Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Orava. Tipy na výlety s deťmi

 Juraj Jánošík   19.07.2021   0

Oravský región patrí medzi vyhľadávané rodinné turistické strediská. Prichádzame sem za Oravskou priehradou, Oravským hradom, či do Zuberca, kde nás čaká Múzeum oravskej dediny.

Na svoje si tu príde naozaj každý, malý aj veľký, pokoj hľadajúca aj dobrodružná rodinka. Vitajte na Orave!

Orava
Shutterstock

 

Top destinácie na Orave

Oravská priehrada každoročne priláka tisícky turistov, či už domácich alebo zo zahraničia, ktorí sa najmä v lete tešia na relax a vodné vyčíňanie. V zimných mesiacoch je zas v obdobiach silných mrazov využívaná na rozvíjanie zimných športov a na prechádzky po zamrznutej vodnej ploche.

Neodmysliteľnou súčasťou Oravy je aj Múzeum oravskej dediny v Zuberci - Brestovej s unikátnou drevenou architektúrou a jeden z najkrajších slovenských hradov – Oravský hrad.

Príroda na Orave

Orava sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska v Žilinskom kraji.

Významným pohorím sú Oravské beskydy,  kde leží najvyšší vrch a zároveň aj najsevernejší bod  hraníc Slovenska s Poľskom – Babia hora (1725 m.n.m.).

Do oravského regiónu zasahuje aj Malá Fatra, Chočské vrchy ale aj  Západné Tatry – Roháče, ktoré sú lákadlom turistov i cyklistov.

Orava, Oravská priehrada
Shutterstock

 

Oravská priehrada

Vodná nádrž Oravská priehrada s rozlohou 35 km2, bola vybudovaná ako súčasť vodného diela Orava vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy.

Po napustení priehrady ostal nad hladinou po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikol Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia a Vtáčí ostrov.

Pri nízkej hladine vody sú ostrovy spojené úzkym prechodom. Priehrada so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku a leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva.

Turistika na Orave

Výlety po oravských cestičkách zvládnu aj menšie deti. Ak sa vyberiete do okolitých hôr, myslite na náročnosť turistickej trasy.

Pri výbere vodného športu s malými deťmi zvoľte radšej bicykel či polihovanie na nafukovačke.

»»» Prečítajte si aj: Akú dlhú túru zvládnu deti?

Orava, kam s deťmi na turu
Shutterstock

 

Oravská priehrada pre rodiny s deťmi

Pre aktívne rodiny s deťmi ponúka Oravská priehrada nesmierne množstvo vodných športov: vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie, windsurfing, jachting, vyhliadkové plavby loďou a iné.

Z iného súdka je zas napríklad možnosť rybolovu či hubárčenia. Ak máte deti väčšie, zvládnete určite aj turistiku do krásnej okolitej prírody.

Medzi najzaujímavejšie atrakcie  určite patrí plavba loďou na Slanický ostrov umenia, kde sa nachádza múzeum ľudovej plastiky a maľby.

Oravský hrad

S deťmi menšími, ale pokojnými si určite nenechajte ujsť jeden z najkrajších hradov na Slovensku, Oravský hrad. Týči sa na Oravskom hradnom brale nad neďalekou obcou Oravský podzámok.

Oravské múzeum či množstvo starodávnych príbehov zaujme malých aj veľkých poslucháčov a na svoje si prídu aj milovníci histórie.

Prehliadku Oravského hradu zvládnete aj s deťmi v predškolskom veku a keď ich pozornosť začne upadať, verte, že práve vtedy natrafíte pri obhliadke na niečo, čo ich zaujme.

Orava, Zuberec
Skanzen v Zuberci, zdroj: Slovakia.travel

 

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Ak sa chcete ocitnúť v inom storočí a spätí s prírodou, zájdite si s rodinou do skanzenu Múzea oravskej dediny v Zuberci, kde vám priblížia ľudovú architektúru a zariadenie s typickým chovom domácich zvierat a pestovaním plodín.

Oravská Lesná - železnička

Ak chcete po prehliadke potešiť svoje najmenšie ratolesti, vezmite ich na oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej, ktorá premáva približne každé dve hodiny zo stanice Tanečník.

Po zakúpení lístkov na vlak sa môžete usadiť do motorovej dreziny či panoramatických vozňov, ktoré ťahá motorová alebo parná lokomotíva.

Orava, Oravska Lesna
Shutterstock

 

Plavba plťou na rieke Orava

Ak sa chcete na záver výletu zrelaxovať a zosumarizovať, čo všetko ste na Orave videli, určite si nenechajte ujsť vyhliadkovú plavbu drevenou plťou po rieke Orava popod skalné bralo Oravského hradu.

Pri plavbe sa vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad a nádhernú oravskú prírodu. Vyhliadková plavba začína v obci Horná Lehota a končí v obci Oravský Podzámok, pričom trvá približne 1 hodinu, takže aj malí nezbedníci obsedia.

Orava, Slanicky ostrov
Slanický ostrov, zdroj: Slovakia.travel

 

Ubytovanie na Orave

O strechu nad hlavou na Orave nie je núdza. Na južnom a juhovýchodnom brehu priehrady, okolo hlavnej dopravnej komunikácie sa nachádzajú najvýznamnejšie letné strediská rekreácie a športu - Slanická Osada a Prístav.

Chaty, penzióny, hotely, reštaurácie i bufety v neďalekom Námestove či Tvrdošíne sú pripravené na každoročný prílev rodiniek nielen zo Slovenska, ale aj Poľska a Čiech.

Dobrodruhovia či mladí skauti, ktorí uprednostňujú spánok na čerstvom vzduchu, majú na výber autokemping Stará hora alebo Slanická Osada.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?