Keď je voľnoVeľká Noc

Prečo k nám šibači už nechodia

 Mária Kohutiarová   22.04.2019   0

Kupači k nám už dosť dlho nechodia. Prečo, to môžem len hádať – do značnej miery isto aj preto, lebo tu, v našom mestečku, si na tradície (v slušnom prevedení) nejako nepotrpia.

A možno aj preto, lebo sa u nás dejú veci inak, ako sú zvyknutí.

Ingimage

 

Čo sme dali šibačom, keď sa už k nám unúvali.

Priznávam, som človek, ktorý do tradícií vidí trošku viac a má ich rád, vrátane niektorých tých „obludností“, s ktorými sa mnohé ženy nevedia zmieriť – teda oblievačku a šibačku. Neprekáža mi veselosť, neprekáža mi motív, ale v primeranom prevedení a s čistým, nezištným úmyslom.

A sme doma.

Pretože o nezištnosti šibačov už dlho pochybujem.

Jednoducho a dobre: v rámci svojich „folklórnych“ zvyklostí som sa na ich príchod chystala vždy rovnako.

  1. Namaľovali sme vajíčka. Vždy inak, vyhrali sme sa, niekedy aj na poslednú chvíľu.
  2. Upiekli sme tradičné zajačiky z kysnutého cesta, niekedy aj perníkové ovečky.
  3. Nachystali sme si podľa tradície množstvo farebných jarných stužiek, ktoré podľa všetkých dostupných zdrojov mali byť hlavnou cenou za šibačku pre každého správneho šibača. Čím viac stužiek mal, tým bol väčší frajer.
  4. No a k tomu niečo pod zub, do pohára zásadne nealkoholické čosi.

Lenže svojho času sa u nás odohral zvláštny veľkopondelkový výstup.

Ingimage

 

Cín, cín, zvoní zvonček.

Otvorím, Viki pomaly strčená v skrini, Dorka bola vtedy len brčkavý špunt. Spolužiak mojej staršej aj s bratom, vraj či môžu. Vyzerali mierumilovne, tak som povedala áno.

Musím uznať, boli decentní, aj keď im veršovanky k šibaniu  nešli z pusy nejako slávne. Dobre – došibali, dali sme im stužku na korbáč, po vajíčku a niečo do bruška.

Ale vidím, že chlapci sa ošívajú, už síce stoja za prahom, ale ešte čosi sa im žiada. Nakoniec to z nich vylezie:

„Teta, a peniaze nedáte?“

No som starý hnusák a zásadovec, lebo som pekne povedala, že nedám, že šibačka nie je o peniazoch. Akú dohru to malo, neviem, ale isté je, že k nám už viac neprišli.

A z roka na rok ich bolo menej a menej, zvlášť po tom, čo som odmietla púšťať do bytu kadejakých cezpoľných, ktorí moje dievky videli leda ak tak niekedy raz za rok. Lenže – vidina veľkonočného zbohatnutia je taká lákavá!

Mne to prekáža aj na mojich chalanoch – o to viac, že môj drahý ani jednu z pondelkových aktivít Veľkej noci neuznáva a neprevádzkuje. Dôjdu nabalení sladkosťami, akoby vylúpili miestne Cukrovinky a vo vačku im cengajú eurá, napriek tomu, že som to zakázala. Inštrukcia znela: jemne vyšibať, trošku poliať, zavinšovať a vale.

Ingimage

 

Čo teraz?

Sladkosti skonfiškujem, eurá uložím do zvláštnej šálky a v dohľadnom čase za ne kúpim niečo rozumné – už sme z toho zasponzorovali nástenku, loptu a čo bolo chlapcom treba. Ale raz som to jednoducho vzala a šupla do farskej ofery... veď im tie peniaze vôbec nepatria!

Čo so šibačmi, to ma veľmi netrápi 

už dve Veľké noci sme mali s dievčatami leháro. Ale ako naučiť iných, aby nezabíjali ani ten zbytok slušne prevádzkovanej tradície peniazmi, obrovskými čokovajciami a alkoholom, netuším. Možno aj takto, ak si to povieme, a jednoducho sa budeme držať „šablóny“ – aj za rizika, že šibači už nebudú žiadni.

Naše devy asi protestovať veľmi nebudú...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 48 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
Zuby a tehotenstvo. Čo sa mení
18.05.2020   0
Že každé dieťa stojí matku jeden zub, je iba mýtus. Zaužívané tvrdenia žien, že zuby sa im kazia preto, lebo dieťa im odobralo vápnik v tehotenstve alebo že im vápnik odchádza do materinského mlieka, sa považujú za nepravdivé.
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
Prvá pomoc - Kliešť
18.05.2020   3
Ako správne odstránite kliešťa? Máte doma pinzetu pre psov? Kedy s kliešťom k lekárovi?
zvery
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?
Čo si pamätá pes
07.05.2020   0
Aj vás zaujíma čo si dokáže zapamätať pes? Pamätá si napríklad príjemnú prechádzku, na ktorej sme boli včera? Alebo tú super veľkú kostičku, ktorú som mu dala dnes ráno? A pamätá si ešte na časy keď bol malým šteniatkom?