Najkrajšie ihriskové výlety

Slávka Boldocká 0

Pozrite si naše tipy na netradičné ihriská, kde sa deti môžu nielen zabaviť, ale kde herné prvky či zostavy majú aj pridanú hodnotu.

Popri hre ich prenesú do histórie, ozrejmia vedu či umenie a, samozrejme, naštartujú nielen ich fantáziu a logiku, ale keďže ide o inkluzívne ihriská, aj empatiu a nové kamarátstva.

Gotický hrad v Kolárove

Ak sa vaše ratolesti skôr hrávajú na princezné či rytierov, snívajú o dobývaní hradu alebo túlaní či skrývaní sa v jeho útrobách, potom máme pre vás iný tip. Zastavte sa v Kolárove, kde na ploche takmer 245 m2 vyrástol krásny monumentálny ihriskový hrad a je tiež voľne prístupný pre verejnosť.

foto: studio21

 

Ide o najnovší prírastok v ihriskovej rodine z projektu európskej cezhraničnej spolupráce Cultplay. Hradná pevnosť stvárňuje gotickú pamiatku z maďarského mesta Tata.

Tematický herný komplex má niekoľko poschodí, ktoré deti dokážu preskúmať či „dobyť“ aj zdolaním bezpečných lezeckých stien, rebríku s lanovým prepažením, lán, tyčí na šplhanie aj s kruhovými oporami a ďalších herných prvkov.

Späť sa môžu vrátiť, či skôr šmyknúť aj vďaka viacerým otvoreným šmykľavkám, prípadne veľkej tubusovej šmykľavke vedúcej z podkrovia jedného z dvoch hradných krídiel. V hlavnej časti je tiež veža, ktorá je najvyšším miestom hradu a jeho dominantou.

„Hrad ponúka vo svojich útrobách aj mimo neho množstvo ďalších doplnkových hier,“ spresňuje architekt Juraj Jurík. Keďže pôvodný hrad v Tate chránila aj vodná priekopa, nechýba ani tu. Zobrazená je vďaka gumenému liatemu povrchu.

„Nádvorie sme imitovali graficky do tvaru opevnenia, kde je verne vyznačená aj vodná priekopa,“ podotýka architekt. V samotnom vnútri hradu sú okrem preliezacích prvkov aj rôzne logické hry pre deti. Deti sa tu tiež môžu zahrať na obchod či strážiť okolie cez ďalekohľad.

Na „nádvorí“ zas pozornosť pritiahne hudobný audionetic. V okolí ihriskového hradu sa pre „pocestných“ a všetkých, čo si chcú oddýchnuť alebo sa upokojiť od hry, nachádza niekoľko lavičiek, ako aj ďalší potrebný mobiliár. Okolie je lemované tiež dostatkom stromov, ktoré vytvárajú v lete prirodzený tieň.

Hoci vekové odporúčanie pre herný hrad je v rozsahu 5 až 12 rokov a pre túto vekovú kategóriu je prispôsobená ergonómia hry, zahrať sa dokážu aj starší návštevníci.

Morský svet v Lučenci

Rozbúrené more, z ktorého znenazdajky vykukne morská príšera, opustený ostrov s majákom, či plachetnica v diaľke… Aj vaše deti sa radi hrajú na námorníkov?

Potom sa s nimi vyberte na krásne tematické ihrisko Strand v Lučenci venované práve vode. Kedysi tu bolo verejné kúpalisko, mestská pláž a park, ale mesto sa pri revitalizácii priestoru rozhodlo priniesť sem aj detský smiech.

foto: studio21

Herné prvky podporujú v deťoch okrem pohybu aj zvedavosť, fantáziu a socializáciu,“ hovorí autorizovaný architekt Študio-21 plus Juraj Jurík. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou, a to najmä v oblasti detských ihrísk, exteriérových športových prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách. Preliezky, šmýkačky či lezecké prvky sú na ihrisku napríklad šikovne ukryté aj v útrobách a na palube lode. Schodíkmi sa zas deti dostanú do majáku, odkiaľ majú výhľad na celé ihriskové „more“ aj súš a po skontrolovaní situácie sa šmýkačkou môžu bezpečne dostať na suchú zem. Pre budúcich kapitánov nechýba drevené kormidlo, ktoré je zároveň interaktívnym zvukovým herným prvkom. Dieťa ho vie uviesť do pohybu svojou fyzickou aktivitou – točením kormidla.

„Z kormidla začnú vychádzať rôzne zvuky mora, škriekanie čajok a rozhovory námorníkov,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Občas sa pokojné more rozbúri, to vtedy, keď sa z mora vynorí príšerka. Deti však na ňu môžu bezpečne liezť, posedieť si na nej, či podliezť ju. Ak by sa rozhodli pred ňou utiecť, môžu to urobiť nielen na lodiach a koráboch, ale aj podmorským tunelom. Bezpečný povrch tlmiaci pád je v troch farbách – v modrej na miestach, kde evokuje prúd vody, a v hnedej a zelenej, kde predstavuje súš. V areáli ihriska nechýba mestský mobiliár vrátane lavičiek. Príjemný čas tam vie stráviť celá rodina.

Vesmírne ihrisko v Bratislave

V areáli Spojenej škole Novohradskej – Gymnáziu Juraja Hronca a ZŠ Košická v Bratislave vyrástlo detské ihrisko priamo medzi hviezdami a planétami. Je súčasťou priestoru, ktorý je venovaný aj na športové aktivity, no zároveň, popoludní slúži deťom v školskom klube či vo voľnom čase aj verejnosti. Bezpečná dopadová plocha ihriska tak má tvar kruhu. Obloha je znázornená modrou farbou, cez ňu prechádzajú v rôznych šedých odtieňoch línie dráh pohybov vesmírnych telies a samotné vesmírne telesá sú už znázornené aj pomocou hracích prvkov.

foto: studio21

„Centrálny motív je slnko znázornené nielen žltým kruhom, ale aj priestorovým guľovitým lanovým herným prvkom,“ podotýka Juraj Jurík. Na dopadovom povrchu sa odrážajú aj ďalšie vesmírne útvary. Saturn s prstencom prezentuje kolotoč. Zem má piruetu s prvkami na udržanie rovnováhy, Merkúr má zas v sebe trampolínu zapustenú do gumeného povrchu v rovine s terénom, vďaka čomu ide o nielen atraktívny, ale aj bezpečný prvok. Svoje miesto má na ihrisku aj Mesiac či ďalšie telesá. V centre hviezdnej oblohy sú nenápadne zakomponované plejády, ktoré reprezentujú drobné žlté kruhy. Do vesmíru sa vnára galaxia elipsovitého tvaru, ktorá je tvorená elektronickou hrou.

„Tu bol prvý krát na Slovensku použitý unikátny trblietavý dopadový povrch, ktorý odráža slnečné lúče a láka ku hre už z diaľky,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Výber prvkov pasuje nielen k téme, ale rozvíja aj fyzické, senzomotorické, psychické a sociálne schopnosti detí, súťaživosť, no i spolupatričnosť a empatiu, fantáziu a logiku. Ihrisko zároveň prepája hernú a edukatívnu zónu so športovou.

Detská pustovňa v Šali

Ak ste s rodinou na výlete a máte cestu okolo Šale, oplatí sa spraviť si krátku prestávku a navštíviť areál zimného štadióna, kde vyrástol jedinečný architektonický kúsok pre deti, ale aj dospelých. Verejne prístupné tematické detské ihrisko je hodnovernou replikou monumentálneho kláštora Majk z maďarského mesta Oroszlány datovaného ešte do roku 1733. Deti sa aj vďaka interaktívnym herným prvkom dozvedia, že pustovne mníchov boli zakladané vždy na samote a vzhľadom na svoju rozľahlosť aj kláštor Majk tvorí akoby malú dedinu či osadu. Celý kaštieľ je tak v rámci detského parku tvorený z viacerých menších domčekov verne kopírujúcich realitu, a to aj farebne.

foto:studio21

„Nádvorie sme následne imitovali gumeným povrchom, kde sú farebne verne vyznačené aj cestičky pomedzi budovy, no zakomponované aj herné prvky pre deti. Napríklad v červených štvorcoch, ktoré predstavujú tiež pôvodné budovy, je zakomponovaná aj trampolína. Zvonica je zas pretransformovaná do veže s tubusovou šmykľavkou,“ spresňuje architekt Juraj Jurík. Celý priestor ihriska je aj tu inkluzívny. „Volili sme komponenty a výrobcov, ktorí ponúkajú tú najvyššiu kvalitu a bezpečnosť,“ dodáva. Herné prvky nemajú váhové obmedzenie, takže si s deťmi môžu zašantiť aj dospelí.

Prírodné ihrisko v Detve

Ak ste zástancom ihrísk v prírodnom duchu a máte radi krásu dreva, potom upriamime vašu pozornosť na unikátne ihrisko priamo pod Poľanou v Detve. „Vzhľadom na daný región sme sa rozhodli použiť moderné prvky, no zároveň priznať aj spätosť s tamojšou prírodou a regiónom,“ hovorí autorizovaný architekt Študio-21 plus Juraj Jurík.

foto: studio21

Popri základnom materiáli dreve tu však nechýbajú ani lanové herné prvky, šmýkačky, hojdačky či detský kolotoč, vďaka čomu si na svoje prídu deti rôznych vekových kategórií. Aby hra bola skutočne bezpečná, na ploche celého ihriska je použitý bezpečný povrch tlmiaci pád v príjemných farbách. Celá zóna je vsadená do živej zelene s dostatkom lavičiek a ďalšieho mobiliáru. Ihrisko je okrem toho delené na dve časti. Tá druhá je určená pre priaznivcov športu.

„Tam sme už zvolili modernejšie prvky, hoci v celkovej vizualizácii – farebnosťou aj umiestnením – takisto veľmi pekne dopĺňajú vzhľad a funkčnosť celého areálu,“ podotýka Juraj Jurík. Fitness aj workoutové prvky na cvičenie sú vybrané tak, aby si cvičenie na nich mohli užiť rôzne fyzicky zdatní športovci.

Ťažobná veža v Hurbanove

Vedia vaše deti, ako sa fára do bane a na čom sa uhlie vezie z podzemia? Ak máte cestu okolo Hurbanova, zastavte sa na tamojšom ihrisku na sídlisku Stred. Je voľne prístupné a deti sa hravou formou dozvedia nielen o tomto povolaní, ale virtuálne navštívia aj našich južných susedov. Ide o tematické ihrisko z európskeho projektu cezhraničnej spolupráce Cultplay, ktoré je replikou banského ťažobného objektu typického pre obec Kisbér v Maďarsku.

„Motívom ihriska bola banícka ťažobná veža,“ vysvetľuje architekt Juraj Jurík. Deti sa môžu viacerými spôsobmi vyštverať zdola až do veže, prípadne loziť v jej útrobách, alebo sa z nej spustiť  tubusovou šmykľavkou späť na zem. „Herná zostava ponúka viacero možností na lezenie, preliezanie, či štveranie, ako aj šmýkanie sa z nej,“ podotýka. Detskú fantáziu rozvíjajú aj doplnkové prvky imitujúce baníctvo. „Napríklad pružinová hojdačka je v tvare banského ťažobného vozíka, ktorý po koľajach schádzal do podzemia pre vyťaženú surovinu,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Tomu je prispôsobený aj dopadový povrch, vďaka ktorému si to deti môžu živo predstaviť. „V grafike dopadového gumeného povrchu boli vyobrazené schematické koľajnice a pražce vchádzajúce pod vežu a miznúce v podzemí,“ dodáva.

foto: studio21

Pod vežou je žltohnedá farebnosť povrchu vyťaženej horniny prechádzajúca do hnedého „fľaku vydupanej zeminy“ a okolo zelený povrch imitujúci trávu. „Ťažbu horniny symbolizujú aj gumené kopce v okolí ťažobnej veže,“ podotýka. Na ihrisku nechýba ani hudobný audionetic, kde deti stláčaním pedála vygenerujú dostatok elektriny na prehratie hudobnej nahrávky.

Ihriskové kráľovstvo v Kežmarku

Ak máte doma školáka a rád sa hrá na spidermana, odporúčame pri návšteve východu Slovenska zavítať aj na ihrisko v Kežmarku. Tamojšie multifunkčné ihrisko ponúka nielen tradičné herné prvky, ale aj športové a adrenalínové. Má predĺžený vlnitý tvar, vďaka čomu si svoje „zákutia“ nájdu všetky vekové kategórie – je tu detský raj v podobe preliezok, hojdačiek, kolotočov a šmýkačiek, pre odvážnejších a zdatnejších kráľovstvo lezeckých spevnených a lanových plôch, multifunkčné športové ihrisko, workoutový kútik a priestor lemuje oddychová zóna s moderným nadčasovým mobiliárom pre každého.

„Pre najmenších sme vybrali klasickú zostavu domčeka so šmýkačkou, minilezeckou pevnou a lanovou plochou, ktorou sa dá vyliezť do hornej vežičky, a nechýba ani lanový most,“ vysvetľuje architekt Juraj Jurík. Možností na hojdanie je tu hneď niekoľko, napríklad pružinové hojdačky, sieťová hojdačka alebo veľká šesťuholníková hojdačka, ktorá zaujme nezvyčajným riešením. Pre deti je tu aj kolotoč, ktorý si roztočia buď vlastnou silou, alebo im v tom pomôžu rodičia. Podporu senzomotorických schopností pomáha zvyšovať aj interaktívna guľa so zabudovanou hlasovou funkciou, na ktorej spustenie je tiež potrebná fyzická aktivita.

foto: studio21

Azda najväčšiu pozornosť púta obria modrá lanová zostava, ktorá má tvar korábu a ponúka nespočetné množstvo aktivít. Komu pohybu ešte nie je dosť, v druhej časti ihriska dostáva priestor šport. Jednak pre loptové hry a jednak už pre starších v zóne s workoutovými hernými prvkami a zostavou. Bezpečný povrch tlmiaci pád je v zelenom tóne, aby povrch plynulo nadväzoval na okolitú trávnatú plochu. Kombinácia s béžovou farbou vytvára „chodníky“ pomedzi herné prvky.

@ Iné nápady na výlety s deťmi po Slovensku? »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár