Keď je voľnoSpoločenské hry

Ako dostať deti spred obrazovky , alebo Hra: Tik Tak Bum

 Mia Krivánková   29.11.2014   0

V dnešnej dobe informačných technológií nie je ničím výnimočným, že aj malé dieťa vie zapnúť tablet, stiahnuť si v ňom hru či pustiť obľúbenú rozprávku.

V roku 2012 prebehol na Slovensku prieskum medzi žiakmi piatych tried, z ktorého vyplynulo, že až 16,6 % detí najviac voľného času venuje televízii alebo počítaču. Ako teda dostať deti spred obrazovky? V prvom rade je najdôležitejšie nájsť si pre ne čas. Či ich zoberiete na výlet alebo si s nimi zahráte spoločenskú hru, je už potom na vás. Jedno je isté, spoločne strávené chvíle dajú deťom určite viac.

Vďaka spoločenskej hre Tik Tak Bum sa deti nielen zabavia, ale môžu si otestovať aj svoju verbálnu pohotovosť a spontánnosť. „Obsahuje 55 kariet, na ktorých sú umiestnené slabiky z oboch strán a hráči musia pomocou nich vytvoriť kombinácie slov. Použitie slabiky v slove určuje kocka. Podľa toho, aký symbol na kocke padne, hráč danú slabiku vysloví na začiatku, v strede alebo na konci slova,“ vysvetlila Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik.

Aby to však nebolo až také jednoduché, v rukách hráčom tiká bomba, ktorá má špeciálny časovač. Ten vybuchne zakaždým v inom časovom intervale v rozmedzí 10 až 60 sekúnd. Nikto teda netuší, ako dlho bude bomba tikať, kým vybuchne. Hráči hľadajú a vymýšľajú slová obsahujúce dané slabiky na kartičkách a pritom si prehadzujú tikajúcu bombu.

Hra existuje aj vo verzii Junior. Na kartách sa však nachádzajú obrázky rôznych miest a situácií (napr. v mori, hudobné nástroje, na pláži, ľudské telo) a nadpisy sú v piatich jazykoch – v českom, slovenskom, anglickom, nemeckom a francúzskom.

Hráči musia vysloviť vhodné slovo súvisiace s obrázkom a odovzdať tikajúcu bombu ďalej. Vyhráva ten, kto nazbiera najmenej kartičiek. Deti sa nielen zabavia, ale môžu si precvičiť aj cudzie slovíčka.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.