ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Na kúpalisko či k jazeru? Poradíme vám, kam sa s deťmi vybrať

 Miroslava Ingrová   10.07.2018   0

Teplé letné dni tento rok nastúpili o čosi skôr a nás to s detičkami ťahá k vode. V mnohých mestách na Slovensku máme dokonca možnosť vybrať si medzi kúpaliskom alebo prírodnou vodnou plochou. Kam teda vyraziť? Podaríme vám.

foto: Kupalisko Matador

 

Pobyt pri vode si užívajú veľkí i malí. Detičky vodu milujú, dokážu sa v nej poriadne vyblázniť a my dospelí máme aspoň chvíľu pre seba, môžeme si oddýchnuť a načerpať trošku vitamínu D.

Mnohé z nás majú tú výhodu, že si môžu vyberať medzi prírodným jazerom a kúpaliskom. Samozrejme, obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane je to pohodlie služieb a zázemia, bezpečnosť a zaručená kvalita vody, na druhej strane vo väčšine prípadov neplatená zábava v lone prírody, no len s minimom služieb a vybavenia. Čo teda zvažovať pri výbere víkendového miesta na kúpanie?

Čo je dôležité pre najmenšie detičky?

1.       Hygiena

Základom je hygienicky čistá voda so stálou kvalitou. Deti do 3 rokov radi spoznávajú svet prostredníctvom úst, preto je dobré zvážiť práve klasické kúpalisko s bazénmi. Väčšina bazénov má prietokovo filtrovanú vodu ošetrovanú dezinfekciou. Kúpaliská, tak ako napríklad túto sezónu letné Kúpalisko Matadorka, investujú do ich modernizácie. Vďaka tomu nehrozí, že si domov okrem príjemných spomienok zoberiete so sebou aj dávku vírusov či baktérií. Práve plytká, slniečkom prehriata stojatá voda jazera môže byť ich liahňou.

foto: Kúpalisko Matadorka

 

2.       Prístup do vody

Ak sa rozhodnete pre jazero, mali by ste myslieť na to, ako vyzerá dno a či máte do vody pohodlný prístup, keďže najmenšie deti sa rady hrajú sediac v plytkej vode. V prípade prírodných jazier je podložie často bahnité, niekedy s ostrými kamienkami či dokonca riasami. Problematické tiež je, ak je vstup do vody príliš úzky a hrajúce sa detičky pri brehu zavadzajú ostatným plavcov v prístupe do vody. Naopak, niektoré jazerá majú príliš prudký spád pri vstupe, takže najmenšie detičky sa vlastne nemajú kde kúpať.

 

3.       Tieň

Druhou najdôležitejšou vecou je možnosť schovať sa pred prudkým poludňajším slniečkom. Areál,  ktorý si vyberáte by mal mať dostatok stromov, v opačnom prípade si budete musieť k batožine pribaliť aj stan na pláž. Niektoré kúpaliská sú vybavené aj slnečníkmi, ležadlami či lavičkami, ktoré vám pomôžu skryť sa nielen pred slnkom ale aj hmyzom. Navyše, vďaka udržiavanému areálu kúpalísk s vyrovnaným povrchom si budete môcť deku či detský stan rozložiť kdekoľvek bez toho, aby vás pri ležaní tlačili korene, skaly či jamy.

 

4.       Zázemie

Ďalšou kapitolou je zázemie na starostlivosť o dieťatko. Hoci sa to môže zdať ako zanedbateľná maličkosť, je zopár vecí, ktoré nám rodičom dokážu výlet s deťmi výrazne spríjemniť. Vďaka dostupnému parkovaniu, ideálne zadarmo, to s vecami nebudete mať ďaleko. Toalety či sprchy vám zase pomôžu v prípade drobnej „nehody“.

Niektoré slovenské kúpaliská si navyše pripravili pre deti a ich rodičov viacero služieb, ktoré im pobyt uľahčia, ako napríklad možnosť ohrevu detskej stravy, detský stan s hračkami či miesto na dojčenie a prebaľovanie. S touto novinkou prišlo tento rok aj Kúpalisko Matadorka.

Ak sa vám nechce pripravovať menu na celý deň, vyberajte si miesto kúpania aj podľa počtu, prípadne rozmanitosti bufetov a stravovacích prevádzok v areáli či okolí. Klasikou je hot-dog, langoš, varená kukurica či vyprážaný rezeň, syr, nugetky a hranolky. Kids friendly kúpaliská vám už aj u nás ponúknu možnosť kúpiť detskú stravu pre batoľatá. Pri mnohých jazerách či na kúpaliskách už nájdete aj prevádzky, ktoré vám ponúknu miešané drinky, limonády, polievky, šaláty či čerstvo grilované mäsko.

foto: Kupalisko Matador

 

5.       Bezpečnosť

Deti sú mimoriadne živé a vo vode radi vystrájajú, stačí chvíľka nepozornosti a stať sa môže čokoľvek. Preto by prioritou pri vyberaní miesta na kúpanie mala byť ich bezpečnosť. Odporúčame vám hľadať si vodnú plochu s dozorom skúseného plavčíka. Veď ďalší pár pozorných očí sa môže hodiť. Túto službu ponúkajú iba niektoré prírodné jazerá, avšak všetky kúpaliská. Kúpalisko má navyše uzatvorený areál, takže nehrozí, že by sa deti niekam vybrali na vlastnú päsť.

 

6.       Zábava

Ak deti náhodou omrzí pobyt vo vode, nielen ony, ale určite aj vy oceníte rôzne iné atrakcie. Na jazerách poteší možnosť požičať si vodné bicykle. Väčšina kúpalísk však ponúka aj tobogan, ihriská na plážový volejbal či mini futbal, stolný tenis, minigolf. Tieto doplnkové služby sú navyše na niektorých kúpaliskách zadarmo, už v cene vstupného. Určite si preto nezabudnite pozrieť stránku kúpaliska predtým, než naň vyrazíte. Navyše, počas letnej sezóny mnohé kúpaliská robia akcie pre deti – súťaže, zaujímavé aktivity a o zábavu sa starajú animátori.

Na čo si dať pozor predtým, než vyrazíte na jazero?

Určite sa nezabudnite pozrieť na stránky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá pravidelne na svojich stránkach zverejňuje informácie o kvalite a bezpečnosti vody na kúpanie.

Hoci jazero vyzerá čisté, to ešte neznamená, že voda v ňom je zdravotne nezávadná. Naopak, voda, v ktorej nedovidíte na dno ešte nemusí byť nebezpečná. Až laboratórne testy, ktoré hygienici robia niekoľkokrát za sezónu, dokážu preukázať nezávadnosť vody.

shutterstock

Aby sme vám pomohli lepšie si vybrať, pripravili sme pre vás stručný prehľad výhod a nevýhod kúpalísk a jazier

 

 

Kúpalisko

Jazero

Výhody

 

 • kompletné služby – bufety, toalety, sprchy, prezliekareň
 • udržiavaný areál
 • príjemné rovinaté miesto na ležanie
 • garancia kvality a hygienickej nezávadnosti vody
 • na bezpečnosť dohliadajú plavčíci
 • pravidelné čistenie vody
 • žiadne riasy ani ryby vo vode
 • slnečníky, ležadlá, lavičky, tobogan a iné atrakcie pre deti
 • čisté dno bez skaliek
 •  vyhrievanie vody

 

 

 • Voda nie je chlórovaná
 • Neplatí sa vstupné (zväčša)
 • Nemá otváracie hodiny
 • Zväčša členitý terén, takže pôsobí dojmom, že tam nie je toľko ľudí
 • Vodné bicykle, šnorchlovanie, paddle boarding, oddych na nafukovačke
 • Väčšia vodná plocha, viac miesta na plávanie
 • Príroda

 

Nevýhody

 

 • Väčší ruch/živšie prostredie
 • Viac ľudí na menšej ploche

 

 

 • Rybári, kúpajúce sa psíky
 • žiadny zodpovedný prevádzkovateľ, nikto sa o to nestará
 • Zväčša chýbajú toalety alebo sú len prenosné chemické
 • Mútna voda (bahno, piesok)

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   0
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
Materské
14.09.2018   18
Čo je materské? Mám nárok na materské? Ako sa mi vypočíta materské? Môžem poberať materské a popri tom pracovať? Podnikám, musím prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské? Môže poberať materské aj muž? Ako dlho budem poberať materské? Má slobodná matka nárok na dlhšiu materskú?
babetko
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   0
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
Cvikla v detskom jedálničku
20.09.2018   0
Jeseň skrátka patrí cvikle a my vám prinášame niekoľko nápadov, ako ju pridať aj do detského jedálnička tak, aby si na nej pochutili aj naši najmenší.
7 mýtov o umelom mlieku
19.09.2018   0
Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia. Mýtus alebo pravda?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
9 druhov soplíka - podľa farby
10.09.2018   0
Čo znamená zafarbenie hlienu – soplíka? Pirehladný, zelený, žltý, ružový, spenený, šedý, biely, s krvou,...
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.