Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Slovenský raj s deťmi

 Zuzana Špačková   12.07.2021   1

Pre svoje výnimočné prírodné a estetické hodnoty bol Slovenský raj roku 1964 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a od roku 1988 je to národný park.

»»»»»» Prečítajte si aj: Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko.

Slovensky raj
Slovensky raj, Shutterstock

 

Kde nájdeme Slovenský raj

V severnej časti Slovenského rudohoria, na juh od Hornádskej kotliny medzi Spišskou Novou Vsou, Hranovnicou a Dobšinou vystupuje pohorie, navonok nevýrazné, ktoré v dvadsiatych rokoch 20. dostalo názov Slovenský raj.

Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia s hlbokými roklinami, s vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií.

Rokliny a vodopády Slovenského raja

Pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek Hornád a Hnilec, potoky Veľký Sokol, Suchá Belá, Biely potok rozkrájali na niekoľko väčších i menších plošín Glac a Geravy.

Menšie toky vytvorili za tisícročia pre Slovenský raj tak charakteristické rokliny Kyseľ, Piecky, Sokoliu dolinu, Zejmarskú roklinu. V roklinách a tiesňavách je množstvo vodopádov, od malých až po vysoké niekoľko desiatok metrov.

Medzi najznámejšie a najkrajšie patrí Závojový vodopád (75 m), Obrovský vodopád (60 m), Karolinyho vodopád (25 m), Kaplnkový vodopád (15 m), Okienkový vodopád (15 m), Veľký vodopád (12 m), či Misové vodopády (29).

Slovenský raj
Shutterstock

 

Jaskyne v Slovenskom raji

Bohato vyvinutý je tu aj podzemný kras a nachádza sa v ňom už 436 jaskýň. Známejšími jaskyňami verejnosti neprístupnými sú Stratenská jaskyňa, Čertova diera, Kešeľova diera, Medvedia jaskyňa, Ružová jaskyňa, Duffart, Kláštorská jaskyňa.

Zo 69 doteraz preskúmaných sú verejnosti prístupná len Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je otvorená od polovice mája do konca septembra, denne okrem pondelkov. Prístupných je 475 m s prevýšením 43 m a prehliadka trvá 40 minút.

Jaskyne v Slovenskom raji
Shutterstock

 

Kláštorisko. Srdce Slovenského raja

Turistické centrá v Slovenskom raji majú bohatú históriu. Ich vznik sa viaže na začiatky turizmu v tejto oblasti.

Sú rozmiestnené po obvode Slovenského raja až na jedno, Kláštorisko, ktoré leží uprostred a hovorí sa mu tiež „srdce Slovenského raja“. Z histórie je Kláštorisko známe ako Lapis refugii - Skala útočište.

V roku 1241 našli obyvatelia okolitých obcí v priestore Kláštoriska útočište pred Tatármi, pretože z troch strán chránené tiesňavami a hlbokými dolinami, bolo prakticky nedobytné.

Na mieste záchrany okolo roku 1305 vybudovali kláštor pre rehoľu kartuziánov. Dnes sú tu iba ruiny so zvyškami muriva, ktoré sa postupne rekonštruujú. Prvú turistickú útulovňu tu postavili roku 1923, v súčasnosti je tu vybudované turistické centrum s reštauráciou, chatami a penziónom.

Slovensky raj
Shutterstock

 

Čingov a Podlesok

Najstaršie a najväčšie turistické stredisko na severnom okraji Slovenského raja, v kotlinovitom rozšírení rieky Hornád, východisko náročnejších turistických značkovaných trás na severe sa volá Čingov. Na blízkej vyvýšenine Hradisko je významné archeologické nálezisko slovanského osídlenia.

Podlesok je významné celoročné turistické stredisko v západnej časti neďaleko obce Hrabušice, v údolí Veľkej Bielej vody pri ústi rokliny Suchá Belá. Je východiskom na všetky túry do centrálnej a severozápadnej časti Slovenského raja.

Slovenský raj
Shutterstock

 

Dedinky

V údolí rieky Hnilec, nad priehradou Palcmanská Maša, ktorá patrí k najchladnejším na Slovensku, ležia Dedinky. Obec vznikla roku 1933 spojením dvoch menších obcí - Štefanovce a Imrichovce.

Geravy

Nad Dedinkami je planina Geravy, odkiaľ vedú turistické chodníky po takmer do každej časti Slovenského raja. Sedačka na Dedinky-Geravy z roku 1970 je do odvolania mimo prevádzky kvôli technickým problémom.

Mlynky

Najvýznamnejším strediskom zimných športov v Slovenskom raji je obec Mlynky vytvorená z bývalých baníckych osád: Biele Vody, Havrania Dolina, Mlynky, Palcmanská Maša, Prostredný Hámor, Rakovec a Sykavka.

Vodné plochy - Blajzloch, Hansjakubova, Klauzy, Palcmanská Maša vytvárajú zaujímavý krajinársky prvok. Všetky sú umelo vytvorené za účelom vodných športov, rybolovu a rekreácie. V minulosti slúžili niektoré ako prostriedok na splavovanie dreva.

Slovensky raj
Shutterstock

 

Túry s deťmi v Slovenskom raji

Veku detí a ich schopnostiam treba prispôsobiť rôznu náročnosť a dĺžku turistických trás. Dajú sa naplánovať ľahšie aj ťažšie celodenné túry, prechádzky po asfaltkách tu však nenájdete.

Pre menšie deti rozhodne treba zobrať šatky alebo nosiče, aj keď pozor, celodenné nosenie detí nie je pre nich zrovna prospešné.

V národnom parku je zakázané pohybovať sa, stanovať a bivakovať mimo vyznačených turistických chodníkov a miest. Prechod roklinami je povolený jedine smerom nahor, t.j. proti smeru potoka.

»»»»» Prečítajte si aj: Akú dlhú túru zvládnu deti?

Nenáročné trasy v Slovenskom raji

Ak sa predsa len rozhodne ísť na túru s malými deťmi, vyberte sa do tiesňavy Malý Kyseľ. Vedie ňou modrý turistický chodník iba v smere proti toku potoka. Je to krásna nenáročná prechádzka, bez rebríkov. Odmenou sú dva krásne vodopády. A navyše nebýva tu tak veľa turistov ako na iných trasách.

Pre nenáročných turistov je vhodná prechádzka z Čingova na Tomášovský výhľad. Malé prevýšenie, prekrásny výhľad do Prielomu Hornádu a cestou späť na spišskú krajinu v Hornádskej kotline, skalné útvary, nenapodobiteľnú flóru a pohľad do roklín Slovenského raja i na Vysoké Tatry.

Nenáročný je aj náučný chodník po stopách baníctva v Dobšinej, ktorý približuje históriu na deviatich informačných tabulách. Trasa začína na Námestí baníkov a je vhodná pre menej náročných turistov a cykloturistov.

Geravy, zdroj: slovensky-raj.sk

 

Geravy, jazda na koňoch

Určite veľkou atrakciou (nielen) pre deti je jazda na koňoch. Ponúkajú sú viaceré možnosti - vyhliadkové jazdy kočom, vozenie detí a začiatočníkov, vychádzky do prírody aj viacdenné výlety s kempovaním v prírode pre pokročilých.

Koníkov nájdete pri horskom hotely Geravy, na Salaši Malý Majer asi 300 m od rekreačného strediska Podlesok, na Ranči pod Ostrou skalou v Stratenej, v dedinke Dobšinská ľadová jaskyňa u Martina Oravca.

Slovensky raj, turistika
Shutterstock

 

Netradičné výlety s deťmi

Pre lezenia chtivých je tu aj Lanový park Tarzania Ostrá skla. Nachádza sa 1,5 km od Dobšinskej ľadovej jaskyni. Je postavená z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou. Jej súčasťou je aj trasa pre najmenších Tarzančekov.

Úplne netradičný výlet, ktorý nadchne deti i dospelých je cesta člnkom a rikšou z Dediniek do Stratenej. Cestu môžete začať pri vlakovej stanici Dedinky, kde vás elektrický čln odvezie do chatovej osady Stratenská píla. Odtiaľ môžete ísť rikšou do Stratenej. Vrátiť sa môžete opäť rikšou a člnom, peši alebo vlakom.

Shutterstock

 

Výlety v okolí

V bezprostrednej blízkosti národného parku sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami – Spišská Nová Ves, Markušovce, Spišský Štvrtok, Hrabušice.

Z ubytovacích stredísk je možné robiť aj celodenné výlety do širšieho okolia, do Vysokých a Nízkych Tatier, na Pieniny, Spišský hrad či do Levoče.

 

Levoča

Levoča vznikla z dvoch pôvodných slovanských osád, ktoré spustošili Tatári roku 1241. Prvýkrát sa pomenovanie Levoče ako „Leucha“ vyskytuje v listine Belu IV. z roku 1249. Mesto sa postupne stalo najvýznamnejším mestom Spiša. Od roku 1271 bolo sídlom samosprávy 24 spišských miest.

Levoča patrí svojimi historickými stavebnými pamiatkami k najvýznamnejším mestám na Slovensku. Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené viac ako 50 meštianskymi domami. Medzi najzaujímavejšie patrí renesančný tzv. Thurzov dom zo 16. storočia.

Zo sakrálnych stavieb je cenný gotický minoritský kostol s kláštorom zo 14. storočia pri mestských hradbách, Kostol sv. Ducha a kláštor minoritov sa nachádza pri Košickej bráne a pochádza z roku 1747.

Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém zo 14. a 15. storočia s dĺžkou 2,5 km. Reštaurované sú viaceré bašty, veže, Košická a Menhardská brána.

Levoča
Levoča, Shutterstock

 

Radnica v Levoči

Architektonicky zaujímavá je radničná budova z 15. storočia, zvonica z rokov 1656 - 1661, či klietka hanby z roku 1600, ktorá je pred radnicou.

Pobyt v klietke mal byť pre previnilca potupou i príučkou a okoloidúcim dostatočnou výstrahou. Trest sa preto vykonával počas jarmokov.

Verejnej hanbe boli takýmto spôsobom údajne najčastejšie vystavené ženy, ktoré sa po zažatí lámp objavili v uličkách nočnej Levoče bez sprievodu muža.

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Najväčším skvostom Levoče je národná kultúrna pamiatka a druhý najväčší kostol na Slovensku Chrám sv. Jakuba. Postavený je pred rokom 1400 a nachádza sa v ňom mimoriadne cenný interiér, fresky, sochy i 11 krídlových oltárov.

Veľmi pozoruhodný je najmä hlavný oltár vysoký 18,6 m a široký 6 m (najvyšší drevený neskorogotický oltár na svete), pochádzajúci zo začiatku 16. storočia. Sochárska časť pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Ubytovanie v Slovenskom raji

Národný park ponúka bývanie v hoteloch, penziónoch, na privátoch, chatách, chalupách, kempoch a turistických ubytovniach.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Čo robiť pri stretnutí s medveďom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nika napísané 17.07.2021 22:46

Malý Kyseľ s deťmi? Odkiaľ a kam? Lebo to je celodenná túra, ak človek nie je ubytovaný na Kláštorisku a ak je, tak je to zas poldňová túra.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?