Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Liptov - Jánska dolina: tipy na výlety s deťmi

 Mária Kopčíková   29.07.2021   0

Jánska dolina začína v známej obci Liptovský Ján. Je skvelým východiskom pre pešiu turistiku, ale aj pre výlety do blízkeho okolia.

Liptov blízke Nízke Tatry na jednej strane, Týčiaci sa Kriváň na druhej strane. To si nemôžete nechať ujsť!

Janska dolina, Liptovsky Jan
Shutterstock

 

Ako stráviť rodinný čas v Jánskej doline

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier - Čertovica, Ďumbier - Chopok) ale aj športové a rekreačné aktivity – v zime, či v lete.

Do lokality si určite so sebou vezmite bicykle, či v zime lyže a inú „snehovú“ výbavu. V každom ročnom období môžete navštíviť blízky aquapark, ak by sa vám málili pramene a kúpalisko priamo v obci Liptovský Ján.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

V podstate deti akéhokoľvek veku. Ako prechádzky, tak kúpanie, či turistiku. S menšími deťmi v nosičoch, kočiaroch. S väčšími na pešo či na bicykloch. Terén je prispôsobený a v samotnom Jáne a okolí veľmi mierny.

Janska dolina, potok
Štiavnica v Jánskej doline. Shutterstock

 

Príroda v Jánskej doline

Osemnásť kilometrov dlhá Jánska dolina sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier a patrí k jej najkrajším dolinám.

Dolina začína v obci, na konci obce pokračuje asfaltovou cestou a po skončení asfaltového povrchu prechádza do horskej cesty a lesných turistických chodníkov až na Ďumbier (najvyšší vrch tohto pohoria, 2043 m.n.m.).

Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, a vďaka ktorému tu nájdete mnoho krasových priepastí a jaskýň.

Jaskyne tu nie sú také známe ako v Demänovskej doline a ich návšteva je možná len v sprievode členov Slovenskej speleologickej spoločnosti.

K najvýznamnejším a najväčším jaskyniam v Jánskej doline patria Stanišovské jaskyne. Veľká, Malá a Nová Stanišovská jaskyňa. Hoci topograficky ide o samostatné jaskyne, geneticky tvoria jeden celok.

Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvety, napr. skalnica horská, plesnivec alpínsky, či papraď a horec.

V lesoch si na svoje prídu tiež hubári a tiež lesná zver, ktorej je tu nemálo - medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica či svišť.

Vo vzduchu zase môžete vidieť jastriť orla, jastraba, kaňu, sokoly či výra. Nezľaknite sa, ak stretnete užovku či vretenicu.

Liptovsky Jan Kupelne mesto
Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

 

Zaujímavosti o Liptovskom Jáne

V roku 1960 bol Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu a v roku 1992 za kúpeľné miesto.

Obec je známy od roku 1263 pod názvom Vesveres. Nad obcou na vrchu Poludnica, bol postavený drevený hrad, v ktorom sídlili Bogomírovci - zakladatelia obce. Bol to jediný nekráľovský hrad na Liptove - toto miesto sa dodnes nazýva Hrádkom.

V histórii mal Liptovský Ján zvláštne postavenie. Bol zemianskou obcou s rozľahlými pozemkami, čo sa odrazilo na výstavbe obce s veľkým množstvom zachovaných kaštieľov. Tie boli pôvodne umiestnené vo veľkých záhradách.

V posledných 70-tich rokoch sa pomedzi tieto kaštiele vsúvajú iné domy a zmenila sa parcelácia záhrad. To však nezmenilo charakter zemianskej zástavby.

Dedina Liptovský Ján
Shutterstock

 

Spisovatelia v Liptovskom Jáne

V Liptovskom Jáne žili a pôsobili aj niektoré známe osobnosti, najmä štúrovci Ján Klimo a Ján Kalinčiak. Ten chodil do ľudovej cirkevnej školy, kde vyučoval Janko Chalupka.

Kalinčiak tu žil do r.1834. K obci sa viaže i dej jeho známeho diela "Reštavrácia", v ktorom opisuje boj rodiny Szentiványiovcov s Kyseľovcami o stoličné úrady.

Liptovský Ján sa stal pôsobiskom i pre Fraňa Kráľa, ktorý obec pravidelne navštevoval každé prázdniny, žil u svojho brata. Tu napísal v r.1933 svoj román Cesta zarúbaná. F. Kráľ ako vedúci predstaviteľ školstva sa pričinil o vybudovanie základnej školy v obci.

Termálne pramene v Liptovskom Jáne

Obec je jedinečná aj termálnymi prameňmi, známymi od 14. storočia. Ich účinok bol objavený náhodne. Miestne ženy v týchto prameňoch močili konope a pochvaľovali si blahodárne účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a spolu s bolesťami kĺbov zmizla aj reuma.

Dodnes sa liečivá voda využíva na liečenie reumy, kožných chorôb, pohybového aparátu a ženských chorôb a tiež ju radi pijú, lebo po nej dobre trávi. 

Svätojánske kúpele
Shutterstock

 

Svätojánske kúpele

V roku 1927 boli vybudované Svätojánske kúpele a rekreovať a liečiť sa sem chodili ľudia zďaleka. Miestni ľudia odpradávna delia pramene na teplé - teplica a studené - medokýš.

Kaďa

Zaujímavou je Kaďa – ktorú po pobyte v Jáne pozná asi každý. Na malej rovinke sa tu nachádza prírodný termálny výver, upravený ľuďmi do podoby malého perličkového bazénika.  

Perličky sú prírodné a vyvierajú priamo z hlbín Zeme. Vysoko mineralizovaná voda tak ponúka príjemné posedenie, ktoré je mimochodom bezplatné.

Lyžovanie v Liptovskom Jáne

V zime si v Jáne môžete výborne zalyžovať v lyžiarskom stredisku a potom využiť na zregenerovanie liečivú silu miestnych termálnych prameňov. V celom okolí sa nachádza tiež množstvo bežkárskych dráh.

Jaskyne v Jánskej doline

Jánska dolina je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Jedinou sprístupnenou je Malá Stanišovská jaskyňa, a to v dĺžke 450m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.

Stanišovská jaskyňa, zdroj: H. Celušáková

 

Stanišovská jaskyňa

Nachádza sa v ústí bočnej dolinky Stanišová. Je to jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove, otvorená každý deň.

Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami - jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda vymodelovala do neopísateľných tvarov.

Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv do nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu. Prístup k jaskyni na pešo je od Hotelov Plus, Ďumbier, Máj, Bystrina, cca  20 - 30 min.

Podzemie pod vežami, zdroj: H. Celušáková

 

Podzemie pod vežami

Pri návšteve Liptovského Jána určite zavítajte aj do Podzemia pod vežami. Nájdete tam expozíciu života mince. So sprievodcami – zanietencami - prežijete príbeh života mince - jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach.

Každá prehliadka sa začína vyrazením zberateľskej pamätnej mince. Potom zostúpite do útrob zeme zo zlatonosnou rudou, spoznáte ťažký život baníkov, ale tiež neľahký život ich manželiek a detí, na vlastné oči uvidíte dotyk kovu s ohňom a vodou v kováčskej vyhni.

Vlastnoručne si vyskúšate, ako ťažko pracovali naši predkovia, no a na záver prehliadky sa možno práve vy stanete hrdým majiteľom jedinečnej zberateľskej mince, ktorá má dokonca aj „rodný list“. Počas každej prehliadky vznikne iba jedna jediná minca.

Napriek tomu, že expozícia je maličká, ani nebudete vedieť ako a strávite v nej pokojne i hodinu. Od začiatku až do konca prehliadky vás totiž neustále drží v strehu pútavé rozprávanie a názorné ukážky sprievodcu. 

Havránok

Kúsok ďalej od Liptovského Jána nájdete Havránok - archeologické múzeum v prírode, na vrchu Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara.

Zrekonštruované keltské stavby približujú spôsob života Keltov, ktorí na toto územie prišli v 1. storočí pred naším letopočtom. V letnom období tu prebiehajú podujatia približujúce spôsob ich života.

Ubytovanie v Jánskej doline

V celej Jánskej doline nájdete množstvo hotelov, penziónoch, či ubytovania na súkromí. Tu naozaj núdza o rôzne druhy ubytovania nie je.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?