Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Nepokosené lúky a lesné jahody. Muránska planina sú nové Vysoké Tatry

 Marcela Beňová   19.07.2020   0

Akurát tu namiesto nemeckých turistov nájdete sysle a užijete si trochu nefalšovanej divočiny.

Marcela Beňová

 

Nezničená nohou turistu

Keďže nám korona stopla dovču v zahraničí, začali sme hľadať ubytovanie pre rodinku s dvomi škôlkarmi niekde na Slovensku. A hoci bolo všetko nakomplet vybookované, nám sa podarilo zohnať ubytovanie na pár nocí na Muránskej planine.

Toto miesto nás už nejaký čas lákalo. Hoci nie sme turisti roka a smerom do kopca nás predbiehajú aj mamičky s kočíkmi, na slogane “divoká príroda” a “nedotknutá krajina” niečo je.

Predstavovali sme si prechádzky v tráve po pás (čo tam po kliešťoch, že?), zbieranie lesných jahôd a to, že na potulke lesom uvidíme, čo ja viem, líšku alebo srnu. Medveďa radšej nie. Aj divočina má mať svoje hranice.

Chceli sme si užiť kúsok prírody, ktorý ešte nezdemolovala noha turistu a podnikateľa, vyberajúceho vstupné na každom metri štvorcovom.

Prečítajte si aj: V Banskej Štiavnici to žije láskou. Obnovili rodný dom Maríny

 

Ak to máte rovnako, Muránska planina je to pravé.

Lesné jahody aj dobré pivo

Ak ste typ, ktorý zháňa ubytko mesiac dopredu a potrpí si na kombináciu najvýhodnejšia cena/najlepšie služby, tak vám neporadím. Riadim sa skôr heslom vziať prvé, čo sa mi ako - tak pozdáva.

Tentokrát sme mali riadne šťastie, lebo sme našli veľmi útulné ubytovanie v apartmáne na Prednej Hore, kde bolo kopu miesta na kufre, naše deti a všetky donesené hračky.

Vybrali sme si ho ani nie tak pre super polohu - dostanete sa odtiaľ naozaj všade, ale predovšetkým preto, že sme tu našli aj wellness s bazénmi.

Keď ideme na dovču s deťmi, je to prvá a hlavná vec, ktorú riešite. Deti chcú vodu a voda patrí k letu - základná matematika spokojnej dovolenky.

Wellness na Prednej Hore je v tomto super, decká sa vybláznia a my sme s mužom dali na striedačku saunu. Predná Hora, to je inak miesto, ktoré je známe aj pre liečebňu.

Marcela Beňová

 

My sme sa tam boli prejsť, je to veľmi pekný a udržiavaný kaštieľ s parkom, kde sme si našli aj tie lesné jahody a kde sa dá super posedieť.

Inak sme si prechádzky veľmi neužili, lebo sme sa síce vybrali do hôr, ale so šatníkom ako do Chorvátska.

Teplo sa oblečte. Aj v lete

Zasa som raz balila srdcom, nie rozumom, takže sme mrzli v kraťasoch a tričkách s krátkym rukávom, ktoré sme ocenili až v predvečer nášho odchodu.

Na Muránskej planine je chladno, aj v lete si treba pribaliť mikiny, nohavice a teplé ponožky. Pekné šaty nechajte doma, aj tak ich nebudete mať kam nosiť. Naopak, zoberte si dobrú obuv.

Čo sa turistiky týka, tak pri väčších deťoch je Muráň a okolie neobmedzenou destináciou.

Aj prechádzka lesom vyzerá ako z Pána Prsteňov, nehovoriac o obrovských kopcoch a skalách. Na svoje si prídu aj cyklisti, hoci môj jediný šport bolo ťahanie detí za sebou.

Sysle musia byť

Hneď prvý deň sme sa vybrali pozrieť sysle. Tie sú na Muráni niečo ako pandy vo Viedenskej zoo. Kto nevidel, akoby tu nebol.

Za sysľami sme šli peši, pretože pred pár týždňami spôsobil dážď zosuv pôdy a jedna z ciest do Muráňa ostala neprejazdná. No nie neprechodná, a tak sme sa ňou vybrali.

Pre decká bolo vidieť rozbitú cestu ako apokalyptický zážitok, ja som bola vďačná, že nás neprepadli medvede a nevyhodili cestári.

Sysle sa nachádzajú na dvoch lúkach, kde majú v zemi vydolované svoje cestičky. Turistov je ako pri Eiffelovke, a najmä malé syslíčatá si to užívajú. Nechávajú sa fotiť, chodia si po piškóty a pózujú.

Moje deti dokonca vytiahli knihu, aby im čo - to prečítali, ale keď syslík zistil, že literatúra bude bez keksov, odišiel. Inak, sysľov sa nemá dotýkať, nezabúdajte na to.

Na Kráľovej holi

Priamo od sysľov sa po hlavnej ceste dostanete aj pešky do dedinky Muráň. Okrem zrúcaniny hradu, kde žila známa uhorská krásavica Mária Séčiová, sa určite zastavte v pekárničke, kde predávajú originál Muránske buchty.

Ale príďte s hotovosťou. Nenájdete tu bankomat (ako v mnohých ďalších dedinách) a platí sa poväčšine cash.

Ďalšia obec, ktorá sa nachádzala blízko nášho ubytka, je Telgárt. Milujú ho hlavne turisti - profesionáli, lebo zdolať Kráľovu Hoľu, to je taká turistická povinnosť.

Aj my sme to skúsili, a zlyhali. Došli sme asi do polovice cesty k Horskej chate pod Kráľovou hoľou, kde si za vysokohorskú prirážku dáte v neskutočne príjemnom prostredí nescu, pivo alebo cheescake.

Deťom to stačilo, po koláči bol cieľ splnený. Kráľovu Hoľu však môžete zdolať aj na bicykloch, pretože tu vedie vybudovaná asfaltka.

Marcela Beňová

 

Stretli sme aj pár rodín, ktoré si to hore ťahali s potomkami. Osobne si myslím, že cyklovýlet s malými, unavenými deťmi, ktoré viac ako po Holi túžia po bazéne, nie je práve terno. Podľa plaču si to mysleli aj tie deti. V každom prípade, možnosť tu je.

Chmarošský viadukt a prameň Hrona

Ak vás to neťahá do turistických topánok, ale dávate prednosť, čo ja viem, zaujímavostiam, tak dve tu určite nájdete.

Prvou je známy Chmarošský viadukt, ktorý bol postavený v 30. rokoch. Ak budete mať šťastie, a to sme mali, môžete ho zachytiť aj s vlakom, pretože táto trať je stále funkčná. Inak to funguje tak, že prídete, odfotíte sa, poobdivujete a idete preč.

My sme tu boli podvečer a pole bolo plné ľudí, ktorý skúšali spraviť ten najkrajší záber. Choďte až pod samotný viadukt, jeho masívne oblúky stojí za to vidieť aj zblízka.

Ak sa od mosta vyberiete po hlavnej ceste smerom preč z Telgártu, dorazíte k prameňu rieky Hron. Je to taká malá nenápadná studnička, ale pravý Horehrončan ju určite neobíde.

Z národného do národného

Muránska planina má polohu, ktorá umožní turistom, aby sa do hodinky dostali do Nízkych či Vysokých Tatier, alebo do Slovenského raja.

Sem sa určite oplatí skočiť pozrieť Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Deti síce predstierali, že ich zmohla nuda, a že jaskyňa je trápna, ale nakoniec to bolo fajn.

Prečítajte si aj: Salzburg je zimná rozprávka

 

Milión turistov z celého Slovenska znamenalo, že väčšinu prehliadky sme čakali, kým sa tí vpredu pohnú, a tí vzadu dobehnú.

Jaskyňa je krásna, hoci ak idete za stalagmitmi, budete trošku sklamaní.

Najzaujímavejší je ľadový tunel, ktorý pripomína ten z Doby ľadovej, a ktorý v horúcom lete isto oceníte. Naše deti viac ocenili možnosť vyskúšať si horolezcké nadanie na detskej atrakcie Tarzánia, ktoré sa nachádza cestou do jaskyne.

Zrazu ožili, zahodili otrávený výraz a zahrali sa na chvíľu na dobrodruhov. Detí tu bolo kopu a je to určitá forma odmeny za to, že si nadšená mama pozrela jaskyňu.

Muránska planina je super. Má v sebe čaro obyčajnosti: nepokosené lúky, halušky, za ktoré zaplatíte hotovosťou a všade samé rodinky s deťmi. Všetko je blízko a vládne tu pohoda. Aj líšku sme nakoniec stretli. Pozrela na nás a znudene pokrútila hlavou: ”No jasné, turisti.”

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   1
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.