ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Na kúpalisko či k jazeru? Poradíme vám, kam sa s deťmi vybrať

 Miroslava Ingrová   10.07.2018   0

Teplé letné dni tento rok nastúpili o čosi skôr a nás to s detičkami ťahá k vode. V mnohých mestách na Slovensku máme dokonca možnosť vybrať si medzi kúpaliskom alebo prírodnou vodnou plochou. Kam teda vyraziť? Podaríme vám.

foto: Kupalisko Matador

 

Pobyt pri vode si užívajú veľkí i malí. Detičky vodu milujú, dokážu sa v nej poriadne vyblázniť a my dospelí máme aspoň chvíľu pre seba, môžeme si oddýchnuť a načerpať trošku vitamínu D.

Mnohé z nás majú tú výhodu, že si môžu vyberať medzi prírodným jazerom a kúpaliskom. Samozrejme, obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane je to pohodlie služieb a zázemia, bezpečnosť a zaručená kvalita vody, na druhej strane vo väčšine prípadov neplatená zábava v lone prírody, no len s minimom služieb a vybavenia. Čo teda zvažovať pri výbere víkendového miesta na kúpanie?

Čo je dôležité pre najmenšie detičky?

1.       Hygiena

Základom je hygienicky čistá voda so stálou kvalitou. Deti do 3 rokov radi spoznávajú svet prostredníctvom úst, preto je dobré zvážiť práve klasické kúpalisko s bazénmi. Väčšina bazénov má prietokovo filtrovanú vodu ošetrovanú dezinfekciou. Kúpaliská, tak ako napríklad túto sezónu letné Kúpalisko Matadorka, investujú do ich modernizácie. Vďaka tomu nehrozí, že si domov okrem príjemných spomienok zoberiete so sebou aj dávku vírusov či baktérií. Práve plytká, slniečkom prehriata stojatá voda jazera môže byť ich liahňou.

foto: Kúpalisko Matadorka

 

2.       Prístup do vody

Ak sa rozhodnete pre jazero, mali by ste myslieť na to, ako vyzerá dno a či máte do vody pohodlný prístup, keďže najmenšie deti sa rady hrajú sediac v plytkej vode. V prípade prírodných jazier je podložie často bahnité, niekedy s ostrými kamienkami či dokonca riasami. Problematické tiež je, ak je vstup do vody príliš úzky a hrajúce sa detičky pri brehu zavadzajú ostatným plavcov v prístupe do vody. Naopak, niektoré jazerá majú príliš prudký spád pri vstupe, takže najmenšie detičky sa vlastne nemajú kde kúpať.

 

3.       Tieň

Druhou najdôležitejšou vecou je možnosť schovať sa pred prudkým poludňajším slniečkom. Areál,  ktorý si vyberáte by mal mať dostatok stromov, v opačnom prípade si budete musieť k batožine pribaliť aj stan na pláž. Niektoré kúpaliská sú vybavené aj slnečníkmi, ležadlami či lavičkami, ktoré vám pomôžu skryť sa nielen pred slnkom ale aj hmyzom. Navyše, vďaka udržiavanému areálu kúpalísk s vyrovnaným povrchom si budete môcť deku či detský stan rozložiť kdekoľvek bez toho, aby vás pri ležaní tlačili korene, skaly či jamy.

 

4.       Zázemie

Ďalšou kapitolou je zázemie na starostlivosť o dieťatko. Hoci sa to môže zdať ako zanedbateľná maličkosť, je zopár vecí, ktoré nám rodičom dokážu výlet s deťmi výrazne spríjemniť. Vďaka dostupnému parkovaniu, ideálne zadarmo, to s vecami nebudete mať ďaleko. Toalety či sprchy vám zase pomôžu v prípade drobnej „nehody“.

Niektoré slovenské kúpaliská si navyše pripravili pre deti a ich rodičov viacero služieb, ktoré im pobyt uľahčia, ako napríklad možnosť ohrevu detskej stravy, detský stan s hračkami či miesto na dojčenie a prebaľovanie. S touto novinkou prišlo tento rok aj Kúpalisko Matadorka.

Ak sa vám nechce pripravovať menu na celý deň, vyberajte si miesto kúpania aj podľa počtu, prípadne rozmanitosti bufetov a stravovacích prevádzok v areáli či okolí. Klasikou je hot-dog, langoš, varená kukurica či vyprážaný rezeň, syr, nugetky a hranolky. Kids friendly kúpaliská vám už aj u nás ponúknu možnosť kúpiť detskú stravu pre batoľatá. Pri mnohých jazerách či na kúpaliskách už nájdete aj prevádzky, ktoré vám ponúknu miešané drinky, limonády, polievky, šaláty či čerstvo grilované mäsko.

foto: Kupalisko Matador

 

5.       Bezpečnosť

Deti sú mimoriadne živé a vo vode radi vystrájajú, stačí chvíľka nepozornosti a stať sa môže čokoľvek. Preto by prioritou pri vyberaní miesta na kúpanie mala byť ich bezpečnosť. Odporúčame vám hľadať si vodnú plochu s dozorom skúseného plavčíka. Veď ďalší pár pozorných očí sa môže hodiť. Túto službu ponúkajú iba niektoré prírodné jazerá, avšak všetky kúpaliská. Kúpalisko má navyše uzatvorený areál, takže nehrozí, že by sa deti niekam vybrali na vlastnú päsť.

 

6.       Zábava

Ak deti náhodou omrzí pobyt vo vode, nielen ony, ale určite aj vy oceníte rôzne iné atrakcie. Na jazerách poteší možnosť požičať si vodné bicykle. Väčšina kúpalísk však ponúka aj tobogan, ihriská na plážový volejbal či mini futbal, stolný tenis, minigolf. Tieto doplnkové služby sú navyše na niektorých kúpaliskách zadarmo, už v cene vstupného. Určite si preto nezabudnite pozrieť stránku kúpaliska predtým, než naň vyrazíte. Navyše, počas letnej sezóny mnohé kúpaliská robia akcie pre deti – súťaže, zaujímavé aktivity a o zábavu sa starajú animátori.

Na čo si dať pozor predtým, než vyrazíte na jazero?

Určite sa nezabudnite pozrieť na stránky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá pravidelne na svojich stránkach zverejňuje informácie o kvalite a bezpečnosti vody na kúpanie.

Hoci jazero vyzerá čisté, to ešte neznamená, že voda v ňom je zdravotne nezávadná. Naopak, voda, v ktorej nedovidíte na dno ešte nemusí byť nebezpečná. Až laboratórne testy, ktoré hygienici robia niekoľkokrát za sezónu, dokážu preukázať nezávadnosť vody.

shutterstock

Aby sme vám pomohli lepšie si vybrať, pripravili sme pre vás stručný prehľad výhod a nevýhod kúpalísk a jazier

 

 

Kúpalisko

Jazero

Výhody

 

 • kompletné služby – bufety, toalety, sprchy, prezliekareň
 • udržiavaný areál
 • príjemné rovinaté miesto na ležanie
 • garancia kvality a hygienickej nezávadnosti vody
 • na bezpečnosť dohliadajú plavčíci
 • pravidelné čistenie vody
 • žiadne riasy ani ryby vo vode
 • slnečníky, ležadlá, lavičky, tobogan a iné atrakcie pre deti
 • čisté dno bez skaliek
 •  vyhrievanie vody

 

 

 • Voda nie je chlórovaná
 • Neplatí sa vstupné (zväčša)
 • Nemá otváracie hodiny
 • Zväčša členitý terén, takže pôsobí dojmom, že tam nie je toľko ľudí
 • Vodné bicykle, šnorchlovanie, paddle boarding, oddych na nafukovačke
 • Väčšia vodná plocha, viac miesta na plávanie
 • Príroda

 

Nevýhody

 

 • Väčší ruch/živšie prostredie
 • Viac ľudí na menšej ploche

 

 

 • Rybári, kúpajúce sa psíky
 • žiadny zodpovedný prevádzkovateľ, nikto sa o to nestará
 • Zväčša chýbajú toalety alebo sú len prenosné chemické
 • Mútna voda (bahno, piesok)

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.