Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Spoznajte krásy bardejovskej prírody na náučnom chodníku Čierna mláka

 Marcela Beňová   15.05.2020   0

Že na východe nič nie je? Tak to ste ešte nenavštívili náučný chodník Čierna mláka, ktorý je súčasťou areálu Bardejovské kúpele.

 

Turisti aj rodiny s deťmi si môžu oddýchnuť v bardejovskej prírode a spoznávať jej zákutia.

Nielen kúpele, ale aj príroda

Hoci Bardejov si spájame predovšetkým s kúpeľmi a krásnou architektúrou, mesto dlhodobo pracuje aj na rozvíjaní vonkajších areálov.

Práve tie ocenia návštevníci počas karantény, keď je väčšina ostatných atrakcií dočasne uzavretá. K známym turistickým trasám ako areál kúpeľov či lesopark Dukla pribudla novinka.

Náučný chodník Čierna mláka - Bardejovské kúpele prešiel počas jesenných a zimných mesiacov rekonštrukciou. Jej súčasťou bolo dokončenie rozhľadne, ktorá láka turistov možnosťou pozrieť si z výšky okolité lesy a jednu z dominánt Bardejova - Hrad Zborov.

Ďalšou atrakciou, ktorá poteší nadšených bádateľov aj deti, sú netradičné vtáčie búdky, ktoré umožňujú pozorovanie ich obyvateľov vo svojom prirodzenom prostredí.

 

Na prechádzke objavia turisti aj 18 tematických zastávok, ktoré majú za úlohu informovať o mimoprodukčných funkciách lesa. Takýmto spôsobom môžu rodiča spojiť jarnú prechádzku či výlet s učením o živote v prírode.

Pre rodiny s deťmi aj zdatnejších turistov

Náučný chodník má 3 okruhy, aby si každý výletník mohol zvoliť prechádzku podľa svojich schopností.

Najjednoduchší je tamer dvojkilometrový Jedľový okruh. Trochu náročnejší je Bukový okruh, ktorý má 3,7 km a najnáročnejší okruh je Javorový, kde turisti prejdú takmer 4 kilometre krásnou prírodou.

Pre tých, ktorí pred prechádzkou dávajú prednosť turistike, je ideálna trasa z Bardejovských kúpeľov priamo na hrad Zborov. Cestou sa určite zastavte pri Slatinskom jazierku, ktoré je zaujímavé svojím špecifickým ekosystémom.

Najviac turisti ocenia zrekonštruované prostredie rozhľadne, kde si môžu oddýchnuť v príjemnom vynovenom prostredí. Okrem kamennej terasovitej vyhliadky tu objavíte Kaplnku svätého Huberta či zábavku pre deti - príšeru vystupujúcu zo Zimnej studne.

 

Na trasu sa nemusíte báť vyraziť ani s tými najmenšími, dá sa prejsť aj s kočíkom, a jej súčasťou sú aj lavičky, aby si výletnici mohli posedieť a relaxovať v prírode.

Neobjavený Bardejov

Mesto Bardejov patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku a jeho architektúru ocenila aj organizácia UNESCO, ktorá ho zaradila medzi svetové dedičstvo. Okrem historického Radničného námestia stojí za návštevu aj gotická Bazilika sv. Egídia či Drevený kostol sv. Františka v obci Hervartov, ktorý pochádza z 15. storočia.

Jednou z najkrajších pamiatok je zrúcanina Hradu Zborov, ktorá má za sebou bohatú minulosť, a ktorú si môžete v pozrieť práve z rozhľadne na náučnom chodníku Čierna Mláka.

Milovnicí histórie môžu navštíviť aj známu židovskú stavbu Stará synagóga, o ktorej obnovenie sa aktuálne usiluje projekt Bardejovské suburbium. Vďaka pravidelným výstavám sa mesto usiluje priblížiť návštevníkom históriu a osud židovskej komunity v Bardejove.

Rodiny s deťmi a nadšenci folklóru by nemali obísť Múzeum ľudovej architektúry. V skanzene objavíte zachovalé zrubové domčeky, drevené kostolíky a pripomienku rusínksej kultúry na našom území.

Najnavševovanejšou osobou v meste je určite cisárovná Sisi. Jej socha krášli areál Bardejovských kúpeľov a pripomína návštevu prvej dámy Rakúsko - Uhorska v roku 1895. Dodnes patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky Bardejova.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.