Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Spoznajte krásy bardejovskej prírody na náučnom chodníku Čierna mláka

 Marcela Beňová   15.05.2020   0

Že na východe nič nie je? Tak to ste ešte nenavštívili náučný chodník Čierna mláka, ktorý je súčasťou areálu Bardejovské kúpele.

 

Turisti aj rodiny s deťmi si môžu oddýchnuť v bardejovskej prírode a spoznávať jej zákutia.

Nielen kúpele, ale aj príroda

Hoci Bardejov si spájame predovšetkým s kúpeľmi a krásnou architektúrou, mesto dlhodobo pracuje aj na rozvíjaní vonkajších areálov.

Práve tie ocenia návštevníci počas karantény, keď je väčšina ostatných atrakcií dočasne uzavretá. K známym turistickým trasám ako areál kúpeľov či lesopark Dukla pribudla novinka.

Náučný chodník Čierna mláka - Bardejovské kúpele prešiel počas jesenných a zimných mesiacov rekonštrukciou. Jej súčasťou bolo dokončenie rozhľadne, ktorá láka turistov možnosťou pozrieť si z výšky okolité lesy a jednu z dominánt Bardejova - Hrad Zborov.

Ďalšou atrakciou, ktorá poteší nadšených bádateľov aj deti, sú netradičné vtáčie búdky, ktoré umožňujú pozorovanie ich obyvateľov vo svojom prirodzenom prostredí.

 

Na prechádzke objavia turisti aj 18 tematických zastávok, ktoré majú za úlohu informovať o mimoprodukčných funkciách lesa. Takýmto spôsobom môžu rodiča spojiť jarnú prechádzku či výlet s učením o živote v prírode.

Pre rodiny s deťmi aj zdatnejších turistov

Náučný chodník má 3 okruhy, aby si každý výletník mohol zvoliť prechádzku podľa svojich schopností.

Najjednoduchší je tamer dvojkilometrový Jedľový okruh. Trochu náročnejší je Bukový okruh, ktorý má 3,7 km a najnáročnejší okruh je Javorový, kde turisti prejdú takmer 4 kilometre krásnou prírodou.

Pre tých, ktorí pred prechádzkou dávajú prednosť turistike, je ideálna trasa z Bardejovských kúpeľov priamo na hrad Zborov. Cestou sa určite zastavte pri Slatinskom jazierku, ktoré je zaujímavé svojím špecifickým ekosystémom.

Najviac turisti ocenia zrekonštruované prostredie rozhľadne, kde si môžu oddýchnuť v príjemnom vynovenom prostredí. Okrem kamennej terasovitej vyhliadky tu objavíte Kaplnku svätého Huberta či zábavku pre deti - príšeru vystupujúcu zo Zimnej studne.

 

Na trasu sa nemusíte báť vyraziť ani s tými najmenšími, dá sa prejsť aj s kočíkom, a jej súčasťou sú aj lavičky, aby si výletnici mohli posedieť a relaxovať v prírode.

Neobjavený Bardejov

Mesto Bardejov patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku a jeho architektúru ocenila aj organizácia UNESCO, ktorá ho zaradila medzi svetové dedičstvo. Okrem historického Radničného námestia stojí za návštevu aj gotická Bazilika sv. Egídia či Drevený kostol sv. Františka v obci Hervartov, ktorý pochádza z 15. storočia.

Jednou z najkrajších pamiatok je zrúcanina Hradu Zborov, ktorá má za sebou bohatú minulosť, a ktorú si môžete v pozrieť práve z rozhľadne na náučnom chodníku Čierna Mláka.

Milovnicí histórie môžu navštíviť aj známu židovskú stavbu Stará synagóga, o ktorej obnovenie sa aktuálne usiluje projekt Bardejovské suburbium. Vďaka pravidelným výstavám sa mesto usiluje priblížiť návštevníkom históriu a osud židovskej komunity v Bardejove.

Rodiny s deťmi a nadšenci folklóru by nemali obísť Múzeum ľudovej architektúry. V skanzene objavíte zachovalé zrubové domčeky, drevené kostolíky a pripomienku rusínksej kultúry na našom území.

Najnavševovanejšou osobou v meste je určite cisárovná Sisi. Jej socha krášli areál Bardejovských kúpeľov a pripomína návštevu prvej dámy Rakúsko - Uhorska v roku 1895. Dodnes patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky Bardejova.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   1
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.