Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Liptov - Jánska dolina (43)

 Mária Kopčíková   21.09.2014   0

Jánska dolina začína v známej obci Liptovský Ján. Je skvelým východiskom pre pešiu turistiku, ale aj pre výlety do blízkeho okolia. Liptov blízke Nízke Tatry na jednej strane, Týčiaci sa Kriváň na druhej strane. To si nemôžete nechať ujsť!

zdroj: janskadolina.sk

Príroda a krajina

Osemnásť kilometrov dlhá Jánska dolina sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier a patrí k jej najkrajším dolinám.

Dolina začína v obci, na konci obce pokračuje asfaltovou cestou a po skončení asfaltového povrchu prechádza do horskej cesty a lesných turistických chodníkov až na Ďumbier (najvyšší vrch tohto pohoria, 2043 m.n.m.).

Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, a vďaka ktorému tu nájdete mnoho krasových priepastí a jaskýň.

Jaskyne tu nie sú také známe ako v Demänovskej doline a ich návšteva je možná len v sprievode členov Slovenskej speleologickej spoločnosti.

K najvýznamnejším a najväčším jaskyniam v Jánskej doline patria Stanišovské jaskyne. Veľká, Malá a Nová Stanišovská jaskyňa. Hoci topograficky ide o samostatné jaskyne, geneticky tvoria jeden celok.

Liptovský Ján, zdroj: Slovakia.travel

Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu.

Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvety, napr. skalnica horská, plesnivec alpínsky, či papraď a horec.

V lesoch si na svoje prídu tiež hubári a tiež lesná zver, ktorej je tu nemálo - medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica či svišť.

Vo vzduchu zase môžete vidieť jastriť orla, jastraba, kaňu, sokoly či výra. Nezľaknite sa, ak stretnete užovku či vretenicu.

Zaujímavosti

Obec je známy od roku 1263 pod názvom Vesveres. Nad obcou na vrchu Poludnica, bol postavený drevený hrad, v ktorom sídlili Bogomírovci - zakladatelia obce.

Bol to jediný nekráľovský hrad na Liptove - toto miesto sa dodnes nazýva Hrádkom. V histórii mal Liptovský Ján zvláštne postavenie. Bol zemianskou obcou s rozľahlými pozemkami, čo sa odrazilo na výstavbe obce s veľkým množstvom zachovaných kaštieľov. Tie boli pôvodne umiestnené vo veľkých záhradách.

V posledných 70-tich rokoch sa pomedzi tieto kaštiele vsúvajú iné domy a zmenila sa parcelácia záhrad. To však nezmenilo charakter zemianskej zástavby.

Kaštiele v Jáne, zdroj: portal.liptovskyjan.sk

 

V Liptovskom Jáne žili a pôsobili aj niektoré známe osobnosti, najmä štúrovci Ján Klimo a Ján Kalinčiak. Ten chodil do ľudovej cirkevnej školy, kde vyučoval Janko Chalupka.

Kalinčiak tu žil do r.1834. K obci sa viaže i dej jeho známeho diela "Reštavrácia", v ktorom opisuje boj rodiny Szentiványiovcov s Kyseľovcami o stoličné úrady.

Liptovský Ján sa stal pôsobiskom i pre Fraňa Kráľa, ktorý obec pravidelne navštevoval každé prázdniny, žil u svojho brata. Tu napísal v r.1933 svoj román Cesta zarúbaná. F. Kráľ ako vedúci predstaviteľ školstva sa pričinil o vybudovanie základnej školy v obci.

Termál

Obec je jedinečná aj termálnymi prameňmi, známymi od 14. storočia. Ich účinok bol objavený náhodne. Miestne ženy v týchto prameňoch močili konope a pochvaľovali si blahodárne účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a spolu s bolesťami kĺbov zmizla aj reuma.

Dodnes sa liečivá voda využíva na liečenie reumy, kožných chorôb, pohybového aparátu a ženských chorôb a tiež ju radi pijú, lebo po nej dobre trávi. 

V roku 1927 boli vybudované Svätojánske kúpele a rekreovať a liečiť sa sem chodili ľudia zďaleka. Miestni ľudia odpradávna delia pramene na teplé - teplica a studené - medokýš.

V zime si v Jáne môžete výborne zalyžovať v lyžiarskom stredisku a potom využiť na zregenerovanie liečivú silu miestnych termálnych prameňov. V celom okolí sa nachádza tiež množstvo bežkárskych dráh.

Jánska dolina je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Jedinou sprístupnenou je Malá Stanišovská jaskyňa, a to v dĺžke 450m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.

V roku 1960 bol Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu a v roku 1992 za kúpeľné miesto.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

V podstate deti akéhokoľvek veku. Ako prechádzky, tak kúpanie, či turistiku. S menšími deťmi v nosičoch, kočiaroch. S väčšími na pešo či na bicykloch. Terén je prispôsobený a v samotnom Jáne a okolí veľmi mierny.

Ubytovanie

V celej Jánskej doline nájdete množstvo hotelov, penziónoch, či ubytovania na súkromí. Tu naozaj núdza o rôzne druhy ubytovania nie je.

Stanišovská jaskyňa, zdroj: H. Celušáková

Ako tu stráviť rodinný čas

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier - Čertovica, Ďumbier - Chopok) ale aj športové a rekreačné aktivity – v zime, či v lete.

Spomenuli sme Stanišovskú jaskyňu. Nachádza sa v ústí bočnej dolinky Stanišová. Je to jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove, otvorená každý deň.

Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami - jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda vymodelovala do neopísateľných tvarov.

Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv do nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu. Prístup k jaskyni na pešo je od Hotelov Plus, Ďumbier, Máj, Bystrina, cca  20 - 30 min.

Podzemie pod vežami, zdroj: H. Celušáková

 

Pri návšteve Liptovského Jána určite zavítajte aj do Podzemia pod vežami. Nájdete tam expozíciu života mince. So sprievodcami – zanietencami - prežijete príbeh života mince - jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach.

Každá prehliadka sa začína vyrazením zberateľskej pamätnej mince. Potom zostúpite do útrob zeme zo zlatonosnou rudou, spoznáte ťažký život baníkov, ale tiež neľahký život ich manželiek a detí, na vlastné oči uvidíte dotyk kovu s ohňom a vodou v kováčskej vyhni.

Vlastnoručne si vyskúšate, ako ťažko pracovali naši predkovia, no a na záver prehliadky sa možno práve vy stanete hrdým majiteľom jedinečnej zberateľskej mince, ktorá má dokonca aj „rodný list“. Počas každej prehliadky vznikne iba jedna jediná minca.

Napriek tomu, že expozícia je maličká, ani nebudete vedieť ako a strávite v nej pokojne i hodinu. Od začiatku až do konca prehliadky vás totiž neustále drží v strehu pútavé rozprávanie a názorné ukážky sprievodcu. 

Kúsok ďalej od Liptovského Jána nájdete Havránok - archeologické múzeum v prírode, na vrchu Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara.

Zrekonštruované keltské stavby približujú spôsob života Keltov, ktorí na toto územie prišli v 1. storočí pred naším letopočtom. V letnom období tu prebiehajú podujatia približujúce spôsob ich života.

Kaďa, zdroj: Slovakia.travel

 

Do lokality si určite so sebou vezmite bicykle, či v zime lyže a inú „snehovú“ výbavu. V každom ročnom období môžete navštíviť blízky aquapark, ak by sa vám málili pramene a kúpalisko priamo v obci.

Zaujímavou je Kaďa – ktorú po pobyte v Jáne pozná asi každý. Na malej rovinke sa tu nachádza prírodný termálny výver, upravený ľuďmi do podoby malého perličkového bazénika.  

Perličky sú prírodné a vyvierajú priamo z hlbín Zeme. Vysoko mineralizovaná voda tak ponúka príjemné posedenie, ktoré je mimochodom bezplatné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?