Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Spoznajte krásy bardejovskej prírody na náučnom chodníku Čierna mláka

 Marcela Beňová   15.05.2020   0

Že na východe nič nie je? Tak to ste ešte nenavštívili náučný chodník Čierna mláka, ktorý je súčasťou areálu Bardejovské kúpele.

 

Turisti aj rodiny s deťmi si môžu oddýchnuť v bardejovskej prírode a spoznávať jej zákutia.

Nielen kúpele, ale aj príroda

Hoci Bardejov si spájame predovšetkým s kúpeľmi a krásnou architektúrou, mesto dlhodobo pracuje aj na rozvíjaní vonkajších areálov.

Práve tie ocenia návštevníci počas karantény, keď je väčšina ostatných atrakcií dočasne uzavretá. K známym turistickým trasám ako areál kúpeľov či lesopark Dukla pribudla novinka.

Náučný chodník Čierna mláka - Bardejovské kúpele prešiel počas jesenných a zimných mesiacov rekonštrukciou. Jej súčasťou bolo dokončenie rozhľadne, ktorá láka turistov možnosťou pozrieť si z výšky okolité lesy a jednu z dominánt Bardejova - Hrad Zborov.

Ďalšou atrakciou, ktorá poteší nadšených bádateľov aj deti, sú netradičné vtáčie búdky, ktoré umožňujú pozorovanie ich obyvateľov vo svojom prirodzenom prostredí.

 

Na prechádzke objavia turisti aj 18 tematických zastávok, ktoré majú za úlohu informovať o mimoprodukčných funkciách lesa. Takýmto spôsobom môžu rodiča spojiť jarnú prechádzku či výlet s učením o živote v prírode.

Pre rodiny s deťmi aj zdatnejších turistov

Náučný chodník má 3 okruhy, aby si každý výletník mohol zvoliť prechádzku podľa svojich schopností.

Najjednoduchší je tamer dvojkilometrový Jedľový okruh. Trochu náročnejší je Bukový okruh, ktorý má 3,7 km a najnáročnejší okruh je Javorový, kde turisti prejdú takmer 4 kilometre krásnou prírodou.

Pre tých, ktorí pred prechádzkou dávajú prednosť turistike, je ideálna trasa z Bardejovských kúpeľov priamo na hrad Zborov. Cestou sa určite zastavte pri Slatinskom jazierku, ktoré je zaujímavé svojím špecifickým ekosystémom.

Najviac turisti ocenia zrekonštruované prostredie rozhľadne, kde si môžu oddýchnuť v príjemnom vynovenom prostredí. Okrem kamennej terasovitej vyhliadky tu objavíte Kaplnku svätého Huberta či zábavku pre deti - príšeru vystupujúcu zo Zimnej studne.

 

Na trasu sa nemusíte báť vyraziť ani s tými najmenšími, dá sa prejsť aj s kočíkom, a jej súčasťou sú aj lavičky, aby si výletnici mohli posedieť a relaxovať v prírode.

Neobjavený Bardejov

Mesto Bardejov patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku a jeho architektúru ocenila aj organizácia UNESCO, ktorá ho zaradila medzi svetové dedičstvo. Okrem historického Radničného námestia stojí za návštevu aj gotická Bazilika sv. Egídia či Drevený kostol sv. Františka v obci Hervartov, ktorý pochádza z 15. storočia.

Jednou z najkrajších pamiatok je zrúcanina Hradu Zborov, ktorá má za sebou bohatú minulosť, a ktorú si môžete v pozrieť práve z rozhľadne na náučnom chodníku Čierna Mláka.

Milovnicí histórie môžu navštíviť aj známu židovskú stavbu Stará synagóga, o ktorej obnovenie sa aktuálne usiluje projekt Bardejovské suburbium. Vďaka pravidelným výstavám sa mesto usiluje priblížiť návštevníkom históriu a osud židovskej komunity v Bardejove.

Rodiny s deťmi a nadšenci folklóru by nemali obísť Múzeum ľudovej architektúry. V skanzene objavíte zachovalé zrubové domčeky, drevené kostolíky a pripomienku rusínksej kultúry na našom území.

Najnavševovanejšou osobou v meste je určite cisárovná Sisi. Jej socha krášli areál Bardejovských kúpeľov a pripomína návštevu prvej dámy Rakúsko - Uhorska v roku 1895. Dodnes patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky Bardejova.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.