Kysuce (26)

Mária Kohutiarová 0

V horúcom lete nie je nič lepšie, ako schladiť sa v horách. Ideálnym typom  pre tých, ktorí nedajú na ne dopustiť  a nemusia veľhory, sú  práve Kysuce, rýchlo dostupné po diaľnici a rýchlostnej ceste. 

Veľká Rača, zdroj: starabystrica.sk

Kysuce majú za sebou históriu, dostupnosť dvoch susedných štátov, čo sú výlety navyše, majú svoj pôvab a svoje ťaháky pre deti – navyše sú prijateľné pre rodičovskú peňaženku, takže nie je čo váhať.

Príroda a krajina

Kraj je pomenovaný po rieke Kysuca, ktorá sa vlieva do Váhu pri Žiline. Kysuce sú obklopené horami z každej strany – zo západu Javorníkmi, na severe sú to Moravsko-sliezske Beskydy, z východnej strany pokračujú Kysucké Beskydy, kým južnú stranu Kysúc uzatvára Kysucká vrchovina.

Z dominánt pohorí nemožno zabudnúť na Veľký Javorník (1071 m n/m), Veľký Polom (1067 m n/m) a Veľkú Raču (1236 m n/m). Celá oblasť bola vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť,  ktorú z prevažnej väčšiny pokrývajú lesy.

Kysuce, zdroj: Slovakia.travel

Zvláštnosťou je výron ropy v Korni a pieskovcové gule v prírodnej rezervácii Klokočovské skálie. Krajina má vďaka kopaniciam a valašským obydliam či trošku zabudnutým osadám zaujímavý, príjemný ráz, ktorý láka na prechádzky prírodou.  Kysuce sú dôkladne pretkané množstvom potokov a potôčikov, vytvárajúcich  malebné zákutia.  

Pre milovníkov vodných športov je k dispozícii vodná nádrž Nová Bystrica. Kysuce boli vždy dôležitým cestným bodom pri obchodných cestách do Poľska a Čiech cez Jablunkovský priesmyk. Kysucká krajina je prístupná pre rodiny s deťmi v každom ročnom období – či už ako stredisko lyžiarskych športov, cez kysuckú cyklomagistrálu alebo množstvom turistických značkovaných  chodníkov.

Zaujímavosti

Typickým obrazom Kysúc sú práve valasi, ktorí sa dostali do týchto končín zo Strečianskej stolice po 15. storočí, kedy osídľovali práve horské úbočia a pahorky a pásli tam valaský dobytok – teda ovce a kozy.

Drotári, zdroj: Slovakia.travel

Miesto ich pobytu im síce určil zemepán, ale boli oslobodení od platenia daní, nakoľko slúžili nielen ako dodávatelia produktov z pastvín, ale aj ako sprievodcovia v horách, špicľovia, ochrancovia hraníc či vojaci – čo ich oprávňovalo ako jedných z mála poddaných nosiť zbraň. Väčšinu roka žili s celými rodinami v horách na pastvinách, na salašoch.

Ku Kysuciam neodmysliteľne patria aj drotári, ktorých úlohou bolo opravovať hrnce a kuchynský riad, prípadne ponúkať výrobky z drôtu.  Ich prácu poznali v Rusku, v USA, v Číne,  na Balkáne či v Poľsku. Ešte začiatkom  minulého storočia ich bolo vyše 5000.  Okrem opravy hrncov opletali nádoby drôtom, vyrábali pasce na myši aj ryby, rôzne košíky, sitá či brnenia.

Salaše sú roztratené po Kysuciach aj teraz – drotárske umenie sa dá vidieť v Považskom múzeu v Budatínskom zámku, kde je špecializovaná expozícia o drotároch. Na Kysuciach sa nesmie obísť Vychylovkahistorická úvraťová železnica so starou mašinkou, celé údolie plné starodávnych domčekov s mlynom na potoku, kostolík ako z cukru – veľmi aktívne sprevádzané doplňujúcimi aktivitami a programom, kde sa jednoducho nedá nudiť.  

Orloj v Starej Bystrici, zdroj: starabystrica.sk

Ďalším ťahákom je Stará Bystrica a jej orloj – je to najväčšia socha na Slovensku v unikátnom štýle drevených stavieb vrátane neodmysliteľných škridlí. Obrovský orloj aj s originálnym astrolábom, teda ciferníkom s astronomickými údajmi, má podobu sediacej Madony, dva zvony, sedem sôch slovenských apoštolov a  šesť plastík veľkých postáv slovenských dejín.

Na skok odtiaľ je aj rozhľadňa na Bobovci, aby ste celé Kysuce videli pekne ako na dlani. Rodičom možno dobre padne pripomenúť si nezabudnuteľného Jozefa Krónera na jeho chodníku pred rodným domom v Staškove, kým pre deti bude väčším lákadlom vidieť ozajstného mamuta v expozícii Kysuckého múzea v Krásne nad Kysucou.

Aké veľké deti výlet zvládnu

Kysuce nie sú krajom veľkých výškových  rozdielov – takže znovu je to kraj ideálny pre deti od najútlejšieho veku, aj keď samozrejme, treba zvážiť ich účasť na turistických výletoch z hľadiska času a prekonaných výškových rozdielov. Vo väčšine prípadov však nie je problém sa pohybovať s kočíkom či babyšatkou alebo nosičom, rovnako terén zvládnu aj malé detské nôžky.

Budatínsky zámok, zdroj: Slovakia.travel

Ubytovanie

Kysucký kraj ponúka ubytovanie predovšetkým v množstve penziónov a tiež možnosťou ubytovania v súkromí. Výber je skutočne pestrý v závislosti od požiadaviek rodiny a vašich možností. Bonusom je samozrejme možnosť byť v požičanej chate od známych.

Ako tu stráviť rodinný čas

Ak sa chystáte na Vychylovku, nenechajte si ujsť pravé kysucké dožinky, ktoré naživo bude možné vidieť 7. septembra 2014 – navyše je možnosť ochutnať aj kuchyňu starých materí. Kapustové špeciality sú na ochutnanie o týždeň neskôr počas Kapustovej nedele 14. 9. 2014 – takže ak milujete kapustniaky, halušky s kapustou či kapustovú polievku – šup na Vychylovku!  

A viete o tom, že železnička má svoju – žiaľ už nefunkčnú – časť aj na oravskej strane a že nie je námahou urobiť si práve s deťmi objavnú cestu po starých podvaloch na oravskú stranu? Ak máte dosť túlavé topánky aj s trošku väčšími deťmi – odporúčame túto tajomnú výpravu na druhý koniec trate ako ľahkú túru.

Vychylovka, zdroj: Slovakia.travel

Fascináciu časom sa dá dobre odpozorovať v Kaštieli v Radoli na výstave Meranie času v minulosti, ktorá trvá do konca augusta: možno bude pre deti zaujímavé vidieť presýpacie aj slnečné hodiny aj prastaré kalendáre a tak si trošku viac uvedomiť, že čas – to nie sú len digitálky na rádiobudíku…  

Okrem množstva turistických chodníkov a trás je tajným tipom možnosť odviezť sa na konečnú v Makove, a ísť len tak cez les po ceste: popri hraniciach je množstvo starých, zabudnutých aj ako tak žijúcich osád a usadlostí – v každom prípade je to výlet do iného sveta, pre deti veľmi zaujímavý. 

Rodný dom Jozefa Kronera, zdroj: staskov.sk

A keď už budete na Kysuciach, nezabudnite si dopriať typické poctivé zemiakové polesníky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár