Keď je voľnoSpoločenské hry

Priblížte deťom matematiku zábavným spôsobom

 Mia Krivánková   13.02.2015   0

Podľa nemeckého vedca Carla Friedricha Gaussa (1777 – 1855) je matematika kráľovnou vied a teória čísiel je kráľovnou matematiky.

Mnohí žiaci si s ňou však nevedia poradiť. Veľakrát si povedia, že na ňu nemajú tie správne gény alebo považujú za problém práve vyučujúceho. Existujú však spôsoby ako sa ju hravo naučiť a využiť pri tom napríklad aj spoločenské hry,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.

Najnovšie výskumy odhaľujú zmeny v mozgu

Kognitívny neurológ Vinod Menon zo Standforskej univerzity testoval spolu s kolegami tri skupiny ľudí, ktorým ukázal jednoduché príklady zamerané na sčítanie jednociferných čísel. Do prvej skupiny zaradil deti vo veku 7 až 9 rokov, do druhej deti vo veku 14 až 17 rokov a poslednú skupinu tvorili dospelí vo veku 19 až 22 rokov.

Počas výskumu si vedci všimli zmeny, ktoré sa začali prejavovať pri testovaní tých istých detí s ročným odstupom. Ako deti rástli, prestali používať pri sčítavaní prsty a využívali viac svoju pamäť. Pohyby pier a rúk sa počas riešení úloh pomaly vytratili.

Hravá matematika

Pre najmenších sú vhodné hry, v ktorých sú čísla znázornené graficky. Napríklad ako číslice, bodky na kocke alebo ako počet predmetov. U detí takáto hra upevňuje istotu v rozpoznávaní čísel vyjadrených rôznymi spôsobmi.

Hra Rummikub je určená deťom od osem rokov. Je podobná americkému žolíkovi, no namiesto kariet majú hráči k dispozícii tzv. kamene, na ktorých sú vyobrazené čísla od 1 do 13, a to v štyroch odlišných farbách. Na začiatku si hráči potiahnu určený počet kameňov a uložia si ich do stojanov. Rady môžu byť postupné z čísiel rovnakých farieb, alebo môžu byť kombináciou rovnakých číslic, avšak rôznych farieb. Ostatní hráči môžu vyložené rady ľubovoľne využívať a meniť. Hráč, ktorý vyloží všetky svoje kamene, vyhráva a pripíše si toľko bodov, aký súčet číslic ostal ostatným hráčom.

Pre menšie deti je pripravená jednoduchšia verzia, v ktorej je každá číslica spojená s postavičkou Walta Disneyho.

Náročnejšie matematické úlohy si môžu deti precvičiť pri hre Numerabis. Na doštičkách sú vyobrazené číslice od 1 do 49. Akú matematickú úlohu budú hráči riešiť, zistia po hodení dvoch hracích kociek. Úlohy sú pritom rôzne, hráči napríklad musia odkryť len doštičky znázorňujúce nepárne čísla, alebo ich súčet musí byť menší ako 20. Po splnení úlohy si hráč odkryté doštičky zoberie a víťazom sa stáva ten, kto ich nazbiera najviac.

O hru Rummiklub môžete hrať aj v našej súťaži.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.