Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Týchto 5 miest určtie navštívte pri ceste na Gemer

 Klára Grafová   21.07.2017   0

Horný Gemer sa nachádza na juhovýchode Slovenska. Je to región prírodných a turistických zaujímavostí. Južná časť Horného Gemera tvorí Národný park Slovenský kras.

Shutterstock

 

Stredný Gemer - región významných historických udalostí a prírodných zaujímavostí leží na rozhraní stredného a východného Slovenska. Zo severu ho ohraničuje Muránska Planina.

Najväčším lákadlom sem prichádzajúcich návštevníkov je neobvyklé prírodné bohatstvo, pričom je Horný Gemer zároveň jedinou oblasťou na Slovensku, kde nájdete atraktívne prírodné pamiatky zaradené do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Horný Gemer

Je to kraj hôr a hustých lesov, ale aj dolín a horských lúk, pretkaný skalnými tiesňavami, jaskyňami a banskými rudnými žilami. Je to kraj hôr a hustých lesov, ale aj dolín a horských lúk, pretkaný skalnými tiesňavami, jaskyňami a banskými rudnými žilami.

Vedie cezeň Gotická cesta, turisticko – poznávacia trasa, ktorá predstavuje hrady, centrá starých miest a obcí, veľké katedrály aj dedinské kostoly, múzeá a galérie. Mnohé svojim významom presahujú rámec regiónu i Slovenska. 

Inšpirujte sa, čo všetko môžete na Gemeri vidieť.

Kaštieľ Betliar

Táto pozoruhodná stavba sa nachádza sedem kilometrov od baníckeho mesta Rožňava. Kaštieľ Betliar vznikol prerobením pôvodného sídla šľachtického rodu Bebekovcov, ktorí sa na území pod Volovskými vrchmi usadili v 15. storočí. Ak chcete s rodinou navštíviť miesto, ktoré sa podobná priestranstvám z rozprávok, kaštieľ Betliar je rozhodne tým pravým miestom.

Viac zaujímavostí o Betliari nájdete tu.

Muránska Planina

Opradený povesťami a baladami našich veľkých romantikov. Prespievaný v ľudových piesňach a prerozprávaný v rozprávkach našich predkov. Jeden z mnohých nádherných kútov našej malej krajiny. Divoká príroda, strmé bralá, úzke doliny a hlboké lesy. To je Muráň a Muránska planina.

Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského Rudohoria, v oblasti Spišsko – gemerského krasu. Je to výnimočná vápencová a dolomitová planina s krasovými útvarmi. 

Prečítajte si niečo o Muránskej planine.

Jaskyne Slovenského krasu

Národný park Slovenský kras je najjužnejšou súčasťou Slovenského Rudohoria. So svojou rozlohou 346 km² je toto územie vďaka vyvinutej krasovej stavbe, zaradené aj do siete biosférických rezervácií medzinárodného ochranárskeho programu UNESCO človek a príroda.

Medzi najnavštevovanejšie jaskyne na tomto území zaraďujeme predovšetkým jaskyne ako sú Domica, Gombasecká jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa.   

Nech sa páči, kliknite sem pre viac zaujímavostí o jaskyniach slovenského krasu.

Slovenský raj – raj pre turistov

Keď už budete na Gemeri, vybehnúť môžete aj do raja. V severnej časti Slovenského rudohoria, na juh od Hornádskej kotliny medzi Spišskou Novou Vsou, Hranovnicou a Dobšinou vystupuje pohorie, navonok nevýrazné, ktoré v dvadsiatych rokoch 20. dostalo názov Slovenský raj.

Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia s hlbokými roklinami, s vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií.

Ak sa vyberiete do raja, neváhajte si prečítať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
27.02.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.