presne takéto ticho je ticho pre Boha. Presne toto je tma pre Boha. Presne teraz je čas pre Boha. Vtedy, keď my končíme. Keď z pohľadu schopností homo sapiens technicus sa situácia celkom vymkla z rúk a my stojíme bezradní, hotoví, neschopní ničoho, len vnímania ticha a tmy.

Zúfalo by sme potrebovali zázrak. A na druhej strane nás fungujúci mozog varuje: na toto zabudni! Toto už nie je možné, nespravíš nič! Nemá to zmysel, zbaľ to.

Napriek tejto červenej kontrolke rozumu je toto priestor pre Boha. V tomto tichu, v tejto tme, dáva nádej, silnejšiu, ako tá z betlehemskej slamy, lebo sa dokonáva Jeho prísľub. Práve v tejto tme a v tom ťažkom tichu nám je ponúknutá nádej na nové ráno.

Potrebuje od nás len jedno: odovzdať Mu všetko do rúk.

Čakanie

Každá ťažká noc v ľudských životoch mala jednu pred sebou v živote  Toho, ktorý prvý prelomil beznádej a vrátil svetlo do života a kľúč od večnosti. V Jeho utrpení, v Jeho ranách, v Jeho krvi, v Jeho kríži a smrti dostáva každá ťažká situácia nádej na nové ráno, na začiatok, ktorý aj z toho, čo bolelo, vyťaží dobro, o ktorom sme ani netušili, že by mohlo existovať.

Všetko je dokonané. Vložili ho do hrobu a všetko mlčí. Je tma. Je mŕtvy. A predsa nič v tejto noci nekončí, ale začína.

Kým dobehne k hrobu Magdaléna s masťami (a takáto Magdaléna je posielaná ku každej našej bolesti), hrob je už dávno prázdny. Stalo sa to cez noc. V tom tichu. V tej tme. V tej opustenosti, keď si už aj priatelia myslia, že je všetko stratené. Keď sa radšej k príslušnosti nepriznávajú. Keď sa boja.

Kým sa presvedčia a my s nimi, On tam už nie je. Skôr, ako svitnú zore, splnil svoje slovo a táto noc sa stala predobrazom víťazstva nad všetkým, čo príliš ťahá k zemi a príliš bolí. Skutočne Veľká Noc! Noc, ktorá predčí všetky ostatné nádejou siahajúcou ďalej, ako je bežné svitanie slnka. Noc, v ktorej svitá nielen na víťazstvo nad biedou a zlom s Ním, ale aj na večnú hostinu s Ním.

Noc, v ktorej si znovu a znovu môžeme utvrdiť poznanie: On je živý! Stále o nás stojí! Stále o nás vie a s Ním máme na viac. Ak Mu uveríme. Ak v tejto noci, ktorá nás presahuje, máme nádej a vieru v Jeho slovo a vložíme do Jeho rúk všetko.

Nikdy toto slovo neporuší. Nikdy neopustí. Nikdy nás nenechá v žiadnej noci, v žiadnych problémoch, ak čakáme s Ním na ráno, ktoré logicky nemá prísť, rovnako, ako nemalo prísť podľa ľudských parametrov to Jeho.

Veľká Noc nádejí. Veľká noc zázrakov. Veľká noc začiatku bez konca. Veľká noc, kedy začína večnosť.

Moja aj tvoja. S Ním.

Aleluja!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
haska napísané 23.04.2014 10:03

Dakujem.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?