Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Nepokosené lúky a lesné jahody. Muránska planina sú nové Vysoké Tatry

 Marcela Beňová   19.07.2020   0

Akurát tu namiesto nemeckých turistov nájdete sysle a užijete si trochu nefalšovanej divočiny.

Marcela Beňová

 

Nezničená nohou turistu

Keďže nám korona stopla dovču v zahraničí, začali sme hľadať ubytovanie pre rodinku s dvomi škôlkarmi niekde na Slovensku. A hoci bolo všetko nakomplet vybookované, nám sa podarilo zohnať ubytovanie na pár nocí na Muránskej planine.

Toto miesto nás už nejaký čas lákalo. Hoci nie sme turisti roka a smerom do kopca nás predbiehajú aj mamičky s kočíkmi, na slogane “divoká príroda” a “nedotknutá krajina” niečo je.

Predstavovali sme si prechádzky v tráve po pás (čo tam po kliešťoch, že?), zbieranie lesných jahôd a to, že na potulke lesom uvidíme, čo ja viem, líšku alebo srnu. Medveďa radšej nie. Aj divočina má mať svoje hranice.

Chceli sme si užiť kúsok prírody, ktorý ešte nezdemolovala noha turistu a podnikateľa, vyberajúceho vstupné na každom metri štvorcovom.

Prečítajte si aj: V Banskej Štiavnici to žije láskou. Obnovili rodný dom Maríny

 

Ak to máte rovnako, Muránska planina je to pravé.

Lesné jahody aj dobré pivo

Ak ste typ, ktorý zháňa ubytko mesiac dopredu a potrpí si na kombináciu najvýhodnejšia cena/najlepšie služby, tak vám neporadím. Riadim sa skôr heslom vziať prvé, čo sa mi ako - tak pozdáva.

Tentokrát sme mali riadne šťastie, lebo sme našli veľmi útulné ubytovanie v apartmáne na Prednej Hore, kde bolo kopu miesta na kufre, naše deti a všetky donesené hračky.

Vybrali sme si ho ani nie tak pre super polohu - dostanete sa odtiaľ naozaj všade, ale predovšetkým preto, že sme tu našli aj wellness s bazénmi.

Keď ideme na dovču s deťmi, je to prvá a hlavná vec, ktorú riešite. Deti chcú vodu a voda patrí k letu - základná matematika spokojnej dovolenky.

Wellness na Prednej Hore je v tomto super, decká sa vybláznia a my sme s mužom dali na striedačku saunu. Predná Hora, to je inak miesto, ktoré je známe aj pre liečebňu.

Marcela Beňová

 

My sme sa tam boli prejsť, je to veľmi pekný a udržiavaný kaštieľ s parkom, kde sme si našli aj tie lesné jahody a kde sa dá super posedieť.

Inak sme si prechádzky veľmi neužili, lebo sme sa síce vybrali do hôr, ale so šatníkom ako do Chorvátska.

Teplo sa oblečte. Aj v lete

Zasa som raz balila srdcom, nie rozumom, takže sme mrzli v kraťasoch a tričkách s krátkym rukávom, ktoré sme ocenili až v predvečer nášho odchodu.

Na Muránskej planine je chladno, aj v lete si treba pribaliť mikiny, nohavice a teplé ponožky. Pekné šaty nechajte doma, aj tak ich nebudete mať kam nosiť. Naopak, zoberte si dobrú obuv.

Čo sa turistiky týka, tak pri väčších deťoch je Muráň a okolie neobmedzenou destináciou.

Aj prechádzka lesom vyzerá ako z Pána Prsteňov, nehovoriac o obrovských kopcoch a skalách. Na svoje si prídu aj cyklisti, hoci môj jediný šport bolo ťahanie detí za sebou.

Sysle musia byť

Hneď prvý deň sme sa vybrali pozrieť sysle. Tie sú na Muráni niečo ako pandy vo Viedenskej zoo. Kto nevidel, akoby tu nebol.

Za sysľami sme šli peši, pretože pred pár týždňami spôsobil dážď zosuv pôdy a jedna z ciest do Muráňa ostala neprejazdná. No nie neprechodná, a tak sme sa ňou vybrali.

Pre decká bolo vidieť rozbitú cestu ako apokalyptický zážitok, ja som bola vďačná, že nás neprepadli medvede a nevyhodili cestári.

Sysle sa nachádzajú na dvoch lúkach, kde majú v zemi vydolované svoje cestičky. Turistov je ako pri Eiffelovke, a najmä malé syslíčatá si to užívajú. Nechávajú sa fotiť, chodia si po piškóty a pózujú.

Moje deti dokonca vytiahli knihu, aby im čo - to prečítali, ale keď syslík zistil, že literatúra bude bez keksov, odišiel. Inak, sysľov sa nemá dotýkať, nezabúdajte na to.

Na Kráľovej holi

Priamo od sysľov sa po hlavnej ceste dostanete aj pešky do dedinky Muráň. Okrem zrúcaniny hradu, kde žila známa uhorská krásavica Mária Séčiová, sa určite zastavte v pekárničke, kde predávajú originál Muránske buchty.

Ale príďte s hotovosťou. Nenájdete tu bankomat (ako v mnohých ďalších dedinách) a platí sa poväčšine cash.

Ďalšia obec, ktorá sa nachádzala blízko nášho ubytka, je Telgárt. Milujú ho hlavne turisti - profesionáli, lebo zdolať Kráľovu Hoľu, to je taká turistická povinnosť.

Aj my sme to skúsili, a zlyhali. Došli sme asi do polovice cesty k Horskej chate pod Kráľovou hoľou, kde si za vysokohorskú prirážku dáte v neskutočne príjemnom prostredí nescu, pivo alebo cheescake.

Deťom to stačilo, po koláči bol cieľ splnený. Kráľovu Hoľu však môžete zdolať aj na bicykloch, pretože tu vedie vybudovaná asfaltka.

Marcela Beňová

 

Stretli sme aj pár rodín, ktoré si to hore ťahali s potomkami. Osobne si myslím, že cyklovýlet s malými, unavenými deťmi, ktoré viac ako po Holi túžia po bazéne, nie je práve terno. Podľa plaču si to mysleli aj tie deti. V každom prípade, možnosť tu je.

Chmarošský viadukt a prameň Hrona

Ak vás to neťahá do turistických topánok, ale dávate prednosť, čo ja viem, zaujímavostiam, tak dve tu určite nájdete.

Prvou je známy Chmarošský viadukt, ktorý bol postavený v 30. rokoch. Ak budete mať šťastie, a to sme mali, môžete ho zachytiť aj s vlakom, pretože táto trať je stále funkčná. Inak to funguje tak, že prídete, odfotíte sa, poobdivujete a idete preč.

My sme tu boli podvečer a pole bolo plné ľudí, ktorý skúšali spraviť ten najkrajší záber. Choďte až pod samotný viadukt, jeho masívne oblúky stojí za to vidieť aj zblízka.

Ak sa od mosta vyberiete po hlavnej ceste smerom preč z Telgártu, dorazíte k prameňu rieky Hron. Je to taká malá nenápadná studnička, ale pravý Horehrončan ju určite neobíde.

Z národného do národného

Muránska planina má polohu, ktorá umožní turistom, aby sa do hodinky dostali do Nízkych či Vysokých Tatier, alebo do Slovenského raja.

Sem sa určite oplatí skočiť pozrieť Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Deti síce predstierali, že ich zmohla nuda, a že jaskyňa je trápna, ale nakoniec to bolo fajn.

Prečítajte si aj: Salzburg je zimná rozprávka

 

Milión turistov z celého Slovenska znamenalo, že väčšinu prehliadky sme čakali, kým sa tí vpredu pohnú, a tí vzadu dobehnú.

Jaskyňa je krásna, hoci ak idete za stalagmitmi, budete trošku sklamaní.

Najzaujímavejší je ľadový tunel, ktorý pripomína ten z Doby ľadovej, a ktorý v horúcom lete isto oceníte. Naše deti viac ocenili možnosť vyskúšať si horolezcké nadanie na detskej atrakcie Tarzánia, ktoré sa nachádza cestou do jaskyne.

Zrazu ožili, zahodili otrávený výraz a zahrali sa na chvíľu na dobrodruhov. Detí tu bolo kopu a je to určitá forma odmeny za to, že si nadšená mama pozrela jaskyňu.

Muránska planina je super. Má v sebe čaro obyčajnosti: nepokosené lúky, halušky, za ktoré zaplatíte hotovosťou a všade samé rodinky s deťmi. Všetko je blízko a vládne tu pohoda. Aj líšku sme nakoniec stretli. Pozrela na nás a znudene pokrútila hlavou: ”No jasné, turisti.”

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
27.02.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.