Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Týchto 5 miest určtie navštívte pri ceste na Gemer

 Klára Grafová   21.07.2017   0

Horný Gemer sa nachádza na juhovýchode Slovenska. Je to región prírodných a turistických zaujímavostí. Južná časť Horného Gemera tvorí Národný park Slovenský kras.

Shutterstock

 

Stredný Gemer - región významných historických udalostí a prírodných zaujímavostí leží na rozhraní stredného a východného Slovenska. Zo severu ho ohraničuje Muránska Planina.

Najväčším lákadlom sem prichádzajúcich návštevníkov je neobvyklé prírodné bohatstvo, pričom je Horný Gemer zároveň jedinou oblasťou na Slovensku, kde nájdete atraktívne prírodné pamiatky zaradené do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Horný Gemer

Je to kraj hôr a hustých lesov, ale aj dolín a horských lúk, pretkaný skalnými tiesňavami, jaskyňami a banskými rudnými žilami. Je to kraj hôr a hustých lesov, ale aj dolín a horských lúk, pretkaný skalnými tiesňavami, jaskyňami a banskými rudnými žilami.

Vedie cezeň Gotická cesta, turisticko – poznávacia trasa, ktorá predstavuje hrady, centrá starých miest a obcí, veľké katedrály aj dedinské kostoly, múzeá a galérie. Mnohé svojim významom presahujú rámec regiónu i Slovenska. 

Inšpirujte sa, čo všetko môžete na Gemeri vidieť.

Kaštieľ Betliar

Táto pozoruhodná stavba sa nachádza sedem kilometrov od baníckeho mesta Rožňava. Kaštieľ Betliar vznikol prerobením pôvodného sídla šľachtického rodu Bebekovcov, ktorí sa na území pod Volovskými vrchmi usadili v 15. storočí. Ak chcete s rodinou navštíviť miesto, ktoré sa podobná priestranstvám z rozprávok, kaštieľ Betliar je rozhodne tým pravým miestom.

Viac zaujímavostí o Betliari nájdete tu.

Muránska Planina

Opradený povesťami a baladami našich veľkých romantikov. Prespievaný v ľudových piesňach a prerozprávaný v rozprávkach našich predkov. Jeden z mnohých nádherných kútov našej malej krajiny. Divoká príroda, strmé bralá, úzke doliny a hlboké lesy. To je Muráň a Muránska planina.

Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského Rudohoria, v oblasti Spišsko – gemerského krasu. Je to výnimočná vápencová a dolomitová planina s krasovými útvarmi. 

Prečítajte si niečo o Muránskej planine.

Jaskyne Slovenského krasu

Národný park Slovenský kras je najjužnejšou súčasťou Slovenského Rudohoria. So svojou rozlohou 346 km² je toto územie vďaka vyvinutej krasovej stavbe, zaradené aj do siete biosférických rezervácií medzinárodného ochranárskeho programu UNESCO človek a príroda.

Medzi najnavštevovanejšie jaskyne na tomto území zaraďujeme predovšetkým jaskyne ako sú Domica, Gombasecká jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa.   

Nech sa páči, kliknite sem pre viac zaujímavostí o jaskyniach slovenského krasu.

Slovenský raj – raj pre turistov

Keď už budete na Gemeri, vybehnúť môžete aj do raja. V severnej časti Slovenského rudohoria, na juh od Hornádskej kotliny medzi Spišskou Novou Vsou, Hranovnicou a Dobšinou vystupuje pohorie, navonok nevýrazné, ktoré v dvadsiatych rokoch 20. dostalo názov Slovenský raj.

Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia s hlbokými roklinami, s vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií.

Ak sa vyberiete do raja, neváhajte si prečítať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   1
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.