Pravidlá kartových hier pre deti – keď na dovolenke prší

Mária Kohutiarová 0

Konečne voľno, sme s deťmi a počasie sa zbláznilo! Slnka nikde a len prší a prší. Čo teraz s potomstvom? Skúste hrať dokola karty!

Čas vám ubehne rýchlo a o zábavu budete mať postarané. Že to už neviete?

Ponúkame vám návody na tri najobľúbenejšie kartové hry.

foto: iStock

 

Faraón

 

Počet hráčov: minimálne 2, najviac 4 s jedným balíčkom kariet (ak je hráčov viac, potrebujú ešte ďalšie balenie kariet podľa celkového počtu hráčov).

Odporučené karty: sedmové.

Rozdávanie: každému hráčovi 5 kariet, jedna sa položí do stredu ako začiatočná – je otočená lícom na vrch. Ostatné karty sa položia na kôpku vedľa začiatočnej karty.

Postup: Začínajúci hráč položí ľubovoľnú kartu na začiatočnú kartu, pričom musí dodržať pravidlá: Kartu možno priložiť buď s rovnakým znakom (sedem, osem, deväť, desať, dolník, horník, kráľ alebo eso) alebo možno položiť horníka, ktorým mení farbu predchádzajúceho kola.

Hráč, ktorý pokračuje po ňom, musí dať kartu v tejto nanovo zvolenej farbe alebo položiť horníka (ten môže byť hocijakej farby).  Namiesto horníka možno použiť aj zeleného dolníka (listového), ktorý však nemení farbu, ktorý má funkciu žolíka. Na neho však možno položiť len dolníka alebo zeleňovú kartu. V prípade, že nasledujúci hráč položí na zeleného dolníka iného dolníka, pokračuje sa vo farbe, akú má tento posledný dolník. V hre je možné položiť v jednom ťahu jedným hráčom viac kariet naraz – ale musia byť s rovnakým znakom.

Špeciálnu funkciu má aj eso, ktoré zastavuje nasledujúceho hráča a znemožňuje mu ťah. Tento krok môže nasledujúci hráč prebiť ďalším esom, čím ale zablokuje hráča, ktorý nasleduje po ňom. Ďalšou špeciálnou kartou je aj sedma – jej položením si nasledujúci hráč berie z kopy tri karty. Podobne ako eso aj sedmu možno prebiť a to buď sedmou alebo zeleným dolníkom. V prípade, že sedma je prebitá sedmou, nasledujúci hráč v poradí (po tých, ktorí položia sedmu), si z kôpky berie násobok počtu troch kariet za jednu sedmu. Aj v tomto prípade zelený dolník ruší účinok položených sediem.

Červená sedmička vracia do hry hráča, ktorý skončil hru v predchádzajúcom kole výhrou. V tom prípade si takýto vrátený hráč berie z kopy tri karty. Z kopy v strede stola si berie kartu každý hráč, ktorý nemá v danom kole čo položiť. Cieľom hry je čím skôr zbaviť sa všetkých kariet. V prípade dlhej partie hry sa môže použiť pravidlo, že ten, ktorý prehrá, bude mať v ďalšom kole o jednu kartu menej.

V konečnom dôsledku prehráva ten hráč, ktorý by aj po takejto úľave nakoniec nemal dostať žiadnu kartu. Hra je rýchla, jedno kolo netrvá viac ako 5 – 7 minút, celá partia od pol do trištvrte hodiny v závislosti od počtu hráčov.

Foto: sxc.hu

 

Sedma

 

Počet hráčov: 2 – 4 hráči

Odporučené karty: sedmové

Rozdávanie: každý hráč dostane 4 karty, ostatné sa položia rubovou (chrbtovou) stranou navrch

Postup: Najvyššie karty v tejto hre sú sedmy, ktoré prebijú každú inú kartu. Esá a desiatky majú každá hodnotu 10 bodov. Ak hrajú 3 hráči, z kopy sa odstránia dve nebodované karty, zväčša s hodnotou 8 a 9.  V prípade hry troch hráčov je červený kráľ v hodnote sedmy a zároveň v prípade odhalenia jeho majiteľa ho núti hrať samého proti ostatným dvom. Je preto potrebné vlastnenie červeného kráľa čím dlhšie tajiť. V prípade štyroch hráčov hrajú dvojice proti sebe, s tým, že oproti sediaci hráči, ktorí patria do jednej dvojice, sa nemôžu dohadovať o kartách. Farby kariet ani ich výška nemajú žiadny význam.

Hra sa začína položením prvej karty prvého hráča, karta môže mať hocijakú hodnotu. Protihráč, ktorý chce vyhrať kolo, musí položiť kartu rovnakej hodnoty, ako bola prvá v tomto kole. Kolo vyhráva ten, ktorý dal posledný kartu nominovanej hodnoty – v tom prípade si berie na kôpku k sebe všetky karty tohto kola otočené chrbtom navrch.. Pokiaľ protihráč kartu danej hodnoty nemá alebo ju nechce vyložiť, môže tam položiť hocijakú inú kartu. Pokiaľ nik nemá alebo nedá kartu príslušnej hodnoty, hra sa vráti k prvému hráčovi, ktorý si kartu otočí a nechá ju pred sebou, čím sa stáva jeho ziskom – ale nemôže s ňou už pokračovať v hre. V hre pokračuje ten hráč, ktorý vyhral predchádzajúce kolo.  Hráči si doberú z kôpky taký počet kariet, aby každý mal znovu 4 karty.

V prípade, že sa kôpka minie, si hráči vezmú toľko kariet, aby mali všetci rovnaký počet. Sedma má úlohu žolíka, čo znamená, že môže nahradiť kartu hocijakej hodnoty. Bodovanými kartami na konci sú len esá a desiatky, ostatné karty nemajú žiadnu bodovú hodnotu. Zvláštnu prémiu 10 bodov získava hráč, ktorý získal balík kariet v poslednom kole. Maximálne môže hráč získať 90 bodov, na konci bodovania si dvojica, ktorá hrala spolu, body sčíta. Ten hráč, ktorý prehral celú hru, mieša a rozdáva karty do ďalšej. Pokiaľ dvaja hráči po sebe vynesú kartu rovnakej hodnoty a tretí ju má tiež, je jeho povinnosťou ju tiež vyložiť – nesmie ju zatajiť.

foto: isifa

 

Kvarteto

 

Počet hráčov: ľubovoľný, minimálne dvaja, ideálne 4, maximálne 8 hráčov (v prípade kanastových kariet sa môže hrať väčší počet hráčov ako je 8)

Odporučené karty: každé kvarteto má svoje vlastné, sú tematicky dané, ale môže sa hrať aj so sedmovými alebo kanastovými (v tom prípade sa zbierajú rovnaké znaky)

Rozdávanie: každý hráč dostane na začiatok 4 karty, ostatné karty sa položia do stredu chrbtom navrch

Postup: Hra je o taktike s cieľom získať čo najviac kompletných štvoríc kariet podľa vlastného výberu a získaných kariet v prvom rozdávaní. Začínajúci hráč môže požiadať ľubovoľného hráča o konkrétnu kartu, o ktorú má záujem. V prípade, že kartu dopytovaný hráč má, je povinný mu ju odovzdať. Začínajúci hráč v tom prípade pokračuje v hre a môže dopytovať ďalších hráčov (po jednom) o ďalšiu kartu. Môže sa pýtať aj toho istého hráča opakovane po sebe.

Ako náhle však dostane negatívnu odpoveď (opytovaný hráč danú kartu nemá), berie si zo stredovej kopy kartu a v hre  v tom prípade pokračuje hráč, ktorý kartu nemal. Kompletnú zbierku štvorice kariet jednej skupiny si môže po získaní hráč odložiť bokom a nepokračuje s nimi v hre. Vyhráva ten hráč, ktorý po kompletnom spárovaní kariet všetkými hráčmi má najviac kompletných štvoríc kariet danej skupiny. Odovzdané karty nie je možné v nasledujúcom kole pýtať späť od hráča, ktorý ich získal.

Hra je zaujímavá aj pre menšie deti, kvartetá bývajú pekne motivačne ladené do rôznych oblastí (zvieratá, objavy, história, zemepis), čím podporujú aj edukáciu detí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár