Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko

 Marcela Beňová   10.07.2021   0

Chcete vyraziť s rodinou na krátky výlet, dovolenku či predĺžený víkend?

Slovensko je malá krajina, ale plná zaujímavých miest. Mnohé z nich sú vhodné aj pre najmenších návštevníkov. Preto neváhajte využiť letné počasie, zbaliť ruksak a vybrať sa za poznávaním.

Orava s deťmi

Orava, kam s deťmi.
shutterstock

 

Ktokoľvek strávi pár dní na Orave, povie vám, že tento kraj má svoje čaro. Možno aj vďaka tomu, že Orava v sebe spája všetko, čo rodina s deťmi ocení - od kúpania, cez prírodu, turistiku až po folklór.

Múzeum oravskej dediny

Celoročne otvorený skanzen vás príjemne prekvapí zachovalými pamiatkami, napríklad aj vodným mlynom, a vďaka celoročnému programu môžete spoznávať, ako vyzeral život oravských obyvateľov v minulosti.

Plavba po Oravskej priehrade

Ak máte doma malých dobrodruhov, bude sa vám takýto výlet páčiť.

30 - minútová plavba po priehrade je spojená s návštevou Slanického ostrova, ktorý má smutnú, ale zaujímavú históriu.

Na ostrove nájdete kostol s umeleckou expozíciou a niekoľko zachovalých pamiatok.

Orava, Oravská priehrada, Slanický ostrov, výlet s deťmi
Shutterstock

 

Aquaparky na Orave a Chocholow

Ak sa chcete okúpať, na Orave nájdete viacero aquaparkov vhodných aj pre malých návštevníkov.

Napríklad vodný Thermal Park Oravice sa nachádza uprostred krásnej prírody a okrem liečivej vody si užijete aj výhľad na panorámu hôr.

Za výlet však určite stojí aj aquapark v Chocholowe kúsok za poľskými hranicami. Zaplatíte takmer o polovicu menej na Slovensku, no nebudete odtiaľ chcieť odísť. V aquaparku mysleli aj na návštevníkov do jedného roka, ktorí tu nájdu svoj vodný kútik a pre väčšie deti je k dispozícii detská sauna.

Oravská lesná železnica

Tip na výlet pre ocina a synov, ale vlastne pre každého, kto si rás pripomenie atmosféru detstva. Do historického vláčika nastúpite v Oravskej lesnej, odkiaľ sa preveziete do údolia Tanečník.

Súčasťou výletu je aj historická expozícia, ktorá návštevníkom predstaví dejiny železnice.

Orava, Oravská lesná, dovolenka na Slovensku s deťmi
Shutterstock

 

Liptov s deťmi

Návšteva Liptova, to už dávno nie je len Liptovská Mara a Tatralandia. Okrem výletov do prírody zažijete aj kopu interaktívnych atrakcií a nápadov.

Liptov, Liptovská Mara, Dovolenka s deťmi na Slovensku
Shutterstock

Park Mini Slovensko

V Liptovskom Jáne nájdete jeden z najkrajších parkov na Slovensku. Zdobí ho 18 zmenšenín slovenských hradov, zámkov a kultúrnych pamiatok.

Jeho súčasťou sú aj premávajúce vláčiky, od ktorých nebudete vedieť odtrhnúť oči. No a odfotiť sa pri maličkom Bojnickom zámku, to je snáď už povinnosť.

Motýlia záhrada

Interaktívna výstava blízko Tatralandie si od minulého roka získala veľa. Motýlia záhrada je expozícia vhodná skôr pre väčšie deti. Motýle môžete nielen pozorovať, ale sa ich aj dotknúť.

Aj keď z návštevy sa budú najviac tešiť mamy a dcéry, hneď vedľa sa nachádza výstava lega, kde ich zatiaľ môžu počkať ocinovia a bratia.

Galéria ILUSIA

Ak sa vám páčila Tricklandia vo Vysokých Tatrách, ILUSIU určite neobíďte. Ocenia ju aj teenageri, ktorých je na výlete celkom ťažké zabaviť. Kto rád pózuje pred fotoaparátom, odnesie si domov peknú pamiatku.

»»»» Prečítajte si aj: Gaderská dolina: skvelý tip na výlet s deťmi.

Habakuky

Na Donovaloch nájdete veľa atrakcií pre rodinu. Tou najkrajšou sú určite Habakuky inšpirované rozprávkami Pavla Dobšinského.

Okrem divadelných predstavení na známe motívy si tu deti užijú zdobenie medovníkov, hrad, rozprávkové domčeky a ukážky ľudových remesiel. No a dospelí, ktorí na Dobšinského rozprávkach vyrástli, sa na chvíľu vrátia do detských čias.

Okolie Žiliny a tipy na výlety pre deti

Ktorýmkoľvek smerom sa zo Žiliny vydáte, nájdete nejaké krásne zákutie, kam sa oplatí ísť.

Zilina, dovolenka s detmi na Slovensku
Shutterstock

 

Okrem Terchovej, kam za turistikou na Jánošíkove diery chodievajú aj rodiny s deťmi, sa oplatí vybrať aj do Martina či Rajeckých Teplíc.

Jánošíkove diery, Terchová, Žilina, dovolenka s detmi na Slovensku
Shutterstock

 

Čičmany

Jedna z najkrajších dediniek, ktorá si zachovala folklórny ráz je príjemná zastávka po ceste do Žiliny. Čičmany. Nájdete v nej chalúpky s typickým srdiečkovým vzorom, ale aj expozíciu života na vidieku.

Ak chcete deti postrašiť detskou izbou, kam sa v minulosti zmestila celá rodina, či pozrieť sa, ako pred storočím prebiehali svadby a krsty, neostaňte len pri prezeraní domov, ale vojdite aj do vnútra.

Čičmany, tipy na výlet pre rodinu s deťmi
Shutterstock

 

Hasičské múzeum v Martine

Najmä chlapcom spravíte obrovskú radosť. Hasičské múzeum je netradičná výstava, ktorá vznikla z nadšenia dobrovoľných hasičov v Martine.

Súčasťou prehliadky je aj odborný výklad, ktorý vás prevedie históriou hasičskej práce na Slovensku.

Rajecké Teplice

Ak si chcete užiť plávanie v príjemnom prostredí a beriete so sebou aj deti, Rajecké Teplice sa vám budú páčiť.

V slnečnom počasí si užijete aj vonkajšie bazény a príjemné posedenie, kde sa vďaka prímorskému štýlu budete cítiť ako na dovolenke v Grécku.

Tatry s detmi
Shutterstock

 

Tatry s malými deťmi

Vysoké Tatry sú najobľúbenejšia destinácia Slovákov. Pokiaľ sa sem vyberiete s malými deťmi, pre ktoré ešte turistika nie je lákadlom, vyskúšajte niektoré z výletných miest.

Prechádzka korunami stromov

Tento nápad spravil z Bachledovej doliny tatranskú atrakciu číslo jeden. Pokiaľ sa sem vyberiete s bábätkom, zapožičajte si dole nosič, dvadsaťminútová prechádzka s kočíkom nie je dobrý nápad.

Pripravte sa aj na chladné počasie a na to, že vás deti možno prekvapia, nie každé zvládne výšku rovnako dobre. Areál je vybavený aj príjemným detským ihriskom a hojdať sa s výhľadom na Tatry vôbec nie je zlé.

Bachledka s detmi
Shutterstock

 

Múzeum TANAPU v Tatranskej Lomnici

Nápad pre deti v každom veku. Ak chcete spoznať tatranskú prírodu zblízka, alebo vám nevyšlo pekné počasie, navštívte jedno z najkrajších prírodných múzeí na Slovensku.

Belianska jaskyňa

Jedna z najnavštevovanejších jaskýň na Slovensku je ľahko dostupná a vhodná aj pre rodiny.

Kočík sem nedostanete, na druhej strane s nosičom zvládnu výlet aj najmenší. Krásna prírodná výzdoba a hudba pri jaskynnom jazierku za to určite stoja.

Spissky hrad, vylet s detmi
Shutterstock

 

Východ Slovenska s deťmi

Východné Slovensko je na výlety naozaj bohaté, takže či už sa vyberiete na Spišský hrad, pozrieť Dóm svätej Alžbety alebo námestie v Levoči, odnesiete si kopu zážitkov a fotiek.

Kosice, dovolenka s detmi
Shutterstock

 

Košická zoo

V bojnickej zoologickej záhrade ste už určite boli. Vedeli ste však, že najväčšou na Slovensku je tá v Košiciach?

Orientuje sa na euro – ázijskú faunu, ale nájdete tu aj veľa zaujímavých zvierat z celého sveta, napríklad tučniakov, za ktorými rodiny cestujú aj niekoľko hodín.

Plaza Beach Soliver

Ak chcete skočiť s deťmi k moru, ale celkom vám to stačí na jediný deň, vyberte sa na kúpalisko Plaza Beach Soliver. Letné kúpalisko s palmami je vybudované tak, aby pripomínalo prímorské letovisko – nájdete tu palmy, lagúny, dokonca imitáciu pieskového hradu.

Pri všetkých atrakciách sa myslelo na malých návštevníkov, takže si kúpanie určite užijú.

Slovenské technické múzeum v Košiciach

Priamo v Košiciach sídli aj Slovenské technické múzeum, ktoré je vhodné pre väčšie deti.

Je venované prevažne baníctvu, dejinám fyziky a geodetike, ale nájdete tu aj zaujímavé interaktívne výstavy napríklad zo sveta skúmania elektriny.

 

Stredné Slovensko s deťmi

Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen... Na Strednom Slovensku je čo vidieť a zažiť, či už idete na jednodňový výlet alebo dlhší pobyt.

Banská Stiavnica s detmi
shutterstock

 

Štôlňa Slanzenberg v Banskej Štiavnici

Tento výlet je vhodný pre deti od 12 rokov. Sprístupnená časť štôlne priamo v centre Banskej Štiavnice je zážitok pre všetkých školákov, ktorí majú radi históriu.

90 - minútová návšteva sprístupnenej časti bane vás vovedie priamo do srdca Banskej Štiavnice a baníckeho povolania.

Marínin dom v Banskej Štiavnici

Len kúsok od štôlne sa nachádza zachovalý Marínin dom, ktorý budú školáci poznať predovšetkým z učebnice literatúry. Expozícia je vhodná nielen pre rodiny, ale aj zamilované páry, práve pre ne totiž vnikla. Súčasťou prehliadky je aj Banka lásky, ktorá je slovenským unikátom.

Mincovňa v Kremnici

Chcete si pozrieť celý proces vzniku mincí, alebo vás zaujíma, aké rôzne druhy mincí u nás vznikajú? Mincovňa je jedna z najzaujímavejších pamiatok v Kremnici, ktorá dodnes plní svoj účel.

Dovolenka na Slovensku, kremnica
Shutterstock

 

Horehronský vláčik

Medzi Breznom a Slovenským rajom pribudne tento rok nová atrakcia. Stane sa ňou historický vláčik z obdobia Prvej republiky, ktorý bude premávať na trase Brezno - Mlynky. Len kúsok odtiaľ nájdete aj obľúbenú Čiernohronskú železnicu.

Nitra a Trnava

Nitra a Trnava patria medzi mestá so zachovalým historickým centrom. Úplne stačí sadnúť si so zmrzlinou či kávou na námestie a máte o robiť celé popoludnie Ak vám však deti takýto výlet nedovolia, skúste aj niektoré zaujímavosti v okolí.

Trnava, vylety s detmi
Shutterstock

 

Arborétum Mlyňany

Arborétum je prekrásne v každom ročnom období, avšak jar a leto určite stoja za návštevu. Môžete sa prejsť po cestičkám amerického lesa, japonskej záhrady či obdivovať záhony ruží a levandule.

Okrem netradičných rastlín tu nájdete aj posedenie pri jazierku a kaštieľ, kde sa pravidelne konajú výstavy kvetov. Výlet je vhodný aj v prípade, že sa sem chystáte s kočíkom.

Mlynany, tip na vylet s detmi
Shutterstock

Zubria obora

Kúsok od Topoľčianok sa nachádza Zubria obora, kde sa nachádzajú jedny z najväčších zvierat v Európe.

Keďže na našom kontinente im hrozí vyhynutie, sú veľmi vzácne, a ak máte doma budúce biológa, návšteva obory sa mu bude určite páčiť.

Sĺňava

Posedenie pri jazere, kúpanie či výlet loďkou? Vyberte sa k Sĺňave. Piešťany ponúkajú okrem kúpeľov aj oddych v blízkosti jazera, kde stretnete v lete veľa domácich aj turistov.

Pieštany, výlety s deťmi, Slovensko
Shutterstock

 

Oáza tigra sibírskeho

Vstup do oázy je možný len počas víkendov a sviatkov, a od návštevníkov sa očakáva, že budú opatrní. Dobrovoľníci sa snažia tigre zachrániť pred vyhynutím, a môžu im v tom pomôcť aj návštevníci svojim dobrovoľným príspevkom.

Bratislava a okolie

Pokiaľ ide o výlety, obyvatelia Bratislavy majú veľkú výhodu. Kedykoľvek sa môžu pozrieť za hranice a navštíviť susedné Rakúsko. Ak však nechcete cestovať ďaleko, v ponuke je veľa pekných miest kúsok od domu.

Bratislava, vylet s detmi
Shutterstock

Biofarma Príroda

Ak máte malé deti, Biofarma Príroda je výborné miesto, kde stráviť popoludnie. Domáce zvieratká ako ovečky, kozliatka či psíky, a dokonca jedna srnka, sú presne to čo malých návštevníkov privedie do úžasu.

Hmyzí hotel

Výborný nápad, ako priblížiť rodinám s deťmi život chrobáčikov, lienok, včiel či ôs. Výlet je vhodný pre deti každého veku, ktoré fascinuje príroda a chcú zažiť niečo neobyčajné.

Aurelium

Pokiaľ plánujete výlet s väčším dieťaťom, navštívte Aurélium, zážitkové centrum vedy, kde sa môže na vlastné oči presvedčiť o fungovaní fyziky, chémie či techniky. A pokiaľ si mama potrebuje oddýchnuť, stačí poslať so školákmi ocina, pretože tajomstvá vedy určite nadchnú aj jeho.

Južné Slovensko s deťmi

Ak sa chcete do sýtosti zabaviť vo vode, Komárno a okolie ponúka veľa možností. Okrem vody môžete spoznávať aj históriu okolia a krásnu prírodu.

tip na vylet s detmi, Komarno
Shutterstock

 

Lodný mlyn

Technická pamiatka Lodný mlyn na mŕtvom ramene Dunaja má svoje európske prvenstvo a bude zaujímať predovšetkých chlapcov. Lodný mlyn obklopuje krásna príroda, takže sa určite vyberte aj na spoločnú rodinnú prechádzku.

Nádvorie Európy

Európske námestie v Komárne je jedno z tých miest, ktoré pri návšteve južného Slovenska nesmiete vynechať. Miešajú sa v ňom rôzne stavebné štýly z každého kúta kontinentu a sochy známych uhorských kráľov.

Pri obhliadke námestia objavíte aj známu drevenú zvonicu, ktorá je súčasťou Nemeckého domu.

Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Tento článok ste už hodnotili.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?