Keď je voľnoVeľká Noc

Prečo k nám šibači už nechodia

 Mária Kohutiarová   22.04.2019   0

Kupači k nám už dosť dlho nechodia. Prečo, to môžem len hádať – do značnej miery isto aj preto, lebo tu, v našom mestečku, si na tradície (v slušnom prevedení) nejako nepotrpia.

A možno aj preto, lebo sa u nás dejú veci inak, ako sú zvyknutí.

Ingimage

 

Čo sme dali šibačom, keď sa už k nám unúvali.

Priznávam, som človek, ktorý do tradícií vidí trošku viac a má ich rád, vrátane niektorých tých „obludností“, s ktorými sa mnohé ženy nevedia zmieriť – teda oblievačku a šibačku. Neprekáža mi veselosť, neprekáža mi motív, ale v primeranom prevedení a s čistým, nezištným úmyslom.

A sme doma.

Pretože o nezištnosti šibačov už dlho pochybujem.

Jednoducho a dobre: v rámci svojich „folklórnych“ zvyklostí som sa na ich príchod chystala vždy rovnako.

  1. Namaľovali sme vajíčka. Vždy inak, vyhrali sme sa, niekedy aj na poslednú chvíľu.
  2. Upiekli sme tradičné zajačiky z kysnutého cesta, niekedy aj perníkové ovečky.
  3. Nachystali sme si podľa tradície množstvo farebných jarných stužiek, ktoré podľa všetkých dostupných zdrojov mali byť hlavnou cenou za šibačku pre každého správneho šibača. Čím viac stužiek mal, tým bol väčší frajer.
  4. No a k tomu niečo pod zub, do pohára zásadne nealkoholické čosi.

Lenže svojho času sa u nás odohral zvláštny veľkopondelkový výstup.

Ingimage

 

Cín, cín, zvoní zvonček.

Otvorím, Viki pomaly strčená v skrini, Dorka bola vtedy len brčkavý špunt. Spolužiak mojej staršej aj s bratom, vraj či môžu. Vyzerali mierumilovne, tak som povedala áno.

Musím uznať, boli decentní, aj keď im veršovanky k šibaniu  nešli z pusy nejako slávne. Dobre – došibali, dali sme im stužku na korbáč, po vajíčku a niečo do bruška.

Ale vidím, že chlapci sa ošívajú, už síce stoja za prahom, ale ešte čosi sa im žiada. Nakoniec to z nich vylezie:

„Teta, a peniaze nedáte?“

No som starý hnusák a zásadovec, lebo som pekne povedala, že nedám, že šibačka nie je o peniazoch. Akú dohru to malo, neviem, ale isté je, že k nám už viac neprišli.

A z roka na rok ich bolo menej a menej, zvlášť po tom, čo som odmietla púšťať do bytu kadejakých cezpoľných, ktorí moje dievky videli leda ak tak niekedy raz za rok. Lenže – vidina veľkonočného zbohatnutia je taká lákavá!

Mne to prekáža aj na mojich chalanoch – o to viac, že môj drahý ani jednu z pondelkových aktivít Veľkej noci neuznáva a neprevádzkuje. Dôjdu nabalení sladkosťami, akoby vylúpili miestne Cukrovinky a vo vačku im cengajú eurá, napriek tomu, že som to zakázala. Inštrukcia znela: jemne vyšibať, trošku poliať, zavinšovať a vale.

Ingimage

 

Čo teraz?

Sladkosti skonfiškujem, eurá uložím do zvláštnej šálky a v dohľadnom čase za ne kúpim niečo rozumné – už sme z toho zasponzorovali nástenku, loptu a čo bolo chlapcom treba. Ale raz som to jednoducho vzala a šupla do farskej ofery... veď im tie peniaze vôbec nepatria!

Čo so šibačmi, to ma veľmi netrápi 

už dve Veľké noci sme mali s dievčatami leháro. Ale ako naučiť iných, aby nezabíjali ani ten zbytok slušne prevádzkovanej tradície peniazmi, obrovskými čokovajciami a alkoholom, netuším. Možno aj takto, ak si to povieme, a jednoducho sa budeme držať „šablóny“ – aj za rizika, že šibači už nebudú žiadni.

Naše devy asi protestovať veľmi nebudú...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 48 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?