Keď je voľnoSpoločenské hry

Priblížte deťom matematiku zábavným spôsobom

 Mia Krivánková   13.02.2015   0

Podľa nemeckého vedca Carla Friedricha Gaussa (1777 – 1855) je matematika kráľovnou vied a teória čísiel je kráľovnou matematiky.

Mnohí žiaci si s ňou však nevedia poradiť. Veľakrát si povedia, že na ňu nemajú tie správne gény alebo považujú za problém práve vyučujúceho. Existujú však spôsoby ako sa ju hravo naučiť a využiť pri tom napríklad aj spoločenské hry,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.

Najnovšie výskumy odhaľujú zmeny v mozgu

Kognitívny neurológ Vinod Menon zo Standforskej univerzity testoval spolu s kolegami tri skupiny ľudí, ktorým ukázal jednoduché príklady zamerané na sčítanie jednociferných čísel. Do prvej skupiny zaradil deti vo veku 7 až 9 rokov, do druhej deti vo veku 14 až 17 rokov a poslednú skupinu tvorili dospelí vo veku 19 až 22 rokov.

Počas výskumu si vedci všimli zmeny, ktoré sa začali prejavovať pri testovaní tých istých detí s ročným odstupom. Ako deti rástli, prestali používať pri sčítavaní prsty a využívali viac svoju pamäť. Pohyby pier a rúk sa počas riešení úloh pomaly vytratili.

Hravá matematika

Pre najmenších sú vhodné hry, v ktorých sú čísla znázornené graficky. Napríklad ako číslice, bodky na kocke alebo ako počet predmetov. U detí takáto hra upevňuje istotu v rozpoznávaní čísel vyjadrených rôznymi spôsobmi.

Hra Rummikub je určená deťom od osem rokov. Je podobná americkému žolíkovi, no namiesto kariet majú hráči k dispozícii tzv. kamene, na ktorých sú vyobrazené čísla od 1 do 13, a to v štyroch odlišných farbách. Na začiatku si hráči potiahnu určený počet kameňov a uložia si ich do stojanov. Rady môžu byť postupné z čísiel rovnakých farieb, alebo môžu byť kombináciou rovnakých číslic, avšak rôznych farieb. Ostatní hráči môžu vyložené rady ľubovoľne využívať a meniť. Hráč, ktorý vyloží všetky svoje kamene, vyhráva a pripíše si toľko bodov, aký súčet číslic ostal ostatným hráčom.

Pre menšie deti je pripravená jednoduchšia verzia, v ktorej je každá číslica spojená s postavičkou Walta Disneyho.

Náročnejšie matematické úlohy si môžu deti precvičiť pri hre Numerabis. Na doštičkách sú vyobrazené číslice od 1 do 49. Akú matematickú úlohu budú hráči riešiť, zistia po hodení dvoch hracích kociek. Úlohy sú pritom rôzne, hráči napríklad musia odkryť len doštičky znázorňujúce nepárne čísla, alebo ich súčet musí byť menší ako 20. Po splnení úlohy si hráč odkryté doštičky zoberie a víťazom sa stáva ten, kto ich nazbiera najviac.

O hru Rummiklub môžete hrať aj v našej súťaži.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...