Keď je voľnoSpoločenské hry

Ako dostať deti spred obrazovky , alebo Hra: Tik Tak Bum

 Mia Krivánková   29.11.2014   0

V dnešnej dobe informačných technológií nie je ničím výnimočným, že aj malé dieťa vie zapnúť tablet, stiahnuť si v ňom hru či pustiť obľúbenú rozprávku.

V roku 2012 prebehol na Slovensku prieskum medzi žiakmi piatych tried, z ktorého vyplynulo, že až 16,6 % detí najviac voľného času venuje televízii alebo počítaču. Ako teda dostať deti spred obrazovky? V prvom rade je najdôležitejšie nájsť si pre ne čas. Či ich zoberiete na výlet alebo si s nimi zahráte spoločenskú hru, je už potom na vás. Jedno je isté, spoločne strávené chvíle dajú deťom určite viac.

Vďaka spoločenskej hre Tik Tak Bum sa deti nielen zabavia, ale môžu si otestovať aj svoju verbálnu pohotovosť a spontánnosť. „Obsahuje 55 kariet, na ktorých sú umiestnené slabiky z oboch strán a hráči musia pomocou nich vytvoriť kombinácie slov. Použitie slabiky v slove určuje kocka. Podľa toho, aký symbol na kocke padne, hráč danú slabiku vysloví na začiatku, v strede alebo na konci slova,“ vysvetlila Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik.

Aby to však nebolo až také jednoduché, v rukách hráčom tiká bomba, ktorá má špeciálny časovač. Ten vybuchne zakaždým v inom časovom intervale v rozmedzí 10 až 60 sekúnd. Nikto teda netuší, ako dlho bude bomba tikať, kým vybuchne. Hráči hľadajú a vymýšľajú slová obsahujúce dané slabiky na kartičkách a pritom si prehadzujú tikajúcu bombu.

Hra existuje aj vo verzii Junior. Na kartách sa však nachádzajú obrázky rôznych miest a situácií (napr. v mori, hudobné nástroje, na pláži, ľudské telo) a nadpisy sú v piatich jazykoch – v českom, slovenskom, anglickom, nemeckom a francúzskom.

Hráči musia vysloviť vhodné slovo súvisiace s obrázkom a odovzdať tikajúcu bombu ďalej. Vyhráva ten, kto nazbiera najmenej kartičiek. Deti sa nielen zabavia, ale môžu si precvičiť aj cudzie slovíčka.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...