Vlkolínec, Liptov (4)

Michaela Vargová 0

Vlkolínec je miestnou časťou okresného mesta Ružomberok. A predsa – v dedine akoby zastal čas. Vďaka tomu, že si doposiaľ vo veľkej miere zachovala svoj pôvodný ráz, bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dedinka je známa svojou pôvabnosťou a hojne navštevovaná našimi aj zahraničnými turistami. No pozor! Nie je to skanzen, ale stále živá obývaná obec.

Pri jej prehliadke treba rešpektovať súkromie domácich a nenazerať im až „do hrncov“, nevchádzať do ich dvorov či dokonca do ich obydlí. Aj bez toho sa tu dá vidieť veľa zaujímavého. 

 

Príroda a krajina

Vlkolínec (718 m n. m.) je od Ružomberka vzdialený asi 10 km smerom na Banskú Bystricu. Túto malebnú dedinu tvorí vlastne jedna vidlicovo rozvetvená ulica s usadlosťami po oboch stranách. Leží na úpätí vrchu Sidorovo (1099 m n. m.), v bočnom údolí Revúckej doliny v Národnom parku Veľká Fatra. Pod Sidorovom vyviera potok, ktorý tečie stredom celej dediny, kde je upravený do drevených žľabov.

Dedina akoby voľne prerastala do okolitej krajiny. Dvory sú dlhé, úzke, rovnako ako samotné domy. Ich drevené zruby sú natreté vápnom v jemných pastelových farbách, vysoké strmé strechy sú pokryté šindľom. Do ulice sa domy pozerajú dvoma malými okienkami z izby, vzadu za pitvorom a komorou sú postavené chlievy, maštale a stodoly. Cez dvory sa prechádza na políčka a lúky v chotári obce, na nich sú roztrúsené drevené senníky – štále.

Zaujímavosti

Azda najfotografovanejšou stavbou Vlkolínca je drevená zrubová zvonica. Tvorí hranicu medzi vyšným a nižným koncom dediny, zvon bolo teda dobre počuť na obe strany. Zvonár na ňom pravidelne ohlasoval čas rannej, obednej a večernej modlitby, zvonilo sa aj v prípade úmrtia alebo nejakej pohromy. V strede obce je tiež drevená rumpálová studňa, ktorá tu kedysi bola jediným zdrojom pitnej vody. 

Vo východnej časti dediny (v bočnej ulici) je murovaný barokovo-klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie. V deň tohto sviatku (2. júla) sa vo Vlkolínci koná odpust, ďalším veľkým sviatkom je 5. august (Panny Márie Snežnej) na pamiatku zastavenia morovej epidémie. Pri kostole je miestny cintorín so zachovanými kamennými a liatinovými krížmi. Poblíž je murovaná budova bývalej školy, ktorá dnes slúži ako galéria ľudového umenia.

Ak si chcete pozrieť, ako sa vo Vlkolínci žilo a bývalo kedysi, predsa sa do jedného takéhoto príbytku dostanete. Liptovské múzeum tu zriadilo expozíciu Roľnícky dom. Je zariadený tak, ako to bolo typické pre domácnosť bežnej roľníckej rodiny zo začiatku 20. storočia. Vzadu v humne je vystavené tradičné poľnohospodárske náradie.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Je viacero spôsobov, ako sa do Vlkolínca dostať. Môžete preto zvoliť ten, ktorý bude najviac vyhovovať schopnostiam vašej osádky.

Autobusy do Vlkolínca premávajú veľmi poriedko. Lepšie je preto odviezť sa do ružomberskej miestnej časti Biely Potok a odtiaľ do Vlkolínca kráčať pešo –  buď asi pol hodiny po žltej turistickej značke, alebo o niečo dlhšie po asfaltke. Cesta je príjemná, dajú sa na nej vidieť zaujímavé prírodné útvary (Droggerské skaly, Vlčia skala).

Cyklisti môžu využiť značené cyklotrasy s rôznou dĺžkou a rôznym stupňom obtiažnosti. 

Ak ste motorizovaní, môžete sa vyviezť priamo na parkovisko pod Vlkolíncom a poprechádzať sa po dedine a jej okolí.

foto: Hana Celušáková

Ubytovanie

Mnohé domy vo Vlkolínci sú prerobené na rekreačné bývanie, majitelia ich prenajímajú turistom ako chalupy a apartmány s plným vybavením.

Ako tu stráviť rodinný čas?

Určite nebudete ľutovať, ak si vyhradíte čas „len“ na prechádzku touto malebnou dedinou v lone krásnej prírody. Ak máte chuť vyšliapať si to o čosi vyššie, môžete.

Ak vás zláka Sidorovo, treba sa vybrať z dediny žltou trasou na Vlkolínske lúky a tam odbočiť na červenú, ktorá vedie na vrchol. Odtiaľ sa ponúkajú krásne výhľady na okolie a vidieť aj kopce Nízkych Tatier. Cesta hore trvá asi hodinu a miestami je dosť strmá. Pri viacdňovom pobyte si môžete naplánovať aj iné túry – na Malinô Brdo, Smrekovicu, Šiprúň.

foto: vlkolinec.sk

Vlkolínec žije v lete aj rôznymi folklórne ladenými akciami. V júli sa tu pravidelne zvykne konať podujatie Nedeľa vo Vlkolínci s ukážkami ľudovej tvorby a bohatým sprievodným programom.Tento rok to bude 27. júla.

Neskôr v septembri sa môžete prísť pozrieť na rekonštrukciu bojov SNP – 13. 9. 2014 a na poďakovanie za úrodu – 28. 9.

Počas letných mesiacov sa vo Vlkolínci konajú aj tvorivé dielne pre detičky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár