Keď je voľnoVeľká Noc

Prečo k nám šibači už nechodia

 Mária Kohutiarová   22.04.2019   0

Kupači k nám už dosť dlho nechodia. Prečo, to môžem len hádať – do značnej miery isto aj preto, lebo tu, v našom mestečku, si na tradície (v slušnom prevedení) nejako nepotrpia.

A možno aj preto, lebo sa u nás dejú veci inak, ako sú zvyknutí.

Ingimage

 

Čo sme dali šibačom, keď sa už k nám unúvali.

Priznávam, som človek, ktorý do tradícií vidí trošku viac a má ich rád, vrátane niektorých tých „obludností“, s ktorými sa mnohé ženy nevedia zmieriť – teda oblievačku a šibačku. Neprekáža mi veselosť, neprekáža mi motív, ale v primeranom prevedení a s čistým, nezištným úmyslom.

A sme doma.

Pretože o nezištnosti šibačov už dlho pochybujem.

Jednoducho a dobre: v rámci svojich „folklórnych“ zvyklostí som sa na ich príchod chystala vždy rovnako.

  1. Namaľovali sme vajíčka. Vždy inak, vyhrali sme sa, niekedy aj na poslednú chvíľu.
  2. Upiekli sme tradičné zajačiky z kysnutého cesta, niekedy aj perníkové ovečky.
  3. Nachystali sme si podľa tradície množstvo farebných jarných stužiek, ktoré podľa všetkých dostupných zdrojov mali byť hlavnou cenou za šibačku pre každého správneho šibača. Čím viac stužiek mal, tým bol väčší frajer.
  4. No a k tomu niečo pod zub, do pohára zásadne nealkoholické čosi.

Lenže svojho času sa u nás odohral zvláštny veľkopondelkový výstup.

Ingimage

 

Cín, cín, zvoní zvonček.

Otvorím, Viki pomaly strčená v skrini, Dorka bola vtedy len brčkavý špunt. Spolužiak mojej staršej aj s bratom, vraj či môžu. Vyzerali mierumilovne, tak som povedala áno.

Musím uznať, boli decentní, aj keď im veršovanky k šibaniu  nešli z pusy nejako slávne. Dobre – došibali, dali sme im stužku na korbáč, po vajíčku a niečo do bruška.

Ale vidím, že chlapci sa ošívajú, už síce stoja za prahom, ale ešte čosi sa im žiada. Nakoniec to z nich vylezie:

„Teta, a peniaze nedáte?“

No som starý hnusák a zásadovec, lebo som pekne povedala, že nedám, že šibačka nie je o peniazoch. Akú dohru to malo, neviem, ale isté je, že k nám už viac neprišli.

A z roka na rok ich bolo menej a menej, zvlášť po tom, čo som odmietla púšťať do bytu kadejakých cezpoľných, ktorí moje dievky videli leda ak tak niekedy raz za rok. Lenže – vidina veľkonočného zbohatnutia je taká lákavá!

Mne to prekáža aj na mojich chalanoch – o to viac, že môj drahý ani jednu z pondelkových aktivít Veľkej noci neuznáva a neprevádzkuje. Dôjdu nabalení sladkosťami, akoby vylúpili miestne Cukrovinky a vo vačku im cengajú eurá, napriek tomu, že som to zakázala. Inštrukcia znela: jemne vyšibať, trošku poliať, zavinšovať a vale.

Ingimage

 

Čo teraz?

Sladkosti skonfiškujem, eurá uložím do zvláštnej šálky a v dohľadnom čase za ne kúpim niečo rozumné – už sme z toho zasponzorovali nástenku, loptu a čo bolo chlapcom treba. Ale raz som to jednoducho vzala a šupla do farskej ofery... veď im tie peniaze vôbec nepatria!

Čo so šibačmi, to ma veľmi netrápi 

už dve Veľké noci sme mali s dievčatami leháro. Ale ako naučiť iných, aby nezabíjali ani ten zbytok slušne prevádzkovanej tradície peniazmi, obrovskými čokovajciami a alkoholom, netuším. Možno aj takto, ak si to povieme, a jednoducho sa budeme držať „šablóny“ – aj za rizika, že šibači už nebudú žiadni.

Naše devy asi protestovať veľmi nebudú...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 48 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?